RTX 2080 Ti Monitör Önerisi

Mesut Karaca

Centipat
Merhaba arkadaşlar,

Size danışmak istediğim bir konu var. RTX2080 Ti ile kullanabileceğim 4K IPS monitör arıyorum. Hem G-Sync hem 4K ve IPS olan monitör seçeneklerinin ülkemizde olduğunca az olduğunu gördüm. (Henüz monitörüm yok)

Philips'in bu 4K IPS modelini almayı düşünüyordum. Fakat kullanıcılardan ghosting problemi olduğunu okuyunca bir araştırayım dedim. Bir Amerika'lı kullanıcıdan bu linkini attığım monitörün problemlerini dinledim. Kafamdan sildim gibi bir şey. 2K 144 HZ yöneldim. Fakat aynı ghosting probleminin yaşandığını gördüm. Açıkçası kararsızım. PC sadece ve sadece oyun için. Kullanmadığım zaman ekranı kapatma alışkanlığı olan biriyim. O açıdan belki ghostinge engel olurum dedim ama çok düşük ve saçma bir ihtimal gibi gözüktü bana. Saatlerce 4K oyundan sonra da sorun oluşabilir. Grafik ve kalite oyunda benim için her şey. Monitör de bir o kadar önemli haliyle. Sonuç olarak ne yapmalıyım? 2K 144 HZ alıp kullanmalı mi, yoksa 4K IPS ve ghosting olayı az olan bir monitör mü aramaya devam etmeliyim kararsızım.

Hangi oyunu oynadiginizi bağlı eger FPS veya MMORPG gibi hiz gerektiren oyunlar oynayacaksanız görüntü kalitesi değil alışkanlığa(Hz) yüksek olması gerekir onun dışında çözünürlük ne kadar iyi olursa o kadar iyidir.

Sağol hocam bunları bende biliyorum. Benim sorunum farklı. Belirttiğim gibi benim için oyun oynarken kalite, görüntü, grafik vb. Önemli. 60hz düşükmüş, 5ms tepkime süresi çok yüksek falan umrumda degil. Online oyundaki performansımı kariyer yapacak kadar umursayan biri değilim. Genelde single ve hikayesi güzel oyunlar oynarım. Sorun 4k da ghosting probleminin fazlalığı ve ne yazık ki ülkedeki 4k ıps monitör azlığı. Bunun için konu açtım ve bunun için yardım istiyorum.

4K 60 Hertz yerine 2K 165Hz almanız kesinlikle daha iyi olur. RTX 2080 Tİ için 4K'ya gerek yok.

Bende öyle yapmayı düşünüyorum. Olayın şanssızlığı hem şuanda karantina yüzünden monitör bakabileceğim ve 2k ile 4k karşılaştırabileceğim bir yer yok, hem de 4k özellikle ıps monitör 2 tane buldum. Biri bu attığım, ötekisi Samsung fakat Free-Sync olduğu için otomatik kullanamıyorum. Aklımdaki tek soru, 2k ve 4k görüntü ve kalite farkı az mı, çok mu? Çünkü benim için oyunun görselliği ve gerçekçiliği ön planda her zaman.

Bende öyle yapmayı düşünüyorum. Olayın şanssızlığı hem şuanda karantina yüzünden monitör bakabileceğim ve 2k ile 4k karşılaştırabileceğim bir yer yok, hem de 4k özellikle ıps monitör 2 tane buldum. Biri bu attığım, ötekisi Samsung fakat Free-Sync olduğu için otomatik kullanamıyorum. Aklımdaki tek soru, 2k ve 4k görüntü ve kalite farkı az mı, çok mu? Çünkü benim için oyunun görselliği ve gerçekçiliği ön planda her zaman.
Her ne kadar çözünürlük önemli olsa da Hz değeri de önemli. 2K ve 4K arasında gözle görülür fark yok denecek kadar az ancak 60 Hz ile 165 Hz arasında baya bi fark var. 2080 Tİ ile tüm oyunları Ultra'da 2K 165 Hz açarsınız.

Evet 2K 165 ya da 144 Hz daha mantıklı geldi. 3000 TL monitör bütçe ayırmıştım. Bu 4K monitör 2500-3000 arasıydı. Fakat düşününce birkaç aydan sonra ekranda ghosting problemi yaşayabilirim. Ve benim için çöp olur ekran. 1500-2000 arası 2K 144Hz monitör alacağım. Öneriniz olursa sevinirim. Yardımınız için teşekkürler.

Geri
Yukarı