RTX 2080S sistem yavaş çalışıyor

Xach Halford

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
Merhabalar. 2020 yazında topladığım bilgisayarımda çeşitli sıkıntılar var. Anakarttan şüpheleniyorum ve zaten pek memnun değilim. Başta RAM'ler bozuk zannediyorduk ama sanıyorum ki RAM'lerde problem yok. Ona da şuradan yola çıkıyorum, ne kadar doğru bir varsayım bilmiyorum ama sadece RAM'ler bozuk olsaydı USB girişlerine bazen güç gelmeme gibi sıkıntılar olmazdı herhalde. Ve sistemin açılması bazen çok uzun sürüyor (1 dakika kadar beklediğim oldu ki hiç normal değil sistem özelliklerine göre). Bilgisayar olması gerekenden yavaş çalışıyor, bunu 4 RAM (32 GB) yerine 2 RAM (16 GB) kullanmama da bağlıyorum biraz ama yine de bu kadar fark etmemeli diye düşünüyorum. Dediğim gibi çok bilgiye sahip değilim. Bir arkadaşımın yardımıyla topladım bilgisayarı ama o da sorunu anlayabilecek kadar bilmiyor. Sistem şu şekilde...

Anakart: ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING
İşlemci: Intel Core i9 9900K 3.6GHz 8 çekirdek 1151
RAM: Corsair 32 GB (4x8GB) Vengeance RGB Pro (dediğim gibi 2 RAM kullanabiliyorum şu an, 4'ünü de takınca mavi ekran alıyorum sürekli)
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX GeForce RTX 2080 Super OC 8 GB GDDR6 256 Bit
PSU: Corsair HX850I 850W 80 Plus Platinium
Depolama: Samsung 1TB 970 EVO Plus NVMe M.2 SSD + Seagate 6TB Skyhawk 256MB 7200RPM 3.5" SATA 3.0

Sıkıntının hangi parçadan kaynaklandığını başta çok aradım. RAM'leri test ettim. İkisi bozuk diye göründü ama ne kadar doğru bilmiyorum. Çözümü 2 RAM kullanmakta buldum ama bu sefer de bilgisayar olması gerekenden çok yavaş çalışmaya başladı zaman geçtikçe. Tabi onunla alakalı mı bilmiyorum. Bazen klavye görülmedi diye uyarı veriyor, bazen mouse çalışmıyor, çıkartıp tekrar takıyorum vs. gibi problemler. Artık bir çözüm bulmak istiyorum, yardımcı olabilecek birileri çıkarsa çok memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows'u umarım HDD'ye kurmadınız.

Hayır tabii ki SSD üzerinde kurulu Windows.

Bu arada yakın zamandan beri bilgisayar çalışmaya devam ederken ekran gidip geliyor, son NVIDIA güncellemelerinden sonra olmaya başladı ama başka bir nedeni var mı bilemiyorum.

Başlık değiştirilmiş bu arada, sadece sistem yavaş çalışmıyor, donanımsal sıkıntılar da mevcut. Başlık değiştiği için yanlış anlaşılmaz umarım.

Sürücüleri Yükle | NVIDIA buradan uygun olani indir oncesinde ekran karti surucusunu kaldir sonra bilgisayari kapa BIOS pilini cikar 1 dakika bekle sonra BIOS ayarlarini yap ve linkten uyumlu ekran kartini indir kur hiçbirini yapamam dersen en az ekran karti ile ilgili dedigimi yap buna benzer sorun bende yasamiştim boyle cozdum unutmadan bu islemleri yapar iken kasada oyuncu kulakligi falan olmasin.

Sürücüleri Yükle | NVIDIA buradan uygun olani indir oncesinde ekran karti surucusunu kaldir sonra bilgisayari kapa BIOS pilini cikar 1 dakika bekle sonra BIOS ayarlarini yap ve linkten uyumlu ekran kartini indir kur hiçbirini yapamam dersen en az ekran karti ile ilgili dedigimi yap buna benzer sorun bende yasamiştim boyle cozdum unutmadan bu islemleri yapar iken kasada oyuncu kulakligi falan olmasin.
Tabii ki bunu bir deneyeyim. Oyuncu kulaklığı sorun değil ama mouse etkiler mi? Başka mouse yok çünkü.

Geri
Yukarı