RTX 3050 boşta 58 derece

VRAM yuksekte olsa dusukte olsa bir şey fark etmeyecek ki. Kullandigi guc zaten cok az etkisi bile olmayacaktir. Bu bir sorun degil yani.

Not: Bu seye benziyor 5600X kullanıyorum 4.6 da calisiyor zararli mi?

Dostum adam haklı. Hem çekirdek hem de VRAM frekansı boştayken yüksek olduğu için sıcaklık yüksek. Sistem boştayken frekansların yüksek olmasının nedeni ise güç tüketim modunun "maksimum performansı tercih et" seçeneğinin seçilmesinden kaynaklı. Optimum'a çekince her şey düzelecek.

Bak simdi sana matematiksel aciklamasini yapacagim arkadasim. GDDR6 memory cok az bir gucle calisan bir sey tamam mi? Tam yuk altinda 1 vram ortalama 2.5W civari guc tuketiyor. Vram hizi maxta olsa masaustunde oldugu icin diyelim ki 1W tuketiyor. Hadi o hizi 200 MHZ ye dusurduk diyelim 0.5W cekecek. E yani? 0.5 Wattin yarattigi isi degeri o kadar minimal ki anlayamazsin bile.

Ekran kartini bosta sicak yapan Memory Power'i degil Core Power'ıdir aklinda bulunsun.

RTX 3050 130Watt bir kart.
VRAM'in yarattığı ısı değeri hissedilmeyecek kadar küçük mü? Güldürme beni hocam.

VRAM'in yarattığı ısı değeri hissedilmeyecek kadar küçük mü? Güldürme beni hocam.
Evet hissedilmeyecek kadar küçük. 130W ile 0.5Wattı karşılaştır bakalım ne çıkıyor :)

+Vram Gpu'ya sıcaklık olarak etki etmez bile. Çünkü Vram'in kendi sıcaklık sensörü var :).

GPU'nun sıcaklığı ise Die sıcaklığıdır.

Dostum adam haklı. Hem çekirdek hem de VRAM frekansı boştayken yüksek olduğu için sıcaklık yüksek. Sistem boştayken frekansların yüksek olmasının nedeni ise güç tüketim modunun "maksimum performansı tercih et" seçeneğinin seçilmesinden kaynaklı. Optimum'a çekince her şey düzelecek.
Dostum boşta yüksek olmasının sebebi Zero-Rpm'den kaynaklı bu arada.

@HomelessF
Hocam nedeni şu yüzden. Attığınız ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi boşta çekirdek ve bellekler tam olmasa da çalışır vaziyette. Bunun nedeni NVIDIA Denetim Masası'nda Güç Tüketimi seçeneğinin "Optimum" yerine "Maksimum performansı tercih et" seçilmesidir. Bu seçenek ekran kartını boş halde çekirdek frekansını yüksek tutmaktan başka işe yaramıyor. O nedenle "optimum" olarak ayarlamanız gerekmektedir. Daha sonra göreceksiniz ki hem boştayken çekirdek frekansı düşecek ve sıcaklık da düşecektir.
Hocam, NVIDIA denetim masasından optimuma çektim ancak garip bir olay var. Şu an VRAM 210 kullanırken aniden 1807'ye fırlayıp sonra tekrar geri düşüyor bu normal mi peki?
Screenshot_171.png
Screenshot_170.png

Evet hissedilmeyecek kadar küçük. 130W ile 0.5Wattı karşılaştır bakalım ne çıkıyor :)

+Vram Gpu'ya sıcaklık olarak etki etmez bile. Çünkü Vram'in kendi sıcaklık sensörü var :).

GPU'nun sıcaklığı ise Die sıcaklığıdır.

Dostum boşta yüksek olmasının sebebi Zero-Rpm'den kaynaklı bu arada.
Peki sana bir şey sorucam. VRAM'lerin ısısı sana göre kaç derecedir en fazla :D

Peki sana bir şey sorucam. VRAM'lerin ısısı sana göre kaç derecedir en fazla :D
GDDR6 Memory'ler sıcak çalışan bileşenler değil o kadar. 95C'ye kadar kabul edilebilir sıcaklık Samsung'un sitesine göre. Şahsen benim Vramlerim 72C çalışıyor. Ama gpu sıcaklığım ise 54C çünkü Vram ve GPU sıcaklığı farklı şeyler ve aralarında mesafe var. Resimde göreceğin üzere siyah olanlar VRAM'ler ortadaki ise GPU die.

1657287524801.png

Yeni konular

Geri
Yukarı