RTX 3060 GPU kullanımı iGPU'ya göre düşük

ChaTho

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. 3060 Mobile GPU, i7-10875H işlemci ve 16 GB RAM'li bir bilgisayara sahibim. Öncelikle 3DMark ve Geekbench 5 testlerinde aldığım sonuçları aşağıya bırakıyorum.
Özellikle 3DMark Fire Strike testinde aldığım physics skoru 3 bin daha düşük olmakla beraber bu test esnasında GPU kullanımım da dalgalı bir şekilde görünmekte. (%10-80 arası dalgalanmalar.) Diğer testlerde ise GPU kullanımı %100'e yakın bir şekilde ve de sabit durumda ve skorları da gayet olması gereken değerlerde. Şimdi asıl soruna gelelim:
Aşağıdaki görev yöneticisi görüntüsünü Rocket League oyununda 1K ayarlarda her şey en yüksek değerlerde iken pencereli modda aldım. Elbette 3060 GPU'sunun kullanımı az çıkacaktır bu durumda ama asıl sıkıntı şurada. Oyunu tam ekrana alıp MSI Afterburner ile yaptığım testlerin (2K, 1K, yüksek ve düşük çözünürlüklerde) hiçbirinde GPU1'in (3060 olduğundan eminim) %90 seviyelerine ulaştığını görmedim. (Aynı zamanda işlemcim de daima %30 civarlarında seyretti). Daima %30-60 arasında gidip geldi ki bununla beraber GPU2 (Intel Graphics) %85'in hiç altına inmedi. Daha sonrasında bilgisayar üreticimle görüşüp sadece regedit üzerinden 2 değeri değiştirdik (Diğer değerler hepsi yüksek performanstaydı. Onların da görüntülerini aşağıda paylaşıyorum.). (Regedit görüntüsündeki son 2 değer Medium'dan High'a alındı.)

Bu değişiklikten sonra GPU1 (3060) kullanımım %60 olan yerlerde %80, nadiren %90'lara dayandı ve FPS'te de artış görüldü fakat GPU2 (Intel)'de neredeyse hiçbir değişiklik olmadı (En fazla %10 düşerek %70'e indiği zamanlar oldu) fakat şöyle bir durum oluştu: Çözünürlük sabit kalmak şartıyla yüksek grafiklerle yaptığım testlerde ortalama 250 civarı FPS alırken düşük ayarlarda 200 civarı FPS aldım ki bu düşük grafiklerde GPU1 kullanımım da yine en fazla %60'ı gördü ve GPU2 yine %90-95'lere dayandı. Daha sonrasında BIOS ayarlarından MUX Switch'i dGPU olarak değiştirdim. Bu durumda Intel devre dışı kaldığından fazlasıyla performans artışı elde ettim fakat bu sefer de ekranımda gidip gelmeler oldu oyun esnasında. Masaüstünde ise nadiren olmaktaydı bu siyah ekranın gelip gitmesi. (Normalde driver güncellerken Windows'dan aygıt çıkarma sesi gelir ve ekran gider ya o şekilde bir ekran gitmesi değil, anlık olarak ses gelmeden siyah ekran gelip gitmekteydi.) Bu durum BIOS sürümünden kaynaklamış olabileceğini düşündüm ve kaldı ki bilgisayarı DGPU'da değil MUX Switch üzerinde kullanmak istiyordum bu yüzden de bu işlemi geri aldım (İnternet üzerinde aynı model bilgisayarların da testleri MUX Switch ile yaptıklarını bizzat kendilerine sorarak teyit ettirdim..). Benzer bir oyundaki (Tom Clancy's Rainbow Six: Siege) benchmark testini daha aşağıda paylaşıyorum.
Normalde GPU kullanımı %91-93 civarlarında olması gerekirken ve almam gereken FPS değerleri daha yüksek olması gerekirken aldığım değerler bu şekildedir. Tüm NVIDIA, Intel ve Windows Update'leri güncel durumdadır. Tüm cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler. Vermemi istediğiniz başka test sonuçları olursa direkt isteyebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 3dmark.JPG
    3dmark.JPG
    191,2 KB · Görüntüleme: 51
  • Ekran Alıntısı 1 kopya.JPG
    Ekran Alıntısı 1 kopya.JPG
    40,5 KB · Görüntüleme: 47
  • Ekran Alıntısı kopya.JPG
    Ekran Alıntısı kopya.JPG
    41,3 KB · Görüntüleme: 37
  • in game.JPG
    in game.JPG
    120,1 KB · Görüntüleme: 50
  • 1.JPG
    1.JPG
    68,5 KB · Görüntüleme: 52
  • 2.JPG
    2.JPG
    107 KB · Görüntüleme: 44
  • 3.JPG
    3.JPG
    117,3 KB · Görüntüleme: 34
  • 4.JPG
    4.JPG
    116,7 KB · Görüntüleme: 42
  • 5.JPG
    5.JPG
    116,9 KB · Görüntüleme: 31
  • 6.JPG
    6.JPG
    93,4 KB · Görüntüleme: 43
  • 7.JPG
    7.JPG
    47,6 KB · Görüntüleme: 41
  • r6 benchmark.JPG
    r6 benchmark.JPG
    186 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleyen: Moderatör:
Monster Tulpar serisinden bir laptopa mı sahipsiniz? MUX açıkken kullanırsanız performansınız artar, doğru. Ancak ekranın gidip gelmesini anlayamadım. MUX'u bu yüzden mi acmiyorsunuz? @Dark Lord of the Sith hocam, siz de bakabilir misiniz?

T5 v21.4 modeline sahibim. MUX Switch özelliğini açmama sebebim aslında bakarsak pil ömrü çünkü bilgisayardaki ana kullanımım oyun üzerine olmasa da oyun-diğer işler dengeli düzeyde. Devamlı aç kapa da yapmak istemiyorum. Servise gönderdim 2 hafta önce laptopu ve yarın elime ulaşacak, sorduğumda BIOS güncellemesi ile ekranın gidip gelme sorunu çözüldüğü söylenmiş fakat mshybrid moddaki Intel GPU'sunun %80'lere varan kullanımına ait olan sorundan bahsedilmemiş. Belki o da BIOS güncellemesi ile çözülmüştür. Yarın laptop elime geçince testleri yapıp tekrar bilgilendirme sağlarım sizlere. İlginiz için teşekkürler, aklınıza gelen bir şey olursa sorabilirsiniz tekrar. Umarım en kısa zamanda çözeriz bu sorunu.

Son düzenleme:
@Dark Lord of the Sith @Ramazan Ö Bilgisayar elime ulaştı. Sanırım sadece bios güncellemesi yapılmış ve dGPU seçiliyken oluşan siyah ekran sorunu düzelmiş. Mshybrid modda yani intel GPU da açıkken oluşan performans kaybında ise durum şu: 3060 ekran kartını olması gerektiği gibi artık yüzde 90ın altına düşmeden kullanmakta ve intel GPU da en fazla %30-40lara dayanmakta. Intel sanki hala daha fazla bana kalırsa ama en azından önceki değerlerinden düşük ve de 3060 kullanımı olması gereken yerde (farklı birkaç deneme daha yapacağım yarın eğer sıkıntı varsa tekrardan paylaşırım) .

@Dark Lord of the Sith @Ramazan Ö Bilgisayar elime ulaştı. Sanırım sadece bios güncellemesi yapılmış ve dGPU seçiliyken oluşan siyah ekran sorunu düzelmiş. Mshybrid modda yani intel GPU da açıkken oluşan performans kaybında ise durum şu: 3060 ekran kartını olması gerektiği gibi artık yüzde 90ın altına düşmeden kullanmakta ve intel GPU da en fazla %30-40lara dayanmakta. Intel sanki hala daha fazla bana kalırsa ama en azından önceki değerlerinden düşük ve de 3060 kullanımı olması gereken yerde (farklı birkaç deneme daha yapacağım yarın eğer sıkıntı varsa tekrardan paylaşırım) .
Bugün asıl testleri yapınca farkettim ki intel ekran kartı kullanımı hala daha %30'un altına inmemekte ve de nvidia ekran kartı hala daha stabil bir şekilde yüksek kullanım sunmamakta. Yani öncesine göre kullanım gayet artmış fakat hala daha %90'ın hatta %95'ler seviyelerinde durması gerektiği yerlerde düşük bir kullanım göstermekte. Örneğin en basitinden CS:GO oyununda benchmark haritasında bilgisayarın tanıtım videosunda (aynı ayarlarda) 300e yakın bir fps değeri alınırken ben 158 fps almaktayım. Aynı durum R6 oyununda da geçerli 160 civarı fps almaktayım. Hal böyle olunca laptopu tekrardan servise göndermek icap eder :) (sevisteki arkadaş masaüstüne bir benchmark videosu bırakmış, hangi programla test etmiş bilmiyorum ama ordaki değerler gayet normal (nvidia %100’e yakın, intel en fazla %12). Benchmark programlarında sıkıntı yok fakat oyunlarda durum böyle değil maalesef. İş cidden garip.)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı