RTX 3050 sistemden gelen yanık kokusu

Dyvanx

Hectopat
Arkadaşlar, şimdi ben yanık kokan bir yerde uzun süre bulundum. Eve gelip bilgisayarı açtığımda bilgisardan hafif bir yanık kokusu geliyor (plastik jelatin yanığı gibi) gibi geldi ama arada oluyor. Sonra ben kafaya bayağı taktım, bilgisayarın camını açıp içini kokladım lakin bir yanık kokusu yoktu. PSU bölmesini de kokladım gene koku yoktu. Her parçaya baktım, bazı kabloları da kontrol ettim lakin yanığın kaynağı bulamadım. Sonra kardeşime anlattım ilk başta almadı kokuyu, dedim var eminim filan, sonra o da evet bir koku var gibi dedi. Bayağı kontrol ettik beraber ama bir şey yanmıyordu. Sistem yeni, bayağı korktum. Bana mı öyle geliyor yoksa cidden yanıyor mu anlamadım. Sizce ne yapmalıyım?

• PSU: Corsair VS550 2018.
  • Corsair Vengeance RGB Pro
  • Samsung 860 EVO
  • ASUS Dual RTX 3050
  • B450 S2H V2
  • AMD Ryzen 5 3600

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, şimdi ben yanık kokan bir yerde uzun süre bulundum. Eve gelip bilgisayarı açtığımda bilgisardan hafif bir yanık kokusu geliyor (plastik jelatin yanığı gibi) gibi geldi ama arada oluyor. Sonra ben kafaya bayağı taktım, bilgisayarın camını açıp içini kokladım lakin bir yanık kokusu yoktu. PSU bölmesini de kokladım gene koku yoktu. Her parçaya baktım, bazı kabloları da kontrol ettim lakin yanığın kaynağı bulamadım. Sonra kardeşime anlattım ilk başta almadı kokuyu, dedim var eminim filan, sonra o da evet bir koku var gibi dedi. Bayağı kontrol ettik beraber ama bir şey yanmıyordu. Sistem yeni, bayağı korktum. Bana mı öyle geliyor yoksa cidden yanıyor mu anlamadım. Sizce ne yapmalıyım?

• Corsair Vengeance RGB Pro.
  • Samsung 860 EVO.
  • ASUS Dual RTX 3050.
  • B450 S2H v2.
  • AMD Ryzen 5 3600.

Psikolojik olarak yanik kokusu alıyor olabilirsin kendin soyluyorsun zaten yanık kokan bir yerde uzun süre bulunduğunu.

• Corsair Vengeance RGB Pro.
  • Samsung 860 EVO.
  • ASUS Dual RTX 3050.
  • B450 S2H V2.
  • AMD Ryzen 5 3600.

Büyük ihtimal sıkıntı yok bende bilgisayar aldığımda sigara nin sönmüş kokusuna benzer bir koku alıyordum sistemin yeni olduğu için büyük ihitmal.

Endişeniz beyhude. Sisteminiz yeni ise korkulacak bir şey yok. Aldığın koku yanın kokusu değil sıcak toz kokusu da olabilir. Fanları hafiften bir üflettirirseniz o toz giderse koku da gidecektir. Stajımı bilgisayar donanımları üzerine yaptığım için çok fazla haşır neşir oldum o sıcak toz kokusuna evet ilk bakışta yanık kokusunu andırabilir. Hatta çok solunum yaparsan burnuna kötü bir hissiyatta bırakır.

Dostum korkmana gerek yok. Sistemin yeniyse yanık kokusu değil de daha cok parcaların ilk defa hayata döndügü icin calıstıgında etrafa sactıgı molekuler bir kokudur veya çıkartılmamış jelatin olabilir. Hem yanık kokusu da almamışsın pek. Plastik yansa veya kısa devreden dolayı koku çıksa hemen anlaşılır. Şimdi bilgisayarına otur ve rahatça oyununu oyna.

Cevaplarınız için teşekkür ederim ben elektriği boşaltıp ve tozları temizleyip tekrar kontrol ettim, bir problem yok gibi. Toz kokusu veya psikolojik olabilir şu anlık herhangi bir koku gelmiyor sadece sistemi cok yakından kokladığımda plastik kokusu geliyor. (yanık plastik değil.)
Belki parçaların birinin üstünde jelatini kalmıştır ısındıkça koku yapıyordur. RAM'lerin marka basılı yerine bakın bazen unutulabiliyor o jelatinler.

O jelatinleri unutmuş olabilirim olmazsa çıkartırım o jeltainleri.

Geri
Yukarı