RTX 3060 12 GB iken RTX 3060 Ti neden 8 GB?

NVIDIA' saçma işleri işte. Herhangi bir mantığı yok. 3080 ilk çıktığında 10GB VRAM vardı siz düşünün 3060 direk 12 olarak çıktı. Hatta 2060'ın 12 GB verisyonu bile var.

Her şey VRAM değil demek ki.😀

Maalesef VRAM de hatrı sayılır bir paya sahip. Sırf 3050 Ti 4 GB VRAM olduğu için bazı oyunlarda çok daha kaliteli grafiklerde oynayabilecekken VRAM darboğazına takılıyor.

NVIDIA' saçma işleri işte. Herhangi bir mantığı yok. 3080 ilk çıktığında 10GB VRAM vardı siz düşünün 3060 direk 12 olarak çıktı. Hatta 2060'ın 12 GB verisyonu bile var.

Maalesef VRAM de hatrı sayılır bir paya sahip. Sırf 3050 Ti 4 GB VRAM olduğu için bazı oyunlarda çok daha kaliteli grafiklerde oynayabilecekken VRAM darboğazına takılıyor.
Orasını tabiki biliyorum hocam inkâr etmek mümkün değil demek istediğim herşey(performans) tamamen VRAM e bağlı değil.

Her şey VRAM değil demekki.😀

Her sey degil ama VRAM darbogazina girdigin an sorun basliyor. 3070 ve 3070 Ti 2K icin gayet guclu bir kart olmasina ragmen yeni nesil AAA oyunlarda sorun yasiyor mesela. 2-3 sene sonrasini dusunemiyorum bile. 4K karti diye cikardiklari 3080 10GB ile sorun yasayinca 12GB surumu cikardilar. Bu bir de sadece oyun tarafi. Profesyonel isler icin kullanan kisilerin daha fazla VRAM'e ihtiyaci oluyor. RTX 3070 teknik olarak UE5 icin gayet iyi bir kart olmasina ragmen VRAM'de sorun yasiyor ozellikle de RT renderi isin icine girerse gecmis olsun.

Orasını tabii ki biliyorum hocam inkâr etmek mümkün değil demek istediğim her şey(performans) tamamen VRAM'e bağlı değil.

Tabii ki değil de benim performansımı düşüyor maalesef. Mesela RDR2 ve AC Valhalla'da. 5GB olsa bile çok fark olurdu çünkü ucu ucuna yetmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı