RTX 30 ve 40 serisi GPU'lar arasındaki fark nedir?

Performans açısından 40 serisi bayağı kısılmış durumda, bant genişliği olsun CUDA çekirdekleri olsun. DLSS 3 ve Fg'ye güveniliyor genel olarak. 40 serisinin asıl 30'a göre artısı verimdir, düşük TDP'lerde bile yüksek performans sunabiliyor.

VRAM eksikliğinden dolayı 2 sene.
1080p'de 6GB VRAM'in 3-4 sene daha gayet yeterli kalacağını düşünüyorum. Grafik ayarları düştükçe VRAM'in üzerindeki baskı da azalıyor hayliyle. 3060'larda da 3-4 sene sonra ultrada oyun oynamayacağımıza göre bir sıkıntı görmüyorum.

1080p'de 6GB VRAM'in 3-4 sene daha gayet yeterli kalacağını düşünüyorum. Grafik ayarları düştükçe VRAM'in üzerindeki baskı da azalıyor hayliyle. 3060'larda da 3-4 sene sonra ultra da oyun oynamayacağımıza göre bir sıkıntı görmüyorum.
6GB VRAM nasıl yeterli hocam? Şu an en kötü oyunlar bile 2GB kullanıyor AAA oyunlar 8GB üstünde kullanabiliyor.

1080P'de 6 GB VRAM'in 3-4 sene daha gayet yeterli kalacağını düşünüyorum. Grafik ayarları düştükçe VRAM'in üzerindeki baskı da azalıyor hayliyle. 3060'larda da 3-4 sene sonra Ultra da oyun oynamayacağımıza göre bir sıkıntı görmüyorum.

Kullanmadığınızı öngörüyorum ve şu an bile 1080p de yetmiyor yetmez. Ben RE4 remake oynuyorum 1080P'de her şey açık 10GB VRAM kullanımı gördüm. 4070 Ti kullanıyorum.

Kullanmadığınızı öngörüyorum ve şu an bile 1080p de yetmiyor yetmez. Ben RE4 remake oynuyorum 1080P'de her şey açık 10GB VRAM kullanımı gördüm. 4070 Ti kullanıyorum.
Sıkıntı her şeyin açık olmasında hocam. 3060 gibi bir laptop zaten her şeyi açık oynatamaz. Grafik ayarlarını kısarsanız VRAM kullanımı da azalacaktır. 3060 VRAM tarafından kısıtlanmadan kendi gücü tarafından kısıtlanıyor zaten.

Sıkıntı her şeyin açık olmasında hocam. 3060 gibi bir laptop zaten her şeyi açık oynatamaz. Grafik ayarlarını kısarsanız VRAM kullanımı da azalacaktır. 3060 VRAM tarafından kısıtlanmadan kendi gücü tarafından kısıtlanıyor zaten.
Hocam yüksek ayarlar için 3060 ve 3050 Mobillerin ömürleri bitti , daha önümüzde 5000 serisi gelecek medium ve low için ise bir 2-3 yılları vardır... Tabii buna kötü bakmamamız lazım yine 3050 ve 3060 güzel kartlar ama medium oynatacak sadece...

Kendime laptop bakıyorum.
Ekran kartında takıldım. Seriler arasında düzgünce bir fark bulamadım, ya da ben göremiyorum. Bunlar arasındaki fark ne oluyor?
Örneğin. 30 serisinden RTX 3060 çok tutulan bir ekran kartı, 40 serisinden 4060 ile olan karşılaştırma videolarına bakınca aradaki fark çoğu oyunda 6-10FPS'i geçmiyor. 4050 de ise 4-5FPS, bazı oyunlarda aynı, bazılarında da 3060 4050'yi geçiyor bile.
Sanki aynı özellikteki kartı tekrar satmak için adını değiştirmişler gibi geldi bana.
Watt'ına da bakmalısın falan diyenler çıkacaktır, ona da dikkat ettim.

Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Bunlar arasındaki fark tam olarak ne oluyor? En az 5-6 yıl veya daha fazla idare ettirecek nasıl bir/ hangi ekran kartı tercih etmeliyim?

Bu konuda beni aydinlatabilirseniz çok sevinirim.
4060 alabilirsiniz mobilde 3070 denk'i bir kart , masaüstünde 3060 12 GB'tan %20 daha iyi ama 3070 Tİ Max-P alırsanız çok daha iyi performans alırsınız ama Frame Generation vb. Özelliklerden geri kalırsınız biraz performans'tan kısarak Nvidia'nin size sunduğu yeni özellikleri ve yeni ampere mimarisini deneyebilirsiniz.

Cevaplar için teşekkürler,
Bu bahsettiğiniz dlss 3 suan çıktı mı? Yani 40 serisinde şuan kullanilabiliyor mu?

Mühendislik okumayi düşündüğüm için Oyun laptop da ikinci plan da benim için.
Zaten 2k,4k çözünürlük falan hiç kullanmaya gerek duymam. 1080p benim için yeter de artar bile oyunlarda.

Laptopu en çok zorlayan şeyler oyunlar olduğu için yüksek grafikli oyunlari iyi kaldırıyorsa diğer programlarin hepsini kaldırır mantığından gidiyorum.

Laptopu yurt dışından getireceğim için 40 serisine bakiyordum. Orada daha ucuza olduğu icin. 30 serisi burada ayni fiyatlara denk geliyor.

Rtx 4060, 4050 li laptop almayi düşünüyordum. Yeteceğini düşünüyorum.
Ya da başka tavsiyeleriniz varsa söyleyin, onlarida gözden geçiririm.

Veya laptop tavsiyesi burada ve yurtdışında fark etmez, benzer özellikler de her zaman bulunur.

Şimdi den teşekkürler.

Bu bahsettiğiniz dlss 3 suan çıktı mı? Yani 40 serisinde şuan kullanilabiliyor mu?

Zaten 2k,4k çözünürlük falan hiç kullanmaya gerek duymam. 1080p benim için yeter de artar bile oyunlarda.

Laptopu en çok zorlayan şeyler oyunlar olduğu için yüksek grafikli oyunlari iyi kaldırıyorsa diğer programlarin hepsini kaldırır mantığından gidiyorum.

Laptopu yurt dışından getireceğim için 40 serisine bakiyordum. Orada daha ucuza olduğu icin. 30 serisi burada ayni fiyatlara denk geliyor.

Veya laptop tavsiyesi burada ve yurtdışında fark etmez, benzer özellikler de her zaman bulunur.

Şimdi den teşekkürler.
dlss3 ve frame generation aslında çok heyecanlanacak özellikler değil oyunlar için.ilki görüntü kalitesini düşürürken diğeri yüksek fps ama düşük fps den aldığın gecikme oranıyla oyun oynattığı düşünülürse nvidia 40 serisiyle raw power da kimseyi memnun etmedi. 2k çözünürlüğü yabana atma derim en azından rgb si daha yüksek bir ekran bile çok farkettiriyor 30 serisiyle ve bu özelliklerle aynı fiyatlarda bir laptop düşünebilirsin. mühendislik işleri için işlemci gücü daha iyi bir laptop da mantıklı soğutması nasıl tabi laptop alınırken bakılacak özelliklerden biri ve de mux switch olup olmadığı da eğer intel ekran kartı da varsa oyun laptoplarında bakılması gereken bir şey oldu bugünlerde

dlss3 ve frame generation aslında çok heyecanlanacak özellikler değil oyunlar için.ilki görüntü kalitesini düşürürken diğeri yüksek fps ama düşük fps den aldığın gecikme oranıyla oyun oynattığı düşünülürse nvidia 40 serisiyle raw power da kimseyi memnun etmedi. 2k çözünürlüğü yabana atma derim en azından rgb si daha yüksek bir ekran bile çok farkettiriyor 30 serisiyle ve bu özelliklerle aynı fiyatlarda bir laptop düşünebilirsin. mühendislik işleri için işlemci gücü daha iyi bir laptop da mantıklı soğutması nasıl tabi laptop alınırken bakılacak özelliklerden biri ve de mux switch olup olmadığı da eğer intel ekran kartı da varsa oyun laptoplarında bakılması gereken bir şey oldu bugünlerde
Cevabın için teşekkürler. Bahsettiğiniz mux switch tam olarak ne oluyor?

Cevabın için teşekkürler. Bahsettiğiniz mux switch tam olarak ne oluyor?
MUX Switch özelliği şöyle, işlemciye gömülü ekran kartını kapatarak oyunlarda az 4-10 fps arası kazanç sağlayabiliyorsunuz. Eğer MUX Switch yoksa bunu yapmanız anca HDMI ile başka bir ekran takarsanız mümkün olabiliyor.

Şimdi den teşekkürler.
Alabiliyorsanız 4060'ı almanız her açıdan daha mantıklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı