RTX 3050 sistemde düşük performans

Dixxe

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartı
RT
Merhaba arkadaşlar, daha önce Cyberpunk oynarken sorun yaşadığım için konu açmıştım ama sorun daha büyük sanırım.
Genel olarak oyunlarda tam performans alamadığımı düşünüyorum, iyi FPS alamıyorum ve genel olarak hafif kasma oluyor. Belki 8 GB RAM olduğu içindir diye düşünüyordum ama görev yöneticisinde laptopun boştayken bile %50 bellek kullandığını fark ettim. Cyberpunk oynarken Low + DLSS açıkken ortalama 50 FPS alıyorum, ayrıca oyunun %55 GPU %85 CPU ve 3 GB RAM kullandığını gördüm aynı şekilde Valorant'ta orta ayarlarda 115 FPS ortalama alıyorum (RTX 3050 ekran kartı için çok düşük bence) %50 GPU ve 2 GB bellek kullandığını gördüm, sizce sorun ne?

Dosya Ekleri

• valo.png
    valo.png
    110,3 KB · Görüntüleme: 63
  • valo2.png
    valo2.png
    213 KB · Görüntüleme: 64
  • ram.png
    ram.png
    310,3 KB · Görüntüleme: 52
  • fps2.png
    fps2.png
    174,3 KB · Görüntüleme: 67
Son düzenleme:
Hocam bende FPS 2. 8 GB RAM'i taktıktan sonra uçuşa geçmişti (masaüstü). Onunla ilgili olabilir. Şarjda oynamıyorsanız eğer şarjda oynayın. FPS'e etkisi olacaktır. Laptop modeliniz nedir?

testlerin detayları yok. single 8GB veya dual 2x8 16 GB RAM puanları etkiler. Ramlerin MHZ değerleri etkiler. Bunları göz önünde bulundurmakta fayda var. Aynı notebook'un testleri varsa onlara bakmanı tavsiye ederim.

Merhaba arkadaşlar, daha önce Cyberpunk oynarken sorun yaşadığım için konu açmıştım ama sorun daha büyük sanırım.
Genel olarak oyunlarda tam performans alamadığımı düşünüyorum, iyi FPS alamıyorum ve genel olarak hafif kasma oluyor. Belki 8 GB RAM olduğu içindir diye düşünüyordum ama görev yöneticisinde laptopun boştayken bile %50 bellek kullandığını fark ettim. Cyberpunk oynarken Low + DLSS açıkken ortalama 50 FPS alıyorum, ayrıca oyunun %55 GPU %85 CPU ve 3 GB RAM kullandığını gördüm aynı şekilde Valorant'ta orta ayarlarda 115 FPS ortalama alıyorum (RTX 3050 ekran kartı için çok düşük bence) %50 GPU ve 2 GB bellek kullandığını gördüm, sizce sorun ne?

Dostum aynı laptop sorunu düzelttin mi?

Dostum aynı laptop sorunu düzelttin mi?
Maalesef düzelmedi, Afterburner'dan baktım değerlere işlemci darboğazı yok gibi duruyor, görev yöneticisi yanlış gösteriyormuş. Sanırım son çare RAM takmak.
Sendeki de aynı laptopsa oynadığın diğer oyunlarda akıcılık var mı, Cyberpunk zaten iyi bir sistem istiyor. Mesela Far Cry 5'te mouse'u sağ sola çevirince görüntü akıcı değil bende.
Varsa eğer kasma yaşadığın veya akıcı olmayan oyunlar yazabilir misin?

Maalesef düzelmedi, Afterburner'dan baktım değerlere işlemci darboğazı yok gibi duruyor, Görev Yöneticisi yanlış gösteriyormuş. Sanırım son çare RAM takmak.
Sendeki de aynı laptopsa oynadığın diğer oyunlarda akıcılık var mı, Cyberpunk zaten iyi bir sistem istiyor. Mesela Far Cry 5'te fareyi sağ sola çevirince görüntü akıcı değil bende.
Varsa eğer kasma yaşadığın veya akıcı olmayan oyunlar yazabilir misin?

Steam PUBG, Minecraft, Apex, şu an için bunlar vallahi aldığıma pişmanım.

Geri
Yukarı