RTX 3060 için 2K monitör tavsiyesi

Bütçe
7000
3060'a 2K monitör alınmaz, performansı yeterli değil. Bunu da geçtim, dizi film için 1440p monitör hiç alınmaz. Ben de 1080p'den 1440p'ye geçtim, 1080p videolar bulanık gözüküyor. Çoğu filmin 1440p seçeneği olmadığını düşünürsen mantıklı değil.

Oyunlarda 1080p'ye düşürme gibi bir düşüncen olmasın, hiç alakası yok native 1080p'deki görüntüyle. Baya baya bulanık oluyor. 1080p monitörde 720p oyun açmak gibi.

3060'a 2K monitör alınmaz, performansı yeterli değil. Bunu da geçtim, dizi film için 1440p monitör hiç alınmaz. Ben de 1080p'den 1440p'ye geçtim, 1080p videolar bulanık gözüküyor. Çoğu filmin 1440p seçeneği olmadığını düşünürsen mantıklı değil.

Oyunlarda 1080p'ye düşürme gibi bir düşüncen olmasın, hiç alakası yok native 1080p'deki görüntüyle. Baya baya bulanık oluyor. 1080p monitörde 720p oyun açmak gibi.
Anladım. Pekii önerebilceğiniz 1080p IPS panel G-Sync monitör var mı?

Anladım. Pekii önerebilceğiniz 1080p IPS panel G-Sync monitör var mı?
Freesync monitörde de G-Sync açabiliyorsunuz, sırf direkt G-Sync desteği için ekstra para vermeyin bence. Şu iki modele bakabilirsiniz:

FreeSync monitörde de G-Sync açabiliyorsunuz, sırf direkt G-Sync desteği için ekstra para vermeyin bence. Şu iki modele bakabilirsiniz:

Arkadaşın 7K bütçesi var ve siz giriş seviyesi monitör öneriyorsunuz. Mantıklı mı?
1080P'ye düşecekse O sisteme Aoc 240 Hz, Samsung G4, Asus 270Hz gibi önerdiğiniz monitörler var. Zaten yüksek FPS alabilecek bir sistemi var ve 144Hz monitör önerisi mantıksız oluyor. Biraz dengeli öneri yapın sizden ricam. Ayrıca o bütçede istesede G-Sync gömülü monitör alamaz.

Arkadaşın 7K bütçesi var ve siz giriş seviyesi monitör öneriyorsunuz. Mantıklı mı?
1080P'ye düşecekse O sisteme Aoc 240 Hz, Samsung G4, Asus 270Hz gibi önerdiğiniz monitörler var. Zaten yüksek FPS alabilecek bir sistemi var ve 144Hz monitör önerisi mantıksız oluyor. Biraz dengeli öneri yapın sizden ricam. Ayrıca o bütçede istesede G-Sync gömülü monitör alamaz.
1080p IPS Panel G-SYNC istemiş, Hz değeri vs. belirtilmemiş. 7/24 rekabetçi oyun oynamadıkça -ki oynadığını da belirtmemiş- 240 Hz-270 Hz monitör almasının da bir faydası yok, 3060 o FPS değerlerini oyun içinde çizdirebilecek kadar güçlü bir ekran kartı değil. Arada neredeyse önerdiğim ürünün fiyatı kadar fiyat farkı oynuyor, cebine koyar kalan parayı. Bütçeyi görmedim, görsem de 240-270 Hz önerisinde bulunmazdım; 7.000,00 TL bütçe var diye direkt o bütçe aralığında ürün önermek zorunlu bir durum değil. Mantıklılığı mantıksızlığı konu sahibine kalsın, sizin değerlendirmenize değil. Kendi bağımsız önerinizi benim önerime ''mantıksız'', ''dengeli öneri yapın'' demeden de verebilisiniz.

Son düzenleme:
1080p IPS Panel G-Sync istemiş, Hz değeri vs. belirtilmemiş. 7/24 rekabetçi oyun oynamadıkça -ki oynadığını da belirtmemiş- 240 HZ-270 Hz monitör almasının da bir faydası yok, 3060 o Hz değerlerini oyun içinde çizdirebilecek kadar güçlü bir ekran kartı değil. Arada iki katı fiyat farkı oynuyor, cebine koyar kalan parayı. Bütçeyi görmedim, görsem de 240-270 Hz önerisinde bulunmazdım; 7.000, 00 TL bütçe var diye direkt o bütçe aralığında ürün önermek zorunlu bir durum değil. Mantıklılığı mantıksızlığı konu sahibine kalsın, sizin değerlendirmenize değil. Kendi bağımsız önerinizi benim önerime "mantıksız", "dengeli öneri yapın" demeden de verebilisiniz.

Hz'nin yüksek olmasının FPS oyunlarıyla mı sadece ilgisi var? Yüksek Hz; ekrandaki akıcılığı iyileştirir. Daha temiz görüntü görmeni sağlar. Faydası yok yazmanın asıl kimseye faydası yok. Yanlış yönlendirmeyin insanları. Hz sadece GPU'ya bağlı değil. İşlemci odaklı oyunlarda yüksek Hz alabilir. Senin mantığınla gidersek 75 Hz monitör de alsa olur diyelim. Önerileri konu sahibinin cebini düşünerek yapmıyoruz. Bütçesi olmasa 7K zaten yazmaz. O sisteme senin önerdiğini alsa memnun olmayacak. Buradaki işimiz insanların memnun olması. Konu bağımsızlık değil. Bakış açını değiştir öyle yaz.

Hz'nin yüksek olmasının FPS oyunlarıyla mı sadece ilgisi var? Yüksek Hz; ekrandaki akıcılığı iyileştirir. Daha temiz görüntü görmeni sağlar. Faydası yok yazmanın asıl kimseye faydası yok. Yanlış yönlendirmeyin insanları. Hz sadece GPU'ya bağlı değil. İşlemci odaklı oyunlarda yüksek Hz alabilir. Senin mantığınla gidersek 75 Hz monitör de alsa olur diyelim. Önerileri konu sahibinin cebini düşünerek yapmıyoruz. Bütçesi olmasa 7K zaten yazmaz. O sisteme senin önerdiğini alsa memnun olmayacak. Buradaki işimiz insanların memnun olması. Konu bağımsızlık değil. Bakış açını değiştir öyle yaz.
Kimi neye yanlış yönlendiriyorum, ne diye durduk yere gelip burda bu dille yazı yazıyorsun? İşlemci odaklı oyunlarda alacağı FPS eğer bu oyun rekabetçi oyun tarzı oyunlar değilse 120 değil 144 olur, onda da 240 Hz'lik ekranın faydası olmaz. AC Origins işlemci odaklı, 240 FPS alsın hadi. Konu sahibinin işlemcisini dahi bilmeden, ''işlemci odaklı oyunda'' - ki bu oyunlar nedir, nelerdir bunlara dair de bir örnek yok- 144 üstü FPS alabileceğini varsayan önermen zaten asıl amacını belli ediyor da neyse. En iyi sen biliyorsun, affet buraya yorum yazdığım için.

Konu sahibinin cebini ben düşünürüm, sen düşünmezsin ona göre yaparsın önerini. 144 - 240 arası akıcılık farkını senin gelip söylemene gerek yok, böyle tepeden bakılmış yazılar yazma, askerlik arkadaşın yok karşında. Masaüstünde 240 Hz akıcılığı için ekstra 3-3.5 bin TL vermek bana göre mantıklı değil. Sana göre mantıklıysa ona göre önerini verir geçersin. Gelip burda bana ''şunu et'' ''bunu et'', ''dengeli öneri yap'' tarzı emir verircesine konuşma; üslubunu düzelt. Sabah sabah uğraşamam.

Kimi neye yanlış yönlendiriyorum, ne diye durduk yere gelip burada bu dille yazı yazıyorsun? İşlemci odaklı oyunlarda alacağı FPS eğer bu oyun rekabetçi oyun tarzı oyunlar değilse 120 değil 144 olur, onda da 240 Hz'lik ekranın faydası olmaz. AC Origins işlemci odaklı, 240 Hz alsın hadi. Konu sahibinin işlemcisini dahi bilmeden, "işlemci odaklı oyunda" - ki bu oyunlar nedir, nelerdir? Bunlara dair de bir örnek yok- 144 üstü FPS alabileceğini varsayan önermen zaten asıl amacını belli ediyor da neyse. En iyi sen biliyorsun, affet.

Konu sahibinin cebini ben düşünürüm, sen düşünmezsin ona göre yaparsın önerini. 144 - 240 arası akıcılık farkını senin gelip söylemene gerek yok, böyle tepeden bakılmış yazılar yazma, askerlik arkadaşın yok karşında. Masaüstünde 240 Hz akıcılığı için ekstra 3-3.5 bin TL vermek bana göre mantıklı değil. Sana göre mantıklıysa ona göre önerini verir geçersin. Gelip burada bana "şunu et" "bunu et", "dengeli öneri yap" tarzı emir verircesine konuşma; üslubunu düzelt. Sabah sabah uğraşamam.

Sabah sabah uğraşsan ne olur? Hayırdır ahkam mı kesiyorsun? Zoruna gidiyorsa mesaj yazma. 3060 alan biri hangi işlemciyi alır az düşün. Bunun için bilmeye gerek var mı? Tecrübe sıfır sende bunu anladık da neden ısrarcısın. Bana adam gibi "bunlar yeterli olur" dedim de yeter. Önerilerinin giriş seviyesi olduğu ortada neyini savunuyorsun? "Bana göre mantıklı değil" dediğin konu seni ilgilendirmez. Monitörü sen kullanmayacaksın. Karşındaki kişiye göre öneri yap. Öneride bulunmak için öneri yapma. Ben zaten önerimi yapıp arkadaşı yönlendirmişim. Sen kalkıp öneriyi düşürüyorsun. Mantıksız öneriler ile konuyu çelme. Böyle konuya tepeden dalıp Rampage önerenler oluyor onlar gibi savunmaya geçtin. 🤣
Senin suyunla boş bardak dolmaz yiğido. Sakinleş istersen. 😉

Yanıtlarınız için teşekkür ederim. 12400f işlemci kullanıyorum. 3060 kartımı 1 sene kullansam daha sonra 4060 gibi bir kart çıktığında satın alıp kullansam 2K monitör kurtarır mı diye düşünüyorum? Siz ne düşünürsünüz?

Sabah sabah uğraşsan ne olur? Hayırdır ahkam mı kesiyorsun? Zoruna gidiyorsa mesaj yazma. 3060 alan biri hangi işlemciyi alır az düşün. Bunun için bilmeye gerek var mı? Tecrübe sıfır sende bunu anladık da neden ısrarcısın. Bana adam gibi "bunlar yeterli olur" dedim de yeter. Önerilerinin giriş seviyesi olduğu ortada neyini savunuyorsun? "Bana göre mantıklı değil" dediğin konu seni ilgilendirmez. Monitörü sen kullanmayacaksın. Karşındaki kişiye göre öneri yap. Öneride bulunmak için öneri yapma. Ben zaten önerimi yapıp arkadaşı yönlendirmişim. Sen kalkıp öneriyi düşürüyorsun. Mantıksız öneriler ile konuyu çelme. Böyle konuya tepeden dalıp Rampage önerenler oluyor onlar gibi savunmaya geçtin. 🤣
Senin suyunla boş bardak dolmaz yiğido. Sakinleş istersen. 😉
''Sabah sabah uğraşsan ne olur, ahkam mı kesiyorsun'', cümleye bak. Ahkam kesmenin kelime anlamını dahi bilmiyorsan ne diye kullanırsın ki cümle içinde? 3060 alan biri istediği işlemciyi alsın, işlemci ağırlıklı oyunlarda eğer bu oyunlar rekabetçi oyunlar gibi hafif oyunlar değilse alacağı FPS aşağı yukarı bellidir. Bak yukarıda örnek verdim sana. AC Origins, AC Odyssey çatır çatır işlemci ağırlıklı oyunlar. Hadi 240 FPS alsın bunlarda. Cyberpunk 2077 çatır çatır işlemci ağırlıklı, hadi 240 FPS alsın 1080p'de. Verdiğin önerinin aradaki farka değeceği tek yer rekabetçi oyunlar. Kalanlarında 3060 isterse 5800X3D kullansın yine 240 FPS'e ulaşamayacak. Bunu sen de biliyorsun da ''en iyi benim'' kompleksinden çıkamadığın için kabullenmek zor geliyor.

Ben bu ürünleri önerirken ''üst düzey'' demedim. ''Hocam, arkadaşın bütçesi 7K, daha iyi öneriler yapılabilir'' diyeceğin yerde kullandığın dil belli. Bu mantıksız, dengeli öneri yap cart curt. Düzgün konuşmuyorsun, layıkıyla cevap alınca da iki üç cringe emojiyle bezenmiş bir yazı yazıp gidiyorsun. 240-270 Hz önerisi vermeyi bir tek sen biliyormuşsun gibi. İki site gezip bulamıyorum çünkü ben, bir tek sen vakıfsın ya bu konulara. Öneriyi yapan ben olduğum için kendime göre ve konu sahibinin kriterlerine uyan öneriler veririm. Konu sahibi 240 Hz demiş olsaydı 240 Hz monitör önerirdim. Hz değeri önermemiş, o yüzden bana göre 3060 için hem daha ucuza gelecek hem de 3060 için overkill olmayacak monitör önerdim. Önerimin de konu sahibinin istekleriyle çelişen bir yönü yok zaten, her ne kadar böyle bir durum varmış gibi yazsan da. Sen ne öneriyorsan öner, beni ilgilendirmiyor.
Yanıtlarınız için teşekkür ederim. 12400f işlemci kullanıyorum. 3060 kartımı 1 sene kullansam daha sonra 4060 gibi bir kart çıktığında satın alıp kullansam 2K monitör kurtarır mı diye düşünüyorum? Siz ne düşünürsünüz?
4060 eğer söylentilerdeki gibi 8 GB VRAM ile gelirse 1440p'de zorlanırsın. DLSS VRAM kullanımını düşürmekte yardımcı olur ama yine de uzun vadede 8 GB VRAM 1440p için sıkıntı. 1080p iyidir, hem 4060 hem 3060 için. QHD monitör için alacak olsan da FHD monitör için alacak olsan da VRAM sınırına takılmamayı belli bir süre garanti etmek istiyorsan 4070 bekleyebilirsin, o da söylentilere göre 10-12-16 GB VRAM seçenekleri ile gelecek. QHD için asgari 4070-4070Ti gerekli bana kalırsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı