RTX 3050 Dying Light FPS düşüşü

TurKahvesi

Kilopat
RAM
8 GB (4x2) DDR4 3200 MHz
Ekran kartı
NVIDIA GeForce RTX 3050
İşlemci
Intel Core
Selamünaleyküm arkadaşlar, hellraid DLC'sine gelen yeni güncellemeyi oynayacaktım fakat oyuna ilk girdiğimde ne FPS düşüyor ne de takılma oluyor. Fakat bir süre sonra oyunda belirli bir yere baktığımda FPS 20'lere kadar düşüyor. (her oyunu 60 FPS sabit V-Sync açık oynarım.) Isınmadan kaynaklıdır diyenler için; Forza Horizon 5'de böyle FPS düşmesi olmuyor. Güç ayarı ise performans modunda. Kasma esnasında GPU ve CPU kullanımı düşüyor.

Not: İşlemcim Intel Core i5-11300h

HP Pavilion 15-DK2019NT

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM yetmiyor olabilir. Ya da işlemci throttling yiyor olabilir.

RAM yetmiyor olabilir. Ya da işlemci throttling yiyor olabilir.
Hocam bir de masaüstü bilgisayarım var (8GB 2666MHz - R5 2600 - GTX 1660). Onda böyle sorun olmuyor. Laptop'ta da oyunu ilk açtığımda kasıyordu ama bir şekilde düzelttim. Şimdi tekrar başladı. RAM yetmemesi olmayabilir yani. Birde "işlemci throttling yiyor" derken biraz daha açıklar mısınız?

Hocam bir de masaüstü bilgisayarım var (8 GB 2666MHz - R5 2600 - GTX 1660). Onda böyle sorun olmuyor. Laptopta da oyunu ilk açtığımda kasıyordu ama bir şekilde düzelttim. Şimdi tekrar başladı. RAM yetmemesi olmayabilir yani. Bir de "işlemci throttling yiyor" derken biraz daha açıklar mısınız?

Öncelikle masaüstünde kullandığınız GTX 1660, RTX 3050'den güçlü. (DLSS) saymazsak. İşlemci throttling yiyordan kastım işlemciler çok ısınınca ısınmayı durdurmak adına frekansı kısarak ısınmayı azaltmaya çalışır. Buna throttling denir. İşlemci frekansının ani şekilde azalması performans kaybına neden olur. Sormak istediğim bir şey var. Oyunu oynadıktan belli bir süre sonra mı oyun kasmaya başlıyor?

Evet hocam. Belirli yerlere bakınca kasmaya başlıyor.
Anlamadınız sanırım sorumu. Mesela diyelim ki 1 saat oynadınız sıkıntı yok. Ondan yarım saat sonra kasmaya mı başlıyor?

Anlamadınız sanırım sorumu. Mesela diyelim ki 1 saat oynadınız sıkıntı yok. Ondan yarım saat sonra kasmaya mı başlıyor?
Şöyle hocam mesela örnek olarak oyunda bir kapıyı vereyim. Oyuna ilk girdiğimde o kapıya baktığımda hiç bir sıkıntı yok. Fakat belirli bir süre sonra tekrar o kapıya baktığımda oyun kasıyor.

Şöyle hocam mesela örnek olarak oyunda bir kapıyı vereyim. Oyuna ilk girdiğimde o kapıya baktığımda hiç bir sıkıntı yok. Fakat belirli bir süre sonra tekrar o kapıya baktığımda oyun kasıyor.
Peki diğer yerlerde de kasıyor mu eskisine nazaran?

Yeni konular

Geri
Yukarı