RTX 2080 Ti i9-9900K sisteme 750W PSU yeter mi?

@dogant Farklı bir şey söyleniyor diye gönül koymaya gerek yok, diğer arkadaş için konuşmayayım ama benim referansım buna çok yakın bir sistemi aylardır kullanıyor olmam. Hem işlemciye hem de ekran kartına overclock yapılsa bile 750 Watt bu sistem için "sınırda" değil, fazladan 150 Watt civarı bir kapasitesi hala kalacak kadar yüksek. Konu sahibinin sisteminde kullanılan PSU'nun eksi yanı sadece işlemci için tek besleme sağlayabilecek olması, hız aşırtma yapılacaksa bile kapasitesi düşük değil. Sizin gibi ben de önceden 4 adet besleme olan bir PSU ile değiştirmesi mümkünse yapmasının daha iyi olacağını söyledim hatta son yorumda da imkanı varsa önerdiğiniz 750 Watt PSU'yu almasının iyi olacağını tekrarladım.

Şimdi gelelim bir de diğer konuya, aynı işlemciyi hem çift besleme hem de tek besleme ile test ettim. Şu anda kullandığım anakartta, tüm çekirdekler 5 GHz çalıştırıldığında stabiliteyle ilgili bir sorun görmedim fakat tek beslemede daha yüksek voltaj vermem gerektiği için fazladan ısınma söz konusu oldu.

Yukarıda verilen ceza da doğru anlamışsam hız aşırtma yapılacaksa 1000 Watt'ın "ancak" yeteceğini söylemeniz yüzünden verilmiş ki normal bir ev kullanıcısının bu sistemde yapacağı standart bir hız aşırtma için bırakın 1000 Watt'ı, 750 Watt bile gayet yeterli bir besleme sağlıyor.

Kendi sistemim için konuşacak olursam; işlemcim sürekli 5 GHz'de çalışıyor ve ekran kartında da %15 civarı basit bir hız aşırtma mevcutken bu sistemin kararlılık testlerindeki güç tüketimi 600 Watt'ı geçmiyor. Eğer geçseydi şu anda kullandığım 600 Watt çıkış destekleyen UPS yeterli olmayacağı için sistemi kapatırdı ki önceki SLI sistemimde bunu yaşadığım için en ufak bir şüphem yok. Ayrıca göz ardı ettiğiniz bir başka konu da, bir ev kullanıcısının oyun oynarken bu işkence / kararlılık testlerinde ulaşılan güç harcama değerine ulaşması söz konusu değil. Benzer sistem kararlılık testinde 600 Watt'ı geçmiyorsa normal kullanımda bunun çok daha altında güç tüketimine sahip olacağını da unutmayın.

Son düzenleme:
Yanlış Bilgilendirme
@Yararsız Üye Peak yapma durumundan bahsediyorum, yani OC yapılan 2080 TI ve 9900K aynı anda peak yaparsa PSU dan yeteri gücü çekmesi zor çünkü 750W GOLD PSU MAX %90 verimlilik sunuyor yani alacağınız güç 675W MAX. Bu durum nadir de olsa olma ihtimali var, belki de hiç olmaz tamamen sizin işlemci ve kartı zorlamanıza ve OC'ta ne kadar ileri gittiğinize bağlı ama olursa sisteme kalıcı hasar verme riski de var.

Arkadaş zaten almış PSU'yu biz burada kendi kendimize tartışıyoruz.

Hocam ben seni hedef alarak yazmadım zaten, forumun genel tutumuna istinaden yazdım daha çok, birçok konuda insanlar bilgi paylaşımı yerine kaynak göstermeden sen yanlış biliyorsun tavrında tartışmalara giriyor. Yoksa size karşı söylediğim bir şey değil.

@dogant Yalnız o verimlilik değerlerinin anlamı o değil. Bir PSU'nun toplam çıkış değeri 600 Watt ise ve verimliliği %80 ise bu o PSU'nun 480 Watt verebildiği anlamına gelmiyor. O PSU gene 600 Watt'ı verebiliyor ancak bunu verebilmek için prizden tam yükte çalışırken 720 Watt enerji çekmesi gerekiyor demek oluyor. Yani o verimlilik değeri ne kadar yüksek olursa, fazladan enerji sarfiyatı ve fatura maliyeti o kadar düşüyor.

Bu durumu firmaların PSU özelliklerinde gösterdiği güç - enerji verimliliği çizelgesine bakarak daha iyi anlayabilirsiniz. O çizelgeler PSU'nun kaç watt güç çıkışında ne kadar verimliliği olduğunu anlatıyor.

Şimdi baktım haklısınız. Bazı PSU'larda değerler farklı olabiliyor, bakmadan yorum yapmıştım.

Dosya Ekleri

• v2-86648-5_large.jpg
    v2-86648-5_large.jpg
    80,7 KB · Görüntüleme: 131
Şimdi baktım haklısınız. Bazı PSU'larda değerler farklı olabiliyor, bakmadan yorum yapmıştım.
Merhaba çok bilgisi olmayan birisi olarak soruyorum ben bu fotosunu attığınız psu yu aldım. Sistemim 9900k, asus rog strix 2080 ae, 32gb ram 3600mhz, asus rog strix z390-e anakartı, her hangi bir sıkıntı yaşar mıyım işlemci için 8 li giriş falan demişsiniz fazla bişi anlamadım üst alt 8 mi sayılıyor yoksa her bir küçük kare 1 olarak mı sayılıyor. 8+8 verebilir miyim işlemciye ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı