RTX 3060 79 dereceye çıkıyor

Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim. Kasam Xigmatek frontliner EN8811 ve şu anda hiçbir fanı çalışmıyor sadece sıvı soğutucunun fanları çalışıyor.

Evet değerler yüksek. Kart ne kadar sıcak çalışırsa ömrü de o kadar kısa olur. Memory sıcaklığı daha da yüksektir. Kartın hotspot sıcaklığını da kontrol et mutlaka. 90 derecenin üzerinde olmasın.

Kasanın kapağını açarak çalıştır. Sıcaklıklar nasıl değişecek bak. Eğer sıcaklıklar ciddi seviyede düşüyorsa kasanın hava akışını iyileştirmeye gidebilirsin. Kasada pozitif hava basıncı oluşturmalısın. Yani birim zamanda kasaya soktuğun hava miktarı tahliye ettiğin hava miktarından az bir miktar fazla olmalı. Bunu anlamak için kasanda ekran kartı slotlarının olduğu kısımda delikler olacak. Oranın hemen dışarısından çakmak tut veya tütsü yak. Eğer çakmağın alevi veya tütsünün dumanı kasanın içerisine doğru yönleniyorsa kasanın içerisinde negatif hava basıncı var demektir. Yani kasan daha fazla havaya ihtiyaç duyuyor. Ateş veya duman sabit durmalı veya kasandan uzaklaşacak şekilde yönlenmeli.

Eğer ki kasanın kapağını açtığında da sıcaklıklar fazla değişmiyorsa kartın termal padlerini ve macununu yenilemeni tavsiye ederim. Bu da çözüm olmuyorsa o kartı satarak yenisini alırdım ben olsam.
Bu testi furmark üzerinden yaparsam sağlıklı olur mu acaba?

Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim. Kasam Xigmatek frontliner EN8811 ve şu anda hiçbir fanı çalışmıyor sadece sıvı soğutucunun fanları çalışıyor.

Önü cam gibi duruyor, değerler normal.

@clayman @Lemi Galip kaliteli fan onerisinde bulunabilir misiniz peki acaba? Ön taraf için iki arka taraf için bir fan takabilirim.

Önü cam gibi duruyor, değerler normal.

Evet önünde cam var onun içindeki fanlar ise çalışmıyor. Acaba o fanları değiştirsem etki yapar mı? Önünde cam olduğu için tam olarak ne işe yaradiklarini anlamadım.

@clayman @Lemi Galip kaliteli fan onerisinde bulunabilir misiniz peki acaba? Ön taraf için iki arka taraf için bir fan takabilirim.

Evet önünde cam var onun içindeki fanlar ise çalışmıyor. Acaba o fanları değiştirsem etki yapar mı? Önünde cam olduğu için tam olarak ne işe yaradiklarini anlamadım.

Önündeki fanlar çalışmıyor mu? Kasa içindeki parçaların alev almadığına şükredin hocam.

Noctua fanlar iyidir. Onlara bakabilirsin. Ancak kasanın fanları çalışması gerekiyor. Onları neden çalıştırmıyorsun? Hiç hava almayan kapalı bir ortama koyup ısınmamasını bekliyorsun kartın.

Geri
Yukarı