Rehber RTX 3000 ReSize BAR VBIOS Güncellemesi

Bugünkü gelen sürücü güncellemesiyle beraber (NVIDIA Game Ready Driver 465.89) eş zamanlı olarak Resizable Bar desteği de gelmiş oldu RTX 3000 serisi kartlara.
Forumda böyle bir haber göremediğim için 3000 serisi kullanan arkadaşlara bir hatırlatma yapmak istedim ayrıyeten.
Peki nedir bu Resizable Bar? (Yeniden boyutlandırılabilir taban adres yazmacı tam olarak Türkçesi.)

Yeniden boyutlandırılabilir çubuk, isteğe bağlı bir PCI Express arabirim teknolojisidir. Oyundaki bir dünyada ilerlerken, GPU belleği (VRAM) sürekli olarak dokuları, gölgelendiricileri ve geometriyi birçok küçük CPU üzerinden GPU aktarımına aktarır.

Modern oyun varlıklarının sürekli büyüyen boyutu ile bu, çok sayıda transferle sonuçlanır. Yeniden boyutlandırılabilir çubuğu kullanarak, varlıklar ihtiyaç duyulduğunda talep edilebilir ve tam olarak gönderilebilir, böylece CPU tüm çerçeve arabelleğine verimli bir şekilde erişebilir. Ve birden fazla istekte bulunulursa, transferler sıraya girmek yerine eşzamanlı olarak gerçekleşebilir.

Uzun lafın kısası; NVIDIA'ya göre oyunlarda en az %10 FPS artışı sağlayacağı yönünde. Kendi sistemimde de kurarak test etmiş bulundum ve AC Valhalla 4K çok yüksek grafik ayarlarında gerçekten 10 FPS artış sağladı.

Ancak bu teknolojiyi kullanmak için bazı sistem gereksinimleri var, aşağıda belirttiğim resimlerde uyumlu olan ürünleri görebilirsiniz: (Kaynak için tıkla.)
Adsız.png

Adsız.png

Peki kurulumu nasıl yapıyoruz?​

Kuruluma başlamadan önce anakart BIOS sürümünün en güncel sürüm olduğundan emin oluyoruz. (Bilmeyenler için BIOS güncelleme.) BIOS üzerinden aşağıdaki ayarları yapıyoruz:
  • 4G Encoding: Enabled
  • Resizable Bar: Enabled
  • CSM (Support): Disabled
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kullandığınız ekran kartı modelinin markasına göre kendi sitesinden VBIOS'u indiriyoruz. Burada belirttiğim liste üzerinden ulaşabilirsiniz:

• Gigabyte
  • Asus (RTX 3000 serisini seçip, kullandığınız modele göre sürücü desteği kısmına tıklayacaksınız.)
  • MSI: MSI için kendi sitesi üzerinden MSI Live Update 6 programını indirip, oradan BIOS güncellemeleri kısmına tıklamanız gerekiyor, eğer benim gibi SUPRIM X serisi bir ekran kartı kullanıyorsanız; ekran kartının Gaming BIOS açık olması lazım, yoksa programın indirdiği diğer VBIOS kartı çökertiyor.)
  • Palit: Buradan "GPU Tool" kısmına tıklıyoruz.
  • Gainward: Buradan "GPU Tool" kısmına tıklıyoruz.
  • Colorful
  • Inno3D
  • Zotac
  • Galaxy
  • PNY
  • EVGA
Kuruluma başlamadan önce özellikle Reddit'te bulunan yorumlarda; DDU ile NVIDIA sürücülerini silip tekrardan yüklenmesi öneriliyordu, o yüzden bende işimi garantiyi alıp aynısını yaptım. (Buradan bakabilirsiniz nasıl yapıldığına dair.)
Yukarıdaki belirttiğim işlemleri tamamladıktan sonra NVIDIA'nın kendi sitesinden en son güncel sürüm olan 465.89 sürücüsünü indirip kuruyoruz. Daha sonra VBIOS güncelleştirmesini yapıyoruz ve işlem tamamlanmış oluyor.
Peki VBIOS güncelleştirmesinin başarılı olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
Çok basit, masaüstünde sağ tık yapıp NVIDIA kontrol paneline giriyoruz, oradan en üstte bulunan yardım sekmesine tıklayıp sistem bilgilerine giriyoruz açılan ekranda; aşağıdaki resimde belirttiğim yerde eğer evet yazıyorsa, VBIOS güncellemesini başarıyla yapmışsınızdır.

Adsız.png

Daha çok rehber tadında bir yazı oldu ama olsun, takıldığınız bir kısım olursa eğer lütfen sorun, ben de sabahtan beri bayağı uğraştım yüklemek için. =(
@phenex @deflandre
Düzeltme: Rehber olarak konu başlığını güncelleyen moderatöre teşekkürlerimi iletirim =)

Merhabalar.

Bir süredir MSI Afterburner ile Cyberpunk 2077'de FPS, GPU-CPU sıcaklık testleri yapıyordum hem Resizable BAR desteği sonrası sistemimin performansının düştüğünü düşünmemden ötürü hem de bu konuya geri bildirim verebilmek adına.
Şu videoda yer alan test sisteminin benzerine sahibim (RTX 3070, Ryzen 7 5800X, 32 GB 3200 MHz RAM), gerekli ayarlarıyla birlikte Resizable BAR ve Cyberpunk 2077 1.2 güncellemeleri sistemimde yüklü.
Videoda testin gerçekleştirildiği lokasyonlarda videodaki ayarlarla aynı ayarlara sahipken, 5-10 FPS daha fazla gördüm her seferinde. Ekran kartı ve işlemci sıcaklığı 70°C'yi geçmiyor.

Çözünürlük: 1440p (2K)
Ray Tracing: Psycho (En üst)
DLSS: Quality/Balanced/Performance/Ultra Performance

---

Bu FPS artışı NVIDIA Resizable BAR güncellemesi kaynaklı sanıyorum zira Cyberpunk 2077'nin 1.2 güncellemesinin performans artışı getirmediği konusunda tüm yayıncılar hemfikir.

Diğer oyunları test ettikçe başlığı güncellerim.

Gigabyte 3070 ekran kartım var. Videoda anlatılanları harfiyen yaptım. Hatta birkaç kere yaptım. Ama ReSize BAR aktif olmadı. Ekran kartımın uygulaması üzerinden BIOS güncellemesini kontrol ettim yeni güncel sürüm bulunamadı uyarısı verdi. Belli ki son BIOS sürümü. Hatta videodaki BIOS arayüzü benim anakart ile aynı. Her şeyi harfiyen yapmama rağmen BIOS'da ReSize BAR seçeneği yok.

Gigabyte 3070 ekran kartım var. Videoda anlatılanları harfiyen yaptım. Hatta birkaç kere yaptım. Ama ReSize BAR aktif olmadı. Ekran kartımın uygulaması üzerinden BIOS güncellemesini kontrol ettim yeni güncel sürüm bulunamadı uyarısı verdi. Belli ki son BIOS sürümü. Hatta videodaki BIOS arayüzü benim anakart ile aynı. Her şeyi harfiyen yapmama rağmen BIOS'da ReSize BAR seçeneği yok.
Ekran kartı ve anakart modelinizi tam olarak yazabilir misiniz ?
İşlemcim 9700k anakartım Gigabyte Z390 Aorus Master ekran kartım 3070 Aorus Master ben bu işlemi yapabilir miyim?
Z390 anakartlar için bildiğim kadarıyla sadece ASUS beta bir BIOS çıkardı. Gigabyte için Z390 anakartlar desteklemiyor gözüküyor ama bu sitede yapılmış denemeniz lazım.

Ersin çakı? 😳

1618565170476.png

ReSize Bar özelliğim var. Ama sıcaklıklara etkisi var mı? Onu anlayamadım. FPS artıyor sonuçta bir yerden kayıp vermemiz gerekmiyor mu?
Hayır tam tersine işlemcin daha verimli çalıştığı için ekran kartı üzerindeki yükü atıyor, doğal olarak sıcaklıkların azalıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı