RTX 3050 Ti'ın 4 GB VRAM olması ileride sorun yaratır mı?

Ekran kartının gücü o 6 GB'ı doldurmaya yetecek kadar oyun ayarlarını Ultra-high arasında oynatmaya yetmiyor, FPS çok aşağılara iniyorsa bu durumda o kartın 6 GB olmasının bir anlamı yok. Aksi takdirde bu sadece satış politikası olur.

Güçsüz ama 6-8 GB kartları, zamanında insanlar ekran kartlarının güçlerine, modellerine bakmadan sadece VRAM'lerine göre aldılar ve kimse o kartlardan umduğunu bulamadı. Artık 2022'de o kartın performansını göz ardı edip önce VRAM demek pek avantajlı olmaz.

Güldüm yorumuna NVIDIA tarafında 8 GB çıkmış hangi ekran kartın var ve denedin bilmiyorum ama 6 GB VRAM'ın 4 GB VRAM'e avantajı olmadığını ifade etmek senin her zaman bir 720p oyuncusu olduğunu ifade eder.

Güldüm yorumuna NVIDIA tarafında 8 GB çıkmış hangi ekran kartın var ve denedin bilmiyorum ama 6 GB VRAM'ın 4 GB VRAM'e avantajı olmadığını ifade etmek senin her zaman bir 720p oyuncusu olduğunu ifade eder.
Yorumun yanlış olduğunu düşünüyorsanız güzelce arkadaşın yorumunun yanlış olduğunu düşündüğünüzü söylemek varken neden gülüyorsunuz, küçümseyici mesaj yazıyorsunuz ? Ayrıca arkadaş sırf böyle bir yorum yaptı diye 720P'de oyun oynadığını söylemenizde pek mantıklı değil.
Ekran kartının gücü o 6 GB'ı doldurmaya yetecek kadar oyun ayarlarını Ultra-High arasında oynatmaya yetmiyor, FPS çok aşağılara iniyorsa bu durumda o kartın 6 GB olmasının bir anlamı yok. Aksi takdirde bu sadece satış politikası olur.

Güçsüz ama 6-8 GB kartları, zamanında insanlar ekran kartlarının güçlerine, modellerine bakmadan sadece VRAM'lerine göre aldılar ve kimse o kartlardan umduğunu bulamadı. Artık 2022'de o kartın performansını göz ardı edip önce VRAM demek pek avantajlı olmaz.
Tabii ki Vram'in yüksek olması avantajdır ama örneğin RX 580 için 6 GB üstü Vram bence gereksiz. Mobile 3050 için bence 6 GB Vram daha uygun olurdu ama açıkçası 4 GB olduğu için ilerde oyunları oynatmada sorun yaşatacağını zannetmiyorum. En fazla oyunlar yüksek değilde orta grafiklerde oynanır diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Yorumun yanlış olduğunu düşünüyorsanız güzelce arkadaşın yorumunun yanlış olduğunu düşündüğünüzü söylemek varken neden gülüyorsunuz, küçümseyici mesaj yazıyorsunuz? Ayrıca arkadaş sırf böyle bir yorum yaptı diye 720P'de oyun oynadığını söylemenizde pek mantıklı değil.

Güldüm derken hakaret etmedim saçma bulduğumu söylemek amaçlı yazdım ayrıca 4 GB VRAM'la günümüzda yeni veya yeni sayılabilecek kaç 3A oyunu 1080p Low-medium üstü oynayabiliyorsunuz. Ayrıca bende biliyorum RX 5xx serilerindeki 4 veya 8 VRAM'lı ekran kartlarındaki 8 GB VRAM'li olanların performans konusunda satış stratejisi olduklarını zaten "NVIDIA tarafında" diye belirttim.

Güldüm derken hakaret etmedim saçma bulduğumu söylemek amaçlı yazdım ayrıca 4 GB VRAM'la günümüzda yeni veya yeni sayılabilecek kaç 3A oyunu 1080p Low-medium üstü oynayabiliyorsunuz. Ayrıca bende biliyorum RX 5xx serilerindeki 4 veya 8 VRAM'lı ekran kartlarındaki 8 GB VRAM'li olanların performans konusunda satış stratejisi olduklarını zaten "NVIDIA tarafında" diye belirttim.

Yok alınmadım ama uyaran arkadaşa iyi niyeti için ayrıca teşekkür ederim. Ve aslında üstü kapalı bahsettiğim kartları güzelce örneklemiş.

Ben bir marka belirtmedim, hatta bilerek model bile belirtmedim. Şimdi onlar için ayrı tartışma konusu olsun istemedim. Ama özellikle 2013-2015 arası, daha çok, tüketici alım yaparken, ekran kartlarının performansından ziyade VRAM'ine aldandı. Ama aldığı kartın gücü yetersiz kalınca buna anlam veremedi. Ve özellikle bizim ülkede VRAM olayı, o yıllarda bu şekilde suistimal konusu oldu.

O zamanlardan bu yana her şey değişti. Hem oyunlar daha fazla VRAM tüketir oldu hem kartlar teknolojiye bağlı olarak daha fazla performans vermeye başladı. Evet bu sebeple VRAM tüketimi arttı, ancak hala güçsüz bir kart için (bunu kötü anlamda söylemiyorum, ederine karşılık diğer kartlar ile kıyaslandığı için söylemekteyim) VRAM hayati bir mesele değil.

Eğer gücü dahilinde taşıyabileceği kapasitede VRAM'e sahipse bu durum da o kart kabuledilebilir. Bu, VRAM'i eksik ve o yüzden kullanılamaz yapmamaktadır. Alıcısı kartın performansını bilir ve oyunlardan beklentisini ona göre ayarlarsa bu durumda kart, onu istekleri doğrultusunda idare edecektir.

Oyunlar artık VRAM istiyor diye diyelim güçsüz karta VRAM ekledik ve 4'ü 6 yaptık, ayarları yükselttik (1080P'ye çıkarmayı kast etmiyorum galiba 2015'ten beri 720p oyuncusu değilim :)) ulta-high'larda, e ama FPS oynanmayacak seviyelere geldi. Kabul 4'ün üzerine çıktık ama Ultra'da oynanmayacak bir FPS aldık yani VRAM bu açıdan pek işlevsel olmadı diyebiliriz.

Bitireyim, alacak arkadaşlar bu kartlar bazında öncelikle ve sadece VRAM'e takılmasınlar. Hangi güçte, nasıl bir kart aldıklarını bilir ve beklentilerini o yönde ayarlarsalar VRAM açısından üzülmezler diyerek sonlandırayım.

Yok alınmadım ama uyaran arkadaşa iyi niyeti için ayrıca teşekkür ederim. Ve aslında üstü kapalı bahsettiğim kartları güzelce örneklemiş.

Ben bir marka belirtmedim, hatta bilerek model bile belirtmedim. Şimdi onlar için ayrı tartışma konusu olsun istemedim. Ama özellikle 2013-2015 arası, daha çok, tüketici alım yaparken, ekran kartlarının performansından ziyade VRAM'ine aldandı. Ama aldığı kartın gücü yetersiz kalınca buna anlam veremedi. Ve özellikle bizim ülkede VRAM olayı, o yıllarda bu şekilde suistimal konusu oldu.

O zamanlardan bu yana her şey değişti. Hem oyunlar daha fazla VRAM tüketir oldu hem kartlar teknolojiye bağlı olarak daha fazla performans vermeye başladı. Evet bu sebeple VRAM tüketimi arttı, ancak hala güçsüz bir kart için (bunu kötü anlamda söylemiyorum, ederine karşılık diğer kartlar ile kıyaslandığı için söylemekteyim) VRAM hayati bir mesele değil.

Eğer gücü dahilinde taşıyabileceği kapasitede VRAM'e sahipse bu durum da o kart kabuledilebilir. Bu, VRAM'i eksik ve o yüzden kullanılamaz yapmamaktadır. Alıcısı kartın performansını bilir ve oyunlardan beklentisini ona göre ayarlarsa bu durumda kart, onu istekleri doğrultusunda idare edecektir.

Oyunlar artık VRAM istiyor diye diyelim güçsüz karta VRAM ekledik ve 4'ü 6 yaptık, ayarları yükselttik (1080P'ye çıkarmayı kast etmiyorum galiba 2015'ten beri 720p oyuncusu değilim :)) ulta-high'larda, e ama FPS oynanmayacak seviyelere geldi. Kabul 4'ün üzerine çıktık ama Ultra'da oynanmayacak bir FPS aldık yani VRAM bu açıdan pek işlevsel olmadı diyebiliriz.

Bitireyim, alacak arkadaşlar bu kartlar bazında öncelikle ve sadece VRAM'e takılmasınlar. Hangi güçte, nasıl bir kart aldıklarını bilir ve beklentilerini o yönde ayarlarsalar VRAM açısından üzülmezler diyerek sonlandırayım.
Çok Güzel açıklamışsınız, elinize sağlık :).

Sorum şu şekilde. RTX3050 Ti 4 GB VRAM olan bir laptopta güncel olarak ve gelecek için, VRAM'in 4 olması çok sorun yaratir mi? Oyunlari Ultra'da high ayarlarda oynama gibi bir takintim yok. Yani VRAM'a çok yuklenen şeyler sanirim kalite gölge vs şeyler. Bunlari orta ortanin bir tik alti gibi yapsamda yetiyor bana boyle yaparsam 4 GB VRAM yeter mi? Yoksa VRAM kullanimini etkileyen başka şeyler de var mı? Sadece akıcı FPS 45'den aşağı olmasin istiyorum. Bahsettiğim oyunlar FPS oyunlari degil hikayeli, FIFA22 olur, Battlefield5 olur, CoD Cold War, AC valhala vs gibi offline oynarim.

Diğer sorum.

İki PC arasindaki 1400 TL'lik farka değer mi? Acer olan bana değişimden gelecek, ama değer diyorsaniz üstüne 1400 verip Lenovo'yu isteyebilirim. Ne dersiniz?

Şuan jedi survivor 8gb minimum vram istiyor. Grafik olarak bence anlamlı bir gelişme yok ama sistem gereksinimleri uçuyor. Hiç bir oyunun optimizasyonu iyi değil.

4GB 3050 Ti'lar resmen ölü doğdu şaka gibi gerçekten.
8 gb minimum vram ne demek ya acaba oynayabilicek miyim jedi survivor. 1650 ti'ım var 4gb. 30 fps minimum yeterli. zaten shooter oyunu da değil 60 fps'e gerek duymuyorum. öyle bir takıntım da yok. fsr 2 dengeli de keskinliği artırıp medium ayarlarda, texture high, shadow low. (oynanır diyebileceğim grafik ayarları bunlar. hadi texture'ı da medium'a düşüreyim en kötü) sizce bu şekilde minimum 30 fps alma şansım nedir. mümkün mü?

Yeni konular

Geri
Yukarı