Çözüldü RTX 3050 Ti ve R5 5600H sistem Battlefield'da 30 FPS veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

AliYağcı

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, 3 gün önceye kadar sıkıntısız çalışan sistemime bir şeyler oldu. Sanırım sorun ekran kartı kaynaklı fakat emin değilim. Normalde 150FPS oynadığım Battlefield şu an menüsündeyken 30FPS bile görmüyor. Sanırım oyunları işlemcinin entegre grafik kartından başlatıyor. Driverları silip tekrar yükledim. NVIDIA Denetim Masası üzerinden "yüksek performanslı NVIDIA ekran kartı" seçeneğini işaretledim fakat durum hâlâ aynı. Nasıl çözeceğimi bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Sistem:
RTX 3050 Ti.
AMD Ryzen 5 5600h.
16 GB RAM.
500GB SSD.
Az önce yaptığım FurMark testi:

Screenshot_2.png

Az önce CS:GO'da deneme yaptım. Görev yöneticisinden baktığımda GPU0 yani Nvidia kartı kullandığını gördüm fakat FPS 15'lerde geziyordu.
11.png

Msi Afterburner ile test yaptım. CS:GO ve diğer oyunlarda da böyle sonuçlar.
Test sonuçları:
1213.png
4242.png

Son düzenleme:
Çözüm
Sorunum çözüldü. Şarj aletinin ucunun içindeki pin yamulmuş. Serviste 2 dakikada düzelttiler. Zaten BIOS üzerinden test yaptığımızda adaptör hatası veriyormuş.
HP bilgisayarında bu tarz sorunu olup arızayı bilmeyenler için bilgisayarın açılış ekranında ESC'ye basıp arıza test seçeneğini seçip tek tek tüm donanımları kontrol edebilirsiniz.
Oyun için böyle işlemci MHz ara ara 4250 oluyor ama genelde 400de kalıyor.
Eki Görüntüle 1433594
İşte makina 5watt ve 400mhz gibi komik bir güç çekmeye odaklanmış. Bunun bi yerde ayarı olmalı.

Şu an pilde ve maksimum güç tasarrufuna odaklanmış.

Aletin kendi yazılımı gibi bir şey var mı ?

Bildiğim kadarıyla yok.
Bios'una girip tdp ayarlarını bulmalısın o zaman.

Laptoplarla haşır neşir değilim hangi ayara tam olarak nereden erişilir. Ama sorunun işlemcide. Güç kullanmaktan imtina ediyor. Bunun windows üzerinden laptopun kendi yazılımı gibi bir şeyi olmalı. Değilse bios'dan tdp seçeneklerini kontrol etmek gerek.

Aletin tam olarak marka modeli nedir ?

Bios'una girip tdp ayarlarını bulmalısın o zaman.

Laptoplarla haşır neşir değilim hangi ayara tam olarak nereden erişilir. Ama sorunun işlemcide. Güç kullanmaktan imtina ediyor. Bunun windows üzerinden laptopun kendi yazılımı gibi bir şeyi olmalı. Değilse bios'dan tdp seçeneklerini kontrol etmek gerek.

Aletin tam olarak marka modeli nedir ?
Hp pavilion. Hp'nin kendi BIOS'u var birazdan bir arkadaşla girip bakacağız.

Hp pavilion. Hp'nin kendi BIOS'u var birazdan bir arkadaşla girip bakacağız.
Benimde elimde hp pavilion laptop var 2014 yılından kalma. Tam modeli yazarsan yardımcı olabilirim.
Pavilionun 14120433 adet modeli var. Bios'u kurcalamadan önce, aygıt yöneticisi sayfasında herhangi bir ünlem işaretli zımbırtı var mı ? Şuradaki zımbırtıların her sekmesine tıklayarak kontrol et.
resim_2022-06-27_190300352.png

Windows kaç kullanıyorsun ?

Benimde elimde hp pavilion laptop var 2014 yılından kalma. Tam modeli yazarsan yardımcı olabilirim.
Pavilionun 14120433 adet modeli var. Bios'u kurcalamadan önce, aygıt yöneticisi sayfasında herhangi bir ünlem işaretli zımbırtı var mı ? Şuradaki zımbırtıların her sekmesine tıklayarak kontrol et.Eki Görüntüle 1433603
Aygıt yöneticisinde hiç ünlem yok. Bilgisayarın tüm özelliklerine şurdan bakabilirsiniz hocam işinize yararsa. Hp Pavilion 15-ec2016nt 434l1ea R5-5600h 16gb-ddr4 512 gb Ssd 4 gb Rtx3050tı Hdmı 144 Hz 15,6" Freedos Fiyatı - Trendyol

Windows 10 kullanıyorum.

Evet freedos geldi.

Şuraya laptopun seri numarasını girerek, ek yazılımları indirip kur. Bende seri numarası olmadığı için içeriğe erişemiyorum. Orada illaki fan ayarı veya güç seçenekleri ile ilgili bir yazılım vardır diye tahmin ediyorum.

Evet freedos geldi.

Kurdum hocam.
güç seçenekleri.png

Şu sayfanın bana ekran resmini atarmısın tekrar ? Chipset driver yüklendikten sonra yeni güç planları gelmiş olmalı.

Geri
Yukarı