RTX 3050 değerler normal mi?

emir selimm

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ekran kartımın değerlerinin bu kadar değişmesi normal mi? (arada birkaç saniye var ve masaüstü ekranında)

Dosya Ekleri

• Screenshot_20220615-181236_Video Player.jpg
    Screenshot_20220615-181236_Video Player.jpg
    47,6 KB · Görüntüleme: 44
  • Screenshot_20220615-181240_Video Player.jpg
    Screenshot_20220615-181240_Video Player.jpg
    51,6 KB · Görüntüleme: 52
Bir zararı olmaz ekran kartı kendi hızını yüke göre ayarlıyor.

Ekran kartına ihtiyaç duyan bir program açtıysan değerlerin değişmesi normal. Masaüstünde saat hızları genelde böyle olur zaten, işin rengi ekran kartına ihtiyaç duyan program açtığında değişir. Saat hızlarının yükselmesi gayet doğal.

2. fotoğrafta yüke binmiş ekran kartı. Değişkenlik göstermesi normal yani. NVIDIA denetim masasında GPU etkinliği simgesini açarsanız GPU üzerinden neler çalışıyor görebilirsiniz.

2. fotoğrafta yüke binmiş ekran kartı. Değişkenlik göstermesi normal yani. NVIDIA denetim masasında GPU etkinliği simgesini açarsanız GPU üzerinden neler çalışıyor görebilirsiniz.
Aslında arka planda herhangi bir şey açık olmasa da böyle oluyor bir an yükseliyor ve birkaç saniye sonra geri düşüyor. Virüs var desem olamaz çünkü bırak korsan oyun indirmeyi netflix youtube harici sitelerden film video bile izlemedim
Ekran kartına ihtiyaç duyan bir program açtıysan değerlerin değişmesi normal. Masaüstünde saat hızları genelde böyle olur zaten, işin rengi ekran kartına ihtiyaç duyan program açtığında değişir. Saat hızlarının yükselmesi gayet doğal.
Teşekkür ederim.
Bir sorum daha var bu arada bu benim ilk ekran kartlı bilgisayarım ve ekran kartının çalışma prensibini pek bilmiyorum. Mesela bilgisayarı çalıştırdığımda ekran kartımın fanları dönmüyor ve dönmesi için msi afterburner uygulamasını kullanıyorum. Ekran kartınun uygulama olmadan dönmemesi normal bir şey mi ?

Son düzenleme:
Bir sorum daha var bu arada bu benim ilk ekran kartlı bilgisayarım ve ekran kartının çalışma prensibini pek bilmiyorum. Mesela bilgisayarı çalıştırdığımda ekran kartımın fanları dönmüyor ve dönmesi için MSI Afterburner uygulamasını kullanıyorum. Ekran kartınun uygulama olmadan dönmemesi normal bir şey mi?

30-40 derece aralığında dönmemesi normal. Yük altına girdikçe ve sıcaklık değerleri yükseldikçe kartı soğutmak için kendi belirlediği RPM değerlerime göre dönmeye başlar. Windows'ta dolaşırken yük olmadığı için dönmüyor yani Afterburner'i açmadan stres testi yap bilgisayara sıcaklık değerlerini görebilirsin ve fanların kademeli olarak nasıl yükseldiğini de farkedersin. Ani frekans artışlarına pek takılma her PC de olan bir durum bu.

30-40 derece aralığında dönmemesi normal. Yük altına girdikçe ve sıcaklık değerleri yükseldikçe kartı soğutmak için kendi belirlediği RPM değerlerime göre dönmeye başlar. Windows'ta dolaşırken yük olmadığı için dönmüyor yani Afterburner'i açmadan stres testi yap bilgisayara sıcaklık değerlerini görebilirsin ve fanların kademeli olarak nasıl yükseldiğini de farkedersin. Ani frekans artışlarına pek takılma her PC de olan bir durum bu.
Teşekkür ederim dostum 😊

Geri
Yukarı