RTX 3060 "bilerek" daha az mining yapacak!

Yeni haberlere göre NVIDIA mining yazılımlarını algılayan bir parametre ile 3060'ın mining kapasitesini yarı yarıya düşürecek. Mining yapmak isteyenler için de CMP HX ürün gamında mining için özel kartlar çıkartacak. Bu hamleyle mining yapanların oyuncular için yapılan kartları sömürmesinin önüne geçmeye çalışacak gibi duruyor.

Hocam adamlar çok açık bir şekilde belirtmişler GeForce mining için değildir, mining istiyorsan al sana CMP HX diye. Ortada herhangi bir dolandırıcılık veya planlı eskitme yok yani. Nasıl bir server kullanıcısı 20 tane 5600X yerine bir tane 7742 alıyorsa aynı şekil mining yapıyorsan 10 tane 3060 alacağına bir tane 90HX alırsın. Yani benzetme yapacak olursak dilim yanmasın ama yemeği de sıcak isterim diye bir şey olmaz, ikisinden birini seçeceksin. Miningci hem parayı götürsün hem stokları emsin hem de karaborsada yükseğe satarak yine parayı götürsün yapamayacak, ya düşük karla kazıp ikinci elde satar ya da ikinci elde satmayıp adamakıllı bir mining kartı ile yüksek karla kazar. Aynı şekil ben iki kart alayım oyunumu da oynarım ama oynamıyorken de kazar parayı kaparım diye bir şey yapamam, ya oyun ya mining. Yani işin kısası şu anda Nvidia AMD'deki Ryzen-Threadripper/Epyc ayrımı gibi bir ayrımla kartlarını kategorize etmeye çalışıyor. Zaten oyun ve ws odaklı iki seri vardı, şimdi bir de mining odaklı seri olacak.
Bu ekran kartına para vereceğim ve istediğim şeyi yapacak. Yapabileceğinin yarısını yapması ne Nvidia'yı ne de sizi haklı çıkarır. Burada yapılan kullanıcıyı pahalıya yönlendirme kısaca dolandırıcılıktır.

Bu ekran kartına para vereceğim ve istediğim şeyi yapacak. Yapabileceğinin yarısını yapması ne Nvidia'yı ne de sizi haklı çıkarır. Burada yapılan kullanıcıyı pahalıya yönlendirme kısaca dolandırıcılıktır.
Hocam beni dolandırsın Nvidia sıkıntı yok (!) Yeter ki 4 aydır sistem dizmek isteyen benim gibi onlarcasına kart satın alabilme şansı tanısınlar. Aylardır sistem dizmeye çalışan bir ton insan var bazılarının açgözlülüğüne kurban ettiler insanları. Sonunda güzel bir haber geldi. Ben dolandırılmak istiyorum benim gibi birçok kişide dolandırılmak istiyordur hocam 😉...

Hocam ECC isteyen TRX40 alır gibi bir şey bu durum. Bence dolandırıcılıkla pek bir bağlantısı yok.

Bu videoyu da izlemenizi tavsiye ederim; NVIDIA'nın sizi takmadığını, sadece hisse değerlerine önem verdiklerini anlamış olursunuz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu da izlemenizi tavsiye ederim; NVIDIA'nın sizi takmadığını, sadece hisse değerlerine önem verdiklerini anlamış olursunuz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Linus her videoda Nvidia'yı eleştiriyor. Bu seferkinde artık dayanamayıp, sonunda küfür bile etmiş.

Mining yapan adam BIOS bile modlarken sürücü modlayamayacak mı? Boş iş.
Sadece sürücü limiti değil. Hem sürücü hem BIOS hem çip ortaklaşa şekilde diyorlar, aşılması mümkün değil diyorlar. Tahminimce gizliden gizliye donanımsal denetim getirdiler, öyle bir durumda imkansız olur limitin kaldırılması gibi şeyler. Apple'ın Mac'lere getirdiği donanımsal denetleyiciler gibi.

Geri
Yukarı