Çözüldü RTX 3050 laptopta Forza Horizon 5 düşük FPS

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

522223

Decapat
RAM
16 GB
SSD veya HDD modeli
WDC M2, Hikvision SATA
Ekran kartı
RTX 3050 75W
Anakart
Acer
İşlemci
Ryzen 5 5600h
Merhaba Nitro 5 bir cihazım var oyunu Xbox üzerinden oynarken yüksek ayarlarda NVIDIA Broadcast açık iken 80-100 arası FPS alıyorudum. Şimdi oyunu Steam'e aldım. FPS 90-110 arası gösteriyor fakat %99 FPS sürekli 20-50 arası ki benim aldığım hissiyatta bu. NVIDIA driverini kaldırıp tekrar kurunca bir süre düzeliyor sonra tekrar aynı durum. Neden olabilir ve ne yapabilirim? Teşekkürler. (ayrıca şu an broadcast kapalı ve oyun orta-yüksek ayarlarda.) (çoğunlukla orta)

Forza Horizon 5 Screenshot 2023.08.24 - 12.06.23.08.png

Goliath gibi yarışlara girince 8'e kadar düştüğünü gördüm %99 FPS'in.

Çözüm
O zaman ya undervolt gerekir ki FPS'inizden şikayet ediyorsunuz bu iyice düşürür. En iyi çare termal macun yenilemesi ve cihaz bakımı yani fan temizliği. Sıcaklık gerçekten bu düşük FPS'inizin sebebi olabilir.

Hocam sıcaklıkları soğutucu ile düşürebildim GPU şu an 80 82 civarı takılıyor. Üstüne çıkmadı pek. Fakat sorunum hala devam ediyor. Tek fark sıcaklık yüksekken GPU kullanımı %99 sabitti şu an sürekli oynuyor %70 %95 %99 vs geziyor sürekli. Ne yapabilirim? GeForce Experience ayarlarını uyguladım gene bir şey fark etmedi. Ayarları düşürsemde bir işe yaramıyor. İlk kez böyle bir şey ile karşılaşıyorum. FPS yükseliyor sözde ayarlar düştükçe ama hissiyat aynı.

Bir Reddit kullanıcısının tavsiyesi ile sorunu çözdüm. NVIDIA denetim masasında 3D ayarlarının yönetilmesi kısmında "OpenGL ile görüntü oluşturma GPU'su" seçeneğini kendi GPU'ma aldım ve yazan FPS ve hissiyat gerçekten normale döndü. Şu an oyunun 5-10 FPS'lere düştüğü kısımlarda normal 60 70 FPS'de. Ayrıca aynı şeyi oyun için de yaptım.

1693134563996.png

1693134584911.png
Cihazın altı hava alsa da almasada hiçbir sıcaklık değişimi olmuyor hocam denedim hep aynı sıcaklıkta çalışıyor fakat gene de altı boşluk hava alıyor yani.

Benim cihazın bir sonraki seri kasasında evet dediğiniz gibi 7000 RPM. Bendeki kasa Max 6000 RPM.
O zaman ya undervolt gerekir ki FPS'inizden şikayet ediyorsunuz bu iyice düşürür. En iyi çare termal macun yenilemesi ve cihaz bakımı yani fan temizliği. Sıcaklık gerçekten bu düşük FPS'inizin sebebi olabilir.

Hocam sıcaklıkları soğutucu ile düşürebildim GPU şu an 80 82 civarı takılıyor. Üstüne çıkmadı pek. Fakat sorunum hala devam ediyor. Tek fark sıcaklık yüksekken GPU kullanımı %99 sabitti şu an sürekli oynuyor %70 %95 %99 vs geziyor sürekli. Ne yapabilirim? GeForce Experience ayarlarını uyguladım gene bir şey fark etmedi. Ayarları düşürsemde bir işe yaramıyor. İlk kez böyle bir şey ile karşılaşıyorum. FPS yükseliyor sözde ayarlar düştükçe ama hissiyat aynı.

Bir Reddit kullanıcısının tavsiyesi ile sorunu çözdüm. NVIDIA denetim masasında 3D ayarlarının yönetilmesi kısmında "OpenGL ile görüntü oluşturma GPU'su" seçeneğini kendi GPU'ma aldım ve yazan FPS ve hissiyat gerçekten normale döndü. Şu an oyunun 5-10 FPS'lere düştüğü kısımlarda normal 60 70 FPS'de. Ayrıca aynı şeyi oyun için de yaptım.

1693134563996.png

1693134584911.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Eki Görüntüle 1919569

Eki Görüntüle 1919570
Bu gibi ayarların bilgisayarı kurduktan hemen sonra yapılması gerekirdi hocam. Chrome bile indirmeden önce yapılması gereken ayarlar bunlar ama sevindim sorununuzun çözülmesine.
Ayrıca 4-5 FPS'lik bir artış sağlayabilecek bir yöntem söyleyeyim size. Şu anda güç seçeneklerinden "Yüksek performans" ın seçildiğini düşünüyorum. Bunun biraz daha iyisi Nihai Performans'ı şu şekilde etkinleştirebilirsiniz.
1-) CMD yönetici olarak aç.
2-)powercfg /DUPLICATESCHEME e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61 kodunu yazın ve enter. Güç seçeneklerinden seçtiğinize emin olun.

Bu gibi ayarların bilgisayarı kurduktan hemen sonra yapılması gerekirdi hocam. Chrome bile indirmeden önce yapılması gereken ayarlar bunlar ama sevindim sorununuzun çözülmesine.
Ayrıca 4-5 FPS'lik bir artış sağlayabilecek bir yöntem söyleyeyim size. Şu anda güç seçeneklerinden "yüksek performans" ın seçildiğini düşünüyorum. Bunun biraz daha iyisi nihai Performans'ı şu şekilde etkinleştirebilirsiniz.
1-) CMD yönetici olarak aç.
2-)powercfg /duplıcatescheme E9A42B02-D5DF-448D-AA00-03F14749Eb61 kodunu yazın ve enter. Güç seçeneklerinden seçtiğinize emin olun.

Tamamdır teşekkür ederim. NVIDIA ayarları vs. normalde yaparım hocam fakat bu ayarı muhtemelen şu yüzden bırakmışım. OpenGL GPU'su sadece 3050 var otomatik seç te kalsa 3050 çalışacak 3050 seçili olsa da 3050 çalışacak mantığı olmuş olabilir. Şu anda da saçma geldi zaten bu yüzden olması.

Geri
Yukarı