RTX 3060 OC nasıl yapılır?

muhibbiii

Hectopat
Merhaba, RTX 3060 ekran kartıma MSI Afterburner uygulaması ile biraz overclock yapmak istiyorum. Bulabildiğim tüm kaynakları taradım fakat yardıma ihtiyacım var.
Öncelikle yavaş yavaş yükselterek çekirdek hızını +100 ve bellek hızını da +500 gibi makul değerlerde tuttum ve bir sıkıntı yaşamadım. Fakat performans artışı da yaşamadım yani yaptığım bu işlemler ne olumlu ne de olumsuz bir şeye yol açtı.
Daha sonra yine kademeli artırarak, fakat bu sefer sınırları zorlayarak çekirdek hızını +250 ve bellek hızını +1600 yaptım. Yine ne olumlu ne de olumsuz bir şey yaşadım. (biraz daha artırınca doğal olarak GPU yanıt vermiyor ve kendini kapatıyor).
Benim anlamadığım ise şu; ben bu işlemleri yapmadan önce ekran kartım 62 dereceyken bırakın makul değerleri abartılı bir şekilde (+250/+1600) yaptığımda bile bu sıcaklık yükselmedi.
Fakat hem MSI Afterburner hem Xbox Game Bar hem de GeForce Experience ile kontrol ettiğimde bellek ve çekirdek hızımın yükseldiğini görüyorum.
Sonuç olarak bu yaptığım işlemler işe yaramış gibi gözükse de işe yaramıyor ve sıcaklık veya performansta bir artışa yol açmıyor.
Sebebi nedir merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

Sistemim:
Intel i5 11400F.
NVIDIA RTX3060 12 GB.
ASUS H510M-E
Kingston 16 GB RAM.
Crucial 512 SSD.

Ekran kartına overclock yapmak ve 3 5 FPS fazla almak için ısının yükselmesi çok gereksiz bir şey.
Ekran kartım iyi soğutuyor onda bir problemim yok. Zaten bunu da denemek ve öğrenmek için yapıyorum. Sıcaklık da artmıyor bir problem var belli ki aradığım ise bunun cevabı.

Ve ömrünün kısaltması kadar.
Hayatımda ilk kez teknoloji ile tanışmıyorum hocam. Aradığım cevap bu overclock işleminin frekansı artırırken sıcaklığı neden artırmadığı ve neden işe yaramadığı.

Ekran kartım iyi soğutuyor onda bir problemim yok. Zaten bunu da denemek ve öğrenmek için yapıyorum. Sıcaklık da artmıyor bir problem var belli ki aradığım ise bunun cevabı.

Hayatımda ilk kez teknoloji ile tanışmıyorum hocam. Aradığım cevap bu overclock işleminin frekansı artırırken sıcaklığı neden artırmadığı ve neden işe yaramadığı.

GPU ekrana bir şeyler çizmek için çalışır. Yani farkı anlaman için ya oyun, video gibi işlemler yapman ya da benchmark testleri yapman lazım.

Senin ayarladığın hızlarda sürekli çalışmaz. İş vermediğin bir işçiye sana doping verdim niye hızlanmıyorsun demek gibi.

GPU ekrana bir şeyler çizmek için çalışır. Yani farkı anlaman için ya oyun, video gibi işlemler yapman ya da benchmark testleri yapman lazım.

Senin ayarladığın hızlarda sürekli çalışmaz. İş vermediğin bir işçiye sana doping verdim niye hızlanmıyorsun demek gibi.
Furmark gibi stress testlerinin fps değerlerini de oyun içi fps değerlerini de kontrol ettim. 150'de 2 fps bile yükselmiyor. Zaten fps'i de geçtim sıcaklıkta 1 derece artış olmuyor asıl anlamadığım kısım bu.

Geri
Yukarı