RTX 2080 Super sistemde ekran kararıyor

zumruduanka

Hectopat
Daha fazla  
Herkese selamlar, sinir krizi geçirme noktasına geldim. Sebebi ise bilgisayarımda durduk yere masaüstünde/oyunda aniden ekran kararıyor ama arkadan dinlediğim müzik sesi geliyor. Discord sesi geliyor. Ekran kartın fanları aniden çalışıyor ve monitör sinyal alamıyor ve manuel olarak kapatıyorum. Bu bazen 1 gün boyunca olmuyor, bazen bu şekilde oluyor. Oynadığım oyun 20 senelik fazla sistem istemeyen oyun, bazen de 1 hafta sonra oluyor.

Bu süreçte yapılanlar;
Ekran kartımı ASUS yetkili servise (smsinfocomm) yolladım, 10 gün sonra cevap olarak hiçbir problem olmadığını söylediler ve tekrar yolladılar. Ben de 1 hafta test ettikten sonra tekrar problemler devam etti. Bu sürede anakartımı MSI X570 Unify ile değiştirdim. Format attım, sıfır kurulum yapıp tüm güncellemelerimi düzgün kurdum.
Problemi çözebilmem için ne yapacağım hakkında en ufak bilgim yok.
DisplayPort kablomu değiştirdim, güç (Power) kablosunu değiştirdim.
Ekran kartında bir problem olmadığını söyledi servis (servise de güvenim sıfır).
3 ay içerisinde 2 aldığım ekran kartında da bu tarz problemler yaşadım.

Ekran kartı ASUS 2080 Super White Edition.
Monitör ASUS 165Hz G-SYNC 27.
3600 Ryzen işlemci.
X570 Unify anakart.
Corsair 750W 80P güç kaynağı.
2X 16 GB RAM G.Skill

5379B32B-EC6D-42B8-99F5-B0E893988CF8.jpeg

• Diğer görüntü portlarına kabloyu takıp görüntü almayı dene.
  • Başka bir monitörden görüntü almayı dene ya da TV'den.
  • PSU kablolalarını kontrol et özellikle ekran kartına giden PSU kablolalarını.
  • BIOS pilini çıkarıp sistemi öyle başlatmayı dene.
  • Monitör ayarlarını kurcala.

• Diğer görüntü portlarına kabloyu takıp görüntü almayı dene.
  • Başka bir monitörden görüntü almayı dene ya da TV'den.
  • PSU kablolalarını kontrol et özellikle ekran kartına giden PSU kablolalarını.
  • BIOS pilini çıkarıp sistemi öyle başlatmayı dene.
  • Monitör ayarlarını kurcala.

Mantıklı aslında :D.

Bazen 3 gün hiç problem olmuyor bazen günde 5 sefer art arda yapıyor bugün 15 saatte 1 sefer oldu bu problem. DDU ile silip en güncel sürümü manuel olarak yüklüyorum düzeliyor sonra tekrar oluyor. Monitör olabilir mi bilmiyorum bazısı RAM diyor bazısı işlemci anakart diyen olmuştu anakart değiştirdim tekrar oldu ekran kartı değiştirdim 2 ay sonra tekrar farklı ekran kartı oldu inanın ne yapacağımı şaşırdım.
Driver olarak hangi sürümü kullanıyorsunuz? Yazılımsal olabilir ya da PSU da sıkıntı.
PSU sıkıntıdır diye corsair aldım sıfır 4 aylık güç kaynağı.Kasayı bile değiştirdim komple..
Monitörün garantisi var mı?

Kaç sene oluyor garantileri ASUS PQ serisi 27 inc 165Hz 1ms G-Sync
Çok kötü bir durum. Başka ekran kartı deneme şansınız oldu mu?

Kendi ekran kartımı ASUS garantiye yolladım 20 gün sonra hiçbir problem yok dediler tekrar yolladılar
Ekran karardığında ekran kartı fanları dönüyor mu bakar mısınız?

Evet ekran kartı karardığında fanlar dönüyor seri bir şekilde
Kankam bu NVIDIA+ AMD işlemci yapanlarda çok oluyor,
Yüksek ihtimalle sorun işlemcide.
İşlemci mi diyorsun bilmiyorum inan şimdi gidip işlemci alıcam yine olacak cinnet geçireceğim

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı