RTX 2080'li sistem tavsiyesi

mdysdk

Hectopat
Daha fazla  
Daha önce yine burada 14.000 TL'lik oyun odaklı sistem tavsiyesi başlığı altında sizden fikir almıştım ama yorumlarda 3. Nesil AMD işlemciler icin 7 Temmuz'u beklemem söylenmişti, ben de beklemenin daha mantıklı olacağını düşündüm ve 7 Temmuz'a kadar oturmaktansa önemli parçalar neler olmali, nereden alınmalı, monitor nasil olmali gibi seyleri araştırmaya karar verdim.

Bildiginiz gibi bu yeni işlemciler cıktı ve Intel'den genel olarak 10 FPS dusuk oyun performansı verdiği söyleniyor. Hala Ryzen 7 3700X almak aklımdaydı ki AMD işlemcilerin bazı oyunları açmadığı haberleri karşıma çıktı ve şu an Intel i7 9700k almak mi daha mantıklı yoksa AMD'den devam etmek mi bir türlü karar veremiyorum.

Ekran kartını da başlıkta belirttiğim gibi RTX 2080 almayı düşünüyorum (super serisini beklememeye karar verdim. )

Monitör konusunda ise kafamda 144Hz, 4K goruntu kalitesi ve 27 inch bir genişlik var ancak hangi monitör alınmalı, hangi marka daha iyi, HZ daha mı fazla olmalı yoksa bu yeterli mi gibi konularda hala emin değilim çünkü bu konularda yeterince bilgili değilim.

Kasanın diğer parçaları konusunda ise RAM'in 16 GB olması dışında hala net bir fikrim yok.

Fiyata mouse, klavye ve kulaklık dahil değil. Sistemi İtopya'dan almayı düşünüyorum.

Sistem sadece oyun odaklı. Yayin yapmak, render yapmak vb. şeyler için kullanmayacağım.

Kısa süre içinde karar verebildigim şeyler bu kadar. Tavsiyelerinizi bekliyorum, şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci
Intel Core i9-9900K 3.60GHz 16MB Soket 1151 İşlemci (Fansız)

Anakart
Msi MAG Z390M Mortar Intel Z390 Soket 1151 DDR4 4400(O.C.)Mhz

Ram
Team T-Force Vulcan Z 16GB (2x8GB) DDR4 2666MHz CL18 Kırmızı

Ekran kartı
Msi GeForce RTX 2080 Gaming X Trio 8GB GDDR6 256Bit DX12 Nvidia

Sabit disk
Seagate Barracuda 1TB ST1000DM010 3.5

SSD disk
Samsung 860 Evo 250GB 550MB-520MB/s Sata3 SSD - MZ-76E250BW

Kasa
Cooler Master MasterBox Q300P RC-MCB-Q300P-KANN-S02 RGB LED

Kasa güç kaynağı
Corsair TX750M CP-9020131-EU 80+ Gold Power Supply

Soğutucular/Overclock
Cooler Master MasterLiquid Lite MLW-D24M-A20PW-R1 Cpu Soğutucu

Daha önce yine burada 14.000 TL'lik oyun odaklı sistem tavsiyesi başlığı altında sizden fikir almıştım ama yorumlarda 3. Nesil AMD işlemciler icin 7 Temmuz'u beklemem söylenmişti, ben de beklemenin daha mantıklı olacağını düşündüm ve 7 Temmuz'a kadar oturmaktansa önemli parçalar neler olmali, nereden alınmalı, monitor nasil olmali gibi seyleri araştırmaya karar verdim.

Bildiginiz gibi bu yeni işlemciler cıktı ve Intel'den genel olarak 10 FPS dusuk oyun performansı verdiği söyleniyor. Hala Ryzen 7 3700X almak aklımdaydı ki AMD işlemcilerin bazı oyunları açmadığı haberleri karşıma çıktı ve şu an Intel i7 9700k almak mi daha mantıklı yoksa AMD'den devam etmek mi bir türlü karar veremiyorum.

Ekran kartını da başlıkta belirttiğim gibi RTX 2080 almayı düşünüyorum (super serisini beklememeye karar verdim. )

Monitör konusunda ise kafamda 144Hz, 4K goruntu kalitesi ve 27 inch bir genişlik var ancak hangi monitör alınmalı, hangi marka daha iyi, HZ daha mı fazla olmalı yoksa bu yeterli mi gibi konularda hala emin değilim çünkü bu konularda yeterince bilgili değilim.

Kasanın diğer parçaları konusunda ise RAM'in 16 GB olması dışında hala net bir fikrim yok.

Fiyata mouse, klavye ve kulaklık dahil değil. Sistemi İtopya'dan almayı düşünüyorum.

Sistem sadece oyun odaklı. Yayin yapmak, render yapmak vb. şeyler için kullanmayacağım.

Kısa süre içinde karar verebildigim şeyler bu kadar. Tavsiyelerinizi bekliyorum, şimdiden çok teşekkürler.

Belirttiğiniz 4k 144hz monitör 14.000 tl’den başlıyor. Onun yerine bir tane 60hz veya 75hz 4k monitör bir tane de 2k 144hz monitör alabilirsiniz.

Ayrıca bahsettiğin sorun sadece Destiny 2’de varmış ve o da kısa sürede halledilir. Ben olsam arkadaşın önerdiği 9900k yerine 3900x alırdım. Daha fazla çekirdekli ve oyunlarda sadece bir kaç fps geride kalıyor. Ayrıca içinden oldukça kaliteli bir de soğutucu çıkıyor.

Son düzenleme:
Rtx 2080 ile 2080 Superin fiyatları aynı olacak. Dolar olarak aynı. Tr de ilk başta pahalı satmaya kalkan fırsatçıları saymazsak. Rtx 2080 Super beklerdim.

Belirttiğiniz 4k 144hz monitör 14.000 tl’den başlıyor. Onun yerine bir tane 60hz veya 75hz 4k monitör bir tane de 2k 144hz monitör alabilirsiniz.
Gerçekten çok şaşırdım. Gittiğim ve internetten baktigim yerlerde bu özelliklerin 2-3k tutacağını düşünmüştüm ama sanırım bu özelliklerin hepsinin bir arada olup olmadığına dikkat etmemişim. O halde 2k 144hz daha mantıklı gözüküyor fiyatlara bakınca.

İşlemci
Intel Core i9-9900K 3.60GHz 16MB Soket 1151 İşlemci (Fansız)

Anakart
Msi MAG Z390M Mortar Intel Z390 Soket 1151 DDR4 4400(O.C.)Mhz

Ram
Team T-Force Vulcan Z 16GB (2x8GB) DDR4 2666MHz CL18 Kırmızı

Ekran kartı
Msi GeForce RTX 2080 Gaming X Trio 8GB GDDR6 256Bit DX12 Nvidia

Sabit disk
Seagate Barracuda 1TB ST1000DM010 3.5

SSD disk
Samsung 860 Evo 250GB 550MB-520MB/s Sata3 SSD - MZ-76E250BW

Kasa
Cooler Master MasterBox Q300P RC-MCB-Q300P-KANN-S02 RGB LED

Kasa güç kaynağı
Corsair TX750M CP-9020131-EU 80+ Gold Power Supply

Soğutucular/Overclock
Cooler Master MasterLiquid Lite MLW-D24M-A20PW-R1 Cpu Soğutucu
Islemcinin i9-9900k olması gerekli mi? i7-9700k yetersiz mi kalır?

Rtx 2080 ile 2080 Superin fiyatları aynı olacak. Dolar olarak aynı. Tr de ilk başta pahalı satmaya kalkan fırsatçıları saymazsak. Rtx 2080 Super beklerdim.
Haklısın ancak rtx 2080'in de beni yeteri kadar uzun bi süre idare edeceğini ogrendigim için beklememeye karar verdim. Ayrica, bazi sebeplerden dolayi sistemi ağustostan önce gidip almam veya sipariş vermem lazım.

Ek bilgi Ryzen 3000 serisini mümkünse yeni nesil anakartlarla kullanın:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Boost frekanslar hiç stabil değil, anakarttan anakarta farklı çalışıyorlar anladığım kadarıyla.
Ryzen 3000 serisinden tam verim almak için (oyun benchmarklarındaki FPS'ler), 3600 MHZ bellek almalı ve bunu anakartın destek listesindeki RAM'lerden seçmelisiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı