RTX 3050 (95W) vs RTX 3050 Ti (60-75W)

GPU kullanımındaki farklar yüzünden o testler geçersiz bence. Superposition benchmark indirip bakmak lazım. O program tek kanal, çift kanal ram farketmiyor, CPUya minimum yük bindiriyor ve GPU'yu %99 kullanarak test yapıyor. TimeSpy'dan bile daha iyi bence.

İki cihazda tek kanal 8 GB Victus sadece DDR5, o yonden bir sıkıntı yok yani. Zaten iki cihazda aynı testi yapıyor neresi geçersiz?

GPU kullanım oranları farklıyken nasıl doğru bir sonuç alınabilir? Ya da kullanılamayan % hesaplanıp performansa FPS olarak eklenir ama matematik işi. O yüzden ya mükemmel optimizasyonu olan bir oyunla bakılmalı ya da benchmark programları ile.

Yukarıda kendi yaptığım test attım, farklı şekildede 10 kere açıkladım ama bana mısın diyen yok ya, bir de sen başlama lütfen 3050 Ti daha güçlü olsun bana etki eden bir şey yok.

Yukarıda kendi yaptığım test attım, farklı şekildede 10 kere açıkladım ama bana mısın diyen yok ya, bir de sen başlama lütfen 3050 Ti daha güçlü olsun bana etki eden bir şey yok.

Ben hangisi daha düşük GPU kullanmış bakmadım farketmedim bile. Arkadaş GPU kullanımı yazınca, fotolara bir daha baktım ve farklı GPU kullanım oranlarını gördüm. Kartlara bakmadım bile. Biri 99 biri 90'sa, 90 olan o anda %10 performans kaybıyla çalışıyor demektir. Dediğim gibi daha düzgün optimizeli oyunlarla veya benchmark programları ile bakmak daha doğru sonuç verir. Ya da kayıp hesaplanıp FPS üstüne eklenir ama ne kadar sağlıklı bir sonuç olur bilemem.

Sıkıldım vallahi ya, arkadaşım tek etkisi CUDA cekirdekleri mi? Bu kartın icindeki diğer şeyler ne işe yarıyor, TDP değerinin performansa daha iyi etkisi var diyorum gelde bakalım o zaman 1536 CUDA çekirdekli 1660 Ti vs 3050 Ti ne, daha düşük işlemciyle neden yer yer benzer performansi veriyormuş %40 civari daha az cekirdekle acaba?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Farkli jenerasyon GPU'larda direkt birebir Cuda cekirdegi karsilastirmasi yapilmaz, farkli teknolojileri direkt birebir karsilastiramazsin ve arkadasin soyledigi dogru. Grafik kartinin performansini bellek bant genisligi, cuda cekirdeklerinin sayisi ve TDP belirler.

Farkli jenerasyon GPU'larda direkt birebir CUDA cekirdegi karsilastirmasi yapilmaz, farkli teknolojileri direkt birebir karsilastiramazsin ve arkadasin soyledigi dogru. Grafik kartinin performansini bellek bant genisligi, CUDA cekirdeklerinin sayisi ve TDP belirler.

Konuyu tamamen okusana?

Yeni konular

Geri
Yukarı