Çözüldü RTX 3050 sistemde mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

ensyldrm2

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
Goodram CL18 3600MHz 16GB
SSD veya HDD modeli
MLD M300 NVMe - WDC WD10EZEX-00BBHA0
Ekran kartı
Zotac RTX 3050
Anakart
PRIME B450M-A II
İşlemci
Ryzen 5 4500
4-5 aydır mavi ekran yiyorum. Genellikle farklı farklı sebepler yazsa da çoğunluk IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL bu hata üzerinden.

CMD içerisinde SFC /scannow komutunu kullandığımda hiçbir sorunla karşılaşmıyorum.

Bellek testinde hiçbir sorunla karşılaşmıyorum. Malwarebytes ile tarama yaptığım zaman hiçbir sorunla karşılaşmıyorum.

Minidump dosyalarım sadece 5 tane gözüküyor ama 1 yenisi gelince en eskisi siliniyor.

Bilgisayar Özelliklerim:

Ryzen 5 4500.
Goodram 16 GB RAM.
Zotac RTX 3050.
ASUS Prime B450M-A II.
WDC WD10EZEX-00BBHA0 1TB HDD.
MLD M300 NVMe 500GB M.2 SSD.
Power Boost 500W PSU.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Çözüm
BIOS gücelle. Sonra restore defaults save yap. BIOS'ta açık ise DOCP kapat.
CPU değerleriyle oynadıysan defaults hala getir. RAM değeri 3200 MHZ olsun.
Razer araçlarını sil. Mbam kaldır, Bluestack kaldır.
Disk testleri yap ve sonuçları yolla. Asus araçlarını sil. Güncel ağ kartı sürücünü yükle.

Bunları yap ve geliişmeleri bildir.
4-5 aydır mavi ekran yiyorum. Genellikle farklı farklı sebepler yazsa da çoğunluk IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL bu hata üzerinden.

CMD içerisinde SFC /scannow komutunu kullandığımda hiçbir sorunla karşılaşmıyorum.

Bellek testinde hiçbir sorunla karşılaşmıyorum. Malwarebytes ile tarama yaptığım zaman hiçbir sorunla karşılaşmıyorum.

Minidump dosyalarım sadece 5 tane gözüküyor ama 1 yenisi gelince en eskisi siliniyor.

Bilgisayar Özelliklerim:

Ryzen 5 4500.
Goodram 16 GB RAM.
Zotac RTX 3050.
ASUS Prime B450M-A II.
WDC WD10EZEX-00BBHA0 1TB HDD.
MLD M300 NVMe 500GB M.2 SSD.
Power Boost 500W PSU.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yazılımsal sorun açısından hiç temiz kurulum gerçekleştirdiniz mi?

Eğer formatladıysanız ve devam ediyorsa teknik arza sebeplerine parçalar üzerine odaklanırız. Şuan attıklarınıza detaylı bakamıyorum.

Temiz kurulum derken sadece Windows'un kendi formatlama sistemini kullandım onun dışı bir sıfırlama yapılmadı.

USB ile Windows kurmayı deneyin her şeyin silinmesi lazım. Bir ihtimal driver sorunları da mavi ekrana sebep olabiliyor. Aslında buna sebep olabilecek durumları düşünmeniz lazım. İlk ne zaman bu hata ile karşılaştınız ne yaptıktan sonra olmaya başladı?

• Driver kurduktan sonra olmuş olabilir.
  • Herhangi bir uygulama kurduktan sonra olabilir.
  • Windows güncellemesi sonrasında bile olmuş olabilir.
  • Bilgisayara su dökülmüş, hasar alma sonrasında olabilir
  • Eğer bilgisayarı aldığınızdan beri böyleyse teknik sebepleri düşünebilirsiniz.

USB ile Windows kurmayı deneyin her şeyin silinmesi lazım. Bir ihtimal driver sorunları da mavi ekrana sebep olabiliyor. Aslında buna sebep olabilecek durumları düşünmeniz lazım. İlk ne zaman bu hata ile karşılaştınız ne yaptıktan sonra olmaya başladı?

• Driver kurduktan sonra olmuş olabilir.
  • Herhangi bir uygulama kurduktan sonra olabilir.
  • Windows güncellemesi sonrasında bile olmuş olabilir.
  • Bilgisayara su dökülmüş, hasar alma sonrasında olabilir
  • Eğer bilgisayarı aldığınızdan beri böyleyse teknik sebepleri düşünebilirsiniz.
BIOS üzerinden yanlışlıkla bir ayar yaptığım için bilgisayarım açılmıyordu. Bende çözüm olarak BIOS pilini takıp çıkardığımda BIOS um sıfırlanmıştı. O olaydan sonra mavi ekran hataları başladı.

Ek olarak USB ile Windows hiç kurmadım izleyebileceğim ya da okuyup öğrenebileceğim bir ek mevcut mudur?

BIOS üzerinden yanlışlıkla bir ayar yaptığım için bilgisayarım açılmıyordu. Bende çözüm olarak BIOS pilini takıp çıkardığımda BIOS'um sıfırlanmıştı. O olaydan sonra mavi ekran hataları başladı.

Ek olarak USB ile Windows hiç kurmadım izleyebileceğim ya da okuyup öğrenebileceğim bir ek mevcut mudur?

Hocam BIOS konusunda çok fazla tebrübem ve bilgim yok. Bazı arkadaşlar daha çok yardımcı olacaktır.

En temiz tavsiyem format atmanız. Driverları silip sıfırdan tekrar kurmanız.

Bunlar işe yaramazsa tekrar BIOS pili ile sıfırlama yöntemini düşünebilirsiniz, bu da olmazsa BIOS'ta bazı ayarların eksik olduğunu düşünebiliriz. Bunun içinde net şunu yapın tavsiyesi veremem.

BIOS gücelle. Sonra restore defaults save yap. BIOS'ta açık ise DOCP kapat.
CPU değerleriyle oynadıysan defaults hala getir. RAM değeri 3200 MHZ olsun.
Razer araçlarını sil. Mbam kaldır, Bluestack kaldır.
Disk testleri yap ve sonuçları yolla. Asus araçlarını sil. Güncel ağ kartı sürücünü yükle.

Bunları yap ve geliişmeleri bildir.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı