RTX 3050 laptopta FPS düşüşü

Destek Lazım

Centipat
Oyunlarda düşük FPS alıyorum HP marka aynı özelliklerde CS:GO'da 200 Valorant'ta 150-200 arası alan laptoplar varken benim laptopum 100 küsur FPS'lerde dolaşıyor. Bazen 80 90'a kadar düşüyor özellikleri.
RTX 3050.
i5 11400h.
8 GB RAM.
512 GB SSD.
Windows 10 64 Bit.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunlarda düşük FPS alıyorum HP marka aynı özelliklerde CS:GO'da 200 Valorant'ta 150-200 arası alan laptoplar varken benim laptopum 100 küsur FPS'lerde dolaşıyor. Bazen 80 90'a kadar düşüyor özellikleri.
RTX 3050.
i5 11400h.
8 GB RAM.
512 GB SSD.
Windows 10 64 Bit.

RAM'i 16 yapsan daha iyi olur ama yine de o kadar FPS düşmesi o sisteme göre normal değil, bir anormallik var. Windows'ta eksik program driver veya oyun bileşeni mi var acaba?

RAM'in sıcaklıkla alakası yok ayrıca laptopta CPU için 80 derece normal. 92 derece üstüne kadar normal sayılır hatta. Eğer RAM'iniz Single channelsa ve bir tane daha elinizdeki RAM'in aynısından eklerseniz FPS ciddi ölçüde fark eder.
Hocam normal ancak Steam'de bakabilirsiniz Retrowave gibi çok düşük sistemli sayılabilecek bir oyunda bile 81 derece gördüm. Bence normal değil bu. Sistemim GTX1650 i59300. 8GB RAM.

Hocam normal ancak Steam'de bakabilirsiniz Retrowave gibi çok düşük sistemli sayılabilecek bir oyunda bile 81 derece gördüm. Bence normal değil bu. Sistemim GTX1650 i59300. 8GB RAM.
Büyük, sistem isteyen oyunlarda ne kadar oluyor onu da yazar mısınız? Sıcaklıklar rahatsız ediyorsa termal macun yenileyip fan temizliği yapabilirsiniz.

Büyük, sistem isteyen oyunlarda ne kadar oluyor onu da yazar mısınız? Sıcaklıklar rahatsız ediyorsa termal macun yenileyip fan temizliği yapabilirsiniz.
Hiç büyük sistemli oyun oynamam neredeyse. Ama yine de VALORANT ve LoL yazabilirim. LoL: CPU 75 civarı, GPU bayağı düşük oluyor. VALORANT: CPU 61-64 civarı.

@otpphap RAM harbiden bu kadar fark eder mi hocam?

Benim bilgisayarımda sanırım bir sıcaklık sorunu var. Sistemim orta düzey olmasına rağmen düşük sistemli oyunlarda bile CPU 80 derece olabiliyor. RAM alırsam düşebilir mi bu sıcaklık yoksa sadece FPS mi farkeder?

Fark ediyor hocam cidden. Bu arada donanım hakkında pek bilgim yok düz kullanıcı olarak deneyimlerimi paylaşmak istiyorum ısı konusunda. Far Cry 5 Ultra ayarlarda 8 GB RAM ile 30-40 FPS ve droplarla oynarken bilgisayarım da performans modunda (Turbo fan değil) işlemcim 82-85 derece arasında çalışıyordu ve fanlar kulaklıktan bile rahatsız ediyordu. 8 GB RAM ekleyip Dual Channell yaptıktan sonra işlemci 76 dereceyi geçmedi ve fan sesi azaldı FPS ise 55-70 arasına çıktı. İşlemciye binen yük azalıyor vesaire denilmişti Dual Channell olunca. Onla mı alakalı bilmiyorum fakat belki bir fikir verir daha 2 gün önce deneyimlemiş biri olarak.

Tamam RAM gerçekten çok etkili biliyorum ama adamlar 8 GB RAM ile de bu FPS'leri alıyor ben ona anlam veremiyorum örnek olarak donanım arşivinin kanalından 6000 küsur TL'ye incelediği 2 laptoplar var orada sadece işlemcisi Ryzen 5 başka bir fark yok ama CS:GO'da 200 FPS alıyor ben sadece alıştırmada bazen 200'ü gördüm genel oyun boyunca 150'yi asla aşamadım bence olay sadece 8 GB RAM olamaz belki bir şeyler yanlışta yapmış olabilirim o olsalığıda açık tutuyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı