Çözüldü RTX 3050 Ti mobil 20W güç çekiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

atalhatabak

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba.
  • Marka: Acer Nitro 5 AN515-57
  • İşlemci: i5 11400H.
  • Ekran kartı: 3050 Ti 75W.
  • İşletim sistemi: Windows 11.
Bugün CS girdim şarj takılı olmadığı için 30 FPS gördüm ve şarja taktım bu ana kadar her şey normal. 3. rountta yani yaklaşık 5 10 dk sonra fanlar Max hızda çalışmaya başladı ve FPS 30'a düştü bu sırada ekran kartı sıcaklığı 75 civarı ve NitroSense uygulaması herhangi bir değişiklik yapamıyor fanlara, hep Max'da.

Bilgisayarı yeniden başlattım fanlar normale döndü ekran kartı sıcaklığı 50 derece civarı ama Max 20W çekiyor. Ekran kartı kullanımı %100'de, çektiği güç 20W CS ve Forza için denedim hep bu şekilde. OCCT 3D standart testi yaptım aynı şekilde Max 22W gördüm ekran kartı için. Ne olmuş olabilir? Ayrıca tam olarak başka bir test yapmam gerekiyor mu bilmiyorum. Olay ayrıntılı şekilde böyle.

Edit: bu yazıyı yazarken sürücü güncellemesi yapmıştım ve düzelmemişti
şuan aygıt yöneticisinden cihazı kaldırdım ve yeniden başlatıp geforce experince'den tekrar sürücü kurdum düzeldi. OCCT ekran görüntüsü aşağıda

before
1713617380599.png

after
1713620885629.png

Son düzenleme:
Çözüm
Evet performans modunda, o şekilde her ayara baktım. Linux üzerindende test yaptım aynı şekilde ekran kartı düzgün çalışmadı
Bu olay olduktan sonra NVIDIA GeForce Experience'tan sürücü güncellemesi yaptım son sürüme aynı şekilde yine problemli.
Yazılımsal bir şey varsa sorun değil en kötü her şeyi sıfırdan kurarım ama bana donanım gibi geliyor.

Yazilimsaldir sıkıntısız çalışan GPU'ya aniden sorun olması çok düşük, laptop bu kapalı kutu. Bazıları Aygıt Yöneticisi'nden harici kartı kaldırıp yeniden aktif ederek çözmüş, onu da deneyebilirsiniz. Sürücüyü guncelleseniz de baştan güvenli modda kaldırıp yeniden kurmanızı öneririm.
Merhaba.
  • Marka: Acer Nitro 5 AN515-57
  • İşlemci: i5 11400H.
  • Ekran kartı: 3050 Ti 75W.
  • İşletim sistemi: Windows 11.
Bugün CS girdim şarj takılı olmadığı için 30 FPS gördüm ve şarja taktım bu ana kadar her şey normal. 3. rountta yani yaklaşık 5 10 dk sonra fanlar Max hızda çalışmaya başladı ve FPS 30'a düştü bu sırada ekran kartı sıcaklığı 75 civarı ve NitroSense uygulaması herhangi bir değişiklik yapamıyor fanlara, hep Max'da.

Bilgisayarı yeniden başlattım fanlar normale döndü ekran kartı sıcaklığı 50 derece civarı ama Max 20W çekiyor. Ekran kartı kullanımı %100'de, çektiği güç 20W CS ve Forza için denedim hep bu şekilde. OCCT 3D standart testi yaptım aynı şekilde Max 22W gördüm ekran kartı için. Ne olmuş olabilir? Ayrıca tam olarak başka bir test yapmam gerekiyor mu bilmiyorum. Olay ayrıntılı şekilde böyle.

Eki Görüntüle 2173901

Performans modunda mı laptop?

NitroSense'den fan ayarına baktığınıza göre muhtemelen performans moduna da bakmissinizdir diye düşünüyorum, performans modunda değilse alın gene de. Sürücüyü kaldırıp baştan kurarak da deneyebilirsiniz.

Performans modunda mı laptop?
NitroSense'den fan ayarına baktığınıza göre muhtemelen performans moduna da bakmissinizdir diye düşünüyorum, performans modunda değilse alın gene de. Sürücüyü kaldırıp baştan kurarak da deneyebilirsiniz.

Evet performans modunda, o şekilde her ayara baktım. Linux üzerindende test yaptım aynı şekilde ekran kartı düzgün çalışmadı
bu olay olduktan sonra nvidia experince'den sürücü güncellemesi yaptım son sürüme aynı şekilde yine problemli.
Yazılımsal bişey varsa sorun değil en kötü herşeyi sıfırdan kurarım ama bana donanım gibi geliyor.

Bu olay olduktan sonra NVIDIA GeForce Experience'tan sürücü güncellemesi yaptım son sürüme aynı şekilde yine problemli.
Yazılımsal bir şey varsa sorun değil en kötü her şeyi sıfırdan kurarım ama bana donanım gibi geliyor.

Yazilimsaldir sıkıntısız çalışan GPU'ya aniden sorun olması çok düşük, laptop bu kapalı kutu. Bazıları Aygıt Yöneticisi'nden harici kartı kaldırıp yeniden aktif ederek çözmüş, onu da deneyebilirsiniz. Sürücüyü guncelleseniz de baştan güvenli modda kaldırıp yeniden kurmanızı öneririm.

Çözüm

Aynen dediğiniz gibi çözüldü.
"Bu yazıyı yazarken sürücü güncellemesi yapmıştım ve düzelmemişti.
Şu an Aygıt Yöneticisi'nden cihazı kaldırdım ve yeniden başlatıp GeForce Experience'tan tekrar sürücü kurdum düzeldi. OCCT ekran görüntüsü aşağıda"
Teşekkür ediyorum.

Son Güncelleme: Sorun driver veya donanım kaynaklı değil. Bilgisayar her açıldığında bu şekilde açılıyor (max 20w güç çekiyor) ve aygıt yöneticisi -> görüntü bağdaştırıcısı -> 3050 ti'ı devre dışı bırak => etkinleştir yaptığımda düzeliyor. Tahminim windows 11 kaynaklı bir problem belki yeni güncelleme gelmiştir vs bi ara format atacağım

Geri
Yukarı