RTX 3050 laptop Minecraft'ta düşük FPS veriyor

Alp Demir

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Minecraft testi yapacaktım ama sistem kendini zorlamıyor sanki V-Sync half modda gibi. 75W ekran kartı 20W kullanıyor ne işlemci ne ekran kartı tam güçte değil ne yapmam lazım? Bir ayar falan mı var Max performans için.
Diğer oyunlar normal oynanıyor sadece Minecraft'ta böyle oldu.
ASUS TUF laptop.
RTX 3050 75W.
i5 11400h.
8 GB 3200MHz.
512 GB M.2 SSD.

IMG_20211020_173827.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
OptiFine kurduysanız smooth FPS'yi kapatın performance kısmından. Ayrıca sürücüler güncel değilse son sürümüne güncelleyin.

Minecraft testi yapacaktım ama sistem kendini zorlamıyor sanki V-Sync half modda gibi. 75W ekran kartı 20W kullanıyor ne işlemci ne ekran kartı tam güçte değil ne yapmam lazım? Bir ayar falan mı var Max performans için.
ASUS TUF laptop.
RTX 3050 75W.
i5 11400h.
8 GB 3200MHz.
512 GB M.2 SSD.

Eki Görüntüle 1193824

Minecraft Intel'in gpusunu kullanıyor olmasın. NVIDIA kontrol panelinden javaw.exe'yi RTX 3050 kullanacak şekilde ayarlayın.

ASUS TUF laptop.
RTX 3050 75W.
i5 11400h.
8 GB 3200MHz.
512 GB M.2 SSD.

Eki Görüntüle 1193824
GPU1 yazan iGPU yani işlemcinin ekran kartı oluyor. Yani oyun şu an RTX 3050'yi kullanmıyor. Javaw.exe'yi yüksek performanslı Nvidia işlemcisini kullanacak şekilde ayarlaman lazım. Üst yanıtta biri anlatmış, olmadı internetten İngilizce olarak arama yap birkaç dklik video ile anlatıyorlar.

GPU1 yazan iGPU yani işlemcinin ekran kartı oluyor. Yani oyun şu an RTX 3050'yi kullanmıyor. Javaw.exe'yi yüksek performanslı NVIDIA işlemcisini kullanacak şekilde ayarlaman lazım. Üst yanıtta biri anlatmış, olmadı internetten İngilizce olarak arama yap birkaç dakikalık video ile anlatıyorlar.

Aramızda iki satır var ne ara unuttun. 🤣

Aşağıdaki yönteme ek olarak Optifine kesinlikle kullanın. Minecraft Optifine olmadan optimizasyonu rezalet bir oyun.

ASUS TUF laptop.
RTX 3050 75W.
i5 11400h.
8 GB 3200MHz.
512 GB M.2 SSD.

Eki Görüntüle 1193824
bende aynı sorunu yaşıyorum. Halledebildinmi? yaptıysan şuanda kaç fps alıyorsun yüksek ayarlarda?

Geri
Yukarı