Çözüldü RTX 3060 PC oyunda Alt+Tab yapınca donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

morghulis

Femtopat
Daha fazla  
RAM
GSKILL 8GB Ripjaws V Siyah 3200MHz CL16 DDR4 x2
SSD veya HDD modeli
KIOXIA EXCERIA 500GB NVMe M.2 SSD + WD 1TB Blue
Ekran kartı
ASUS TUF GAMING GeForce RTX 3060 OC V2
Anakart
ASUS PRIME H610M-E 3200MHz DDR4 Soket 1700
İşlemci
İşlemci: Intel Core i5 12400F 4.40GHz
Herkese merhaba,

Yepyeni cıvıl cıvıl özene bezene baktığım bilgisayarımda yaşadığım bazı sıra dışı olaylar foruma üye olup konuyu açmama vesile oldu. Öncelikle, sistem özelliklerimi yukarıda görebilirsiniz.

Bilgisayar elime ulaştığında Windows 10 kuruluydu, sıfırdan Technopat rehberiyle Windows 11 USB kurulumu(Pro) yaptım. Tertemizdi anlayacağınız.

Sorun 1:

Arkadaşlar bilgisayarın açılması için Power tuşuna bastığımda 5 saniye boyunca sıfır tepki takılıyor. Gücü 5 saniye sonra çekiyor, ışıklar fanlar vs çalışmaya başlıyor 5 saniye sonra. Gerisi normal devam ediyor bu sürecin ama can sıkıcı yani bu durum.

Sorun 2:

Bilgisayarı kapattıktan sonra USB bağlantılarımın ışıkları yanmaya devam ediyordu. (Mouse/Klavye/Led Gamepad gibi) Bu sorunu BIOS'tan ErP Ready ayarını açarak çözdüm. Diğer sorunlar ErP'den mi kaynaklanıyor diye birçok kez bu ayarı kapatıp da denedim ama bunların alakası yok gibi gözüküyor.

Sorun 3:

Oyun oynarken Alt+Tab yaptığımda her zaman olmasa da çoğunlukla bilgisayar donuyor. Fare imlecimi hareket ettirebiliyorum, Discord'da aktifsem konuşmama devam edebiliyorum, karşıdan da ses alabiliyorum fakat ekranda herhangi bir hareket olmuyor. Bu öyle ısınmadan falan olamaz, Valorant'ta dahi çok fazla yaşadım bu sorunu. Artık oyun oynamaya korkar oldum. Birçok defa Power tuşundan kapatmak zorunda kaldığım için bilgisayarı artık bir şeyler yanacak tedirginliğine girdim.

Garip bir olay daha var ki bazen bu sorun oyunlardan çıktığımda da yaşanıyor. Daha az önce Valorant'tan çıktığımda bir anda dondu yine.

Umarım çözüm bulabiliriz bunlara, her tür önerinize açığım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bence anakartın kablosundan kaynaklı olabilir dediğiniz gibi gücü geç iletiyor bileşenlere.

İtopya ile iletişime geçeceğim bu sorun için finallerimden sonra. Alt+Tab problemi için dayanamayıp Win 10'a geri dönüş yaptım bugün. Umarım düzelir bakalım güncelleyeceğim ileri zamanlarda konuyu.

Forum görsün diye öylesine yüklediğim video 1.3k izlenme almış. Demek ki sorun bayağı kişide mevcut.

Umarım çözüm bulunur.
Güncelleme:

Yaklaşık 30 kere alt+tab yaptım Valorant'ta. Şu ana kadar herhangi bir donma olmadı ve Win 11'e kıyasla alt+tab'dan geri dönüş hızının çok daha hızlı olduğunu söyleyebilirim. Umarım bu şekilde devam eder.

Açılıştaki gecikme sorunu için hâlâ önerilerinizi bekliyorum...
Güncelleme 2:

5 saniye gecikmeli açılma sorunumu birçok bios ayarıyla oynarak çözdüm. Şu an tıkladığım an güç geliyor BIOS'a. Fakat bu da başka bir sorun doğurdu. :)

Bu sefer de ErP ready ayarı kapalı olduğu için bilgisayar kapalı olmasına rağmen kulaklık ve rgb aydınlatmalı mousepad'im bana geceleri görsel şölen sunuyor. Her bilgisayarı açtığımda USB aygıtlarını baştan takmanın bir zararı olmayacaksa(Porta herhangi bir zarar vermeyecekse) tahammül edilebilir bir durum. Zararı olup olmayacağı ise merak konusu şu an, sizlerden de fikir almak isterim.

ErP ready kapalı fakat USB aygıtlarına bilgisayar kapalıyken güç gitmesini engelleyen ayar açık bu arada. Buna rağmen yanıyor ışıklar anlayamadım sebebini. Çözüm bulabilirsek sevinirim buna. Bazıları Fast Boot'u kapat diyor ama benim isteğim zaten bilgisayarın hızlı açılmasıydı. Bir yerden kazanırken diğerinden kaybetmek istemiyorum.

Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar şimdilik ErP Ready'i kapatıp denerse işe yarayabilir. Müsait bir zamanımda BIOS ayarlarımı çekip atarım konuya ışık tutması açısından.

Bu bilgisayar beni deli edecek bu gidişle ama bakalım. :)
Herkese merhaba,

Yepyeni cıvıl cıvıl özene bezene baktığım bilgisayarımda yaşadığım bazı sıra dışı olaylar foruma üye olup konuyu açmama vesile oldu. Öncelikle, sistem özelliklerimi yukarıda görebilirsiniz.

Bilgisayar elime ulaştığında Windows 10 kuruluydu, sıfırdan Technopat rehberiyle Windows 11 USB kurulumu(Pro) yaptım. Tertemizdi anlayacağınız.

Sorun 1:

Arkadaşlar bilgisayarın açılması için Power tuşuna bastığımda 5 saniye boyunca sıfır tepki takılıyor. Gücü 5 saniye sonra çekiyor, ışıklar fanlar vs çalışmaya başlıyor 5 saniye sonra. Gerisi normal devam ediyor bu sürecin ama can sıkıcı yani bu durum.

Sorun 2:

Bilgisayarı kapattıktan sonra USB bağlantılarımın ışıkları yanmaya devam ediyordu. (Mouse/Klavye/Led gamepad gibi) bu sorunu BIOS'tan ErP Ready ayarını açarak çözdüm. Diğer sorunlar Erp'den mi kaynaklanıyor diye birçok kez bu ayarı kapatıp da denedim ama bunların alakası yok gibi gözüküyor.

Sorun 3:

Oyun oynarken Alt+Tab yaptığımda her zaman olmasa da çoğunlukla bilgisayar donuyor. Fare imlecimi hareket ettirebiliyorum, Discord'da aktifsem konuşmama devam edebiliyorum, karşıdan da ses alabiliyorum fakat ekranda herhangi bir hareket olmuyor. Bu öyle ısınmadan falan olamaz, Valorant'ta dahi çok fazla yaşadım bu sorunu. Artık oyun oynamaya korkar oldum. Birçok defa Power tuşundan kapatmak zorunda kaldığım için bilgisayarı artık bir şeyler yanacak tedirginliğine girdim.

Garip bir olay daha var ki bazen bu sorun oyunlardan çıktığımda da yaşanıyor. Daha az önce Valorant'tan çıktığımda bir anda dondu yine.

Umarım çözüm bulabiliriz bunlara, her tür önerinize açığım.

Hocam sadece 1. problemin çözümünü merak ediyorum çünkü bende de oluyor. Konuya yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkürler.

Bence temiz bir Windows 10 kurulumu yapıp bir de Windows 10'da deneyin. Sorununuz Windows 11 kaynaklıda olabilir. Onun dışında ekran kartından olacağını sanmıyorum ama varsa çevrenizde daha düşük bir model kullanan 1660 Ti gibi vs öyle bir kart takıp test edin. Bu arada güç kaynağınız marka, model paylaşır mısınız?

Bence temiz bir Windows 10 kurulumu yapıp bir de Windows 10'da deneyin. Sorununuz Windows 11 kaynaklıda olabilir. Onun dışında ekran kartından olacağını sanmıyorum ama varsa çevrenizde daha düşük bir model kullanan 1660 Ti gibi vs öyle bir kart takıp test edin. Bu arada güç kaynağınız marka, model paylaşır mısınız?
Kusura bakmayın, unutmuşum güç kaynağını.

CORSAIR Carbide Serisi SPEC-DELTA RGB 550W 80+ Bronze Tempered Glass USB 3.0 Mid Tower Kasa

Bu şekilde, güç kaynağı dahil kasaya.

Windows 10'a finallerimden sonra temiz bir dönüş yapacağım gibi gözüküyor evet. Bu kadar güçlü, henüz 1.ayını doldurmamış sistemde şu sorunlar çok gözüme batıyor maalesef. Alt+tab sırasında donmanın Win11 kaynaklı olabileceğini düşünüyorum ben de fakat bahsettiğim diğer sorunlar öyle gelmiyor bana.

Ekran kartına gelirsek maalesef deneyebileceğim başka kart yok. Kartın max yükte sıcaklığı 60°'yi geçmiyor, oyun performansları on numara. Bence de sorun ondan çıkmayacak.

Yardımlarınızı bekliyorum, umarım halledebiliriz her birini.

Hocam sadece 1. problemin çözümünü merak ediyorum çünkü bende de oluyor. Konuya yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkürler.
İnternetten yabancı forumlar dahil birçok araştırma yaptım o sorunla alakalı hocam, maalesef şu ana kadar çözümünü bulamadım. Technopat'a güveniyorum, inşallah çözebiliriz bakalım. :)

Kusura bakmayın, unutmuşum güç kaynağını.

Corsair Carbide serisi Spec-Delta RGB 550W 80+ Bronze tempered glass USB 3.0 mid Tower kasa.

Bu şekilde, güç kaynağı dahil kasaya.

Windows 10'a finallerimden sonra temiz bir dönüş yapacağım gibi gözüküyor evet. Bu kadar güçlü, henüz 1.ayını doldurmamış sistemde şu sorunlar çok gözüme batıyor maalesef. Alt+Tab sırasında donmanın Windows 11 kaynaklı olabileceğini düşünüyorum ben de fakat bahsettiğim diğer sorunlar öyle gelmiyor bana.

Ekran kartına gelirsek maalesef deneyebileceğim başka kart yok. Kartın Max yükte sıcaklığı 60°'yi geçmiyor, oyun performansları on numara. Bence de sorun ondan çıkmayacak.

Yardımlarınızı bekliyorum, umarım halledebiliriz her birini.

İnternetten yabancı forumlar dahil birçok araştırma yaptım o sorunla alakalı hocam, maalesef şu ana kadar çözümünü bulamadım. Technopat'a güveniyorum, inşallah çözebiliriz bakalım. :)

Bende de 600W+80 High Power PSU var yani seninkine benzer hatta aynı diyebilirim. Kasaya basıyorum 5sn falan geçiyor bir bip sesi geliyor sonra PC açılıyor.

@Recep Baltaş

Recep Bey, elzem sorunlar olmasa etiket atmazdım. Hiçbir problemin çözümünü Türkçe/İngilizce aramalarımda internet üzerinden bulamadım. Belki siz biliyorsunuzdur.
Güncelleme:

Sorun 1 ile ilgili olarak power kablolarını söküp tekrar takarken bir şey fark ettim.

Resimde görüldüğü gibi pinlerin biri bi değişik. Sıkıntı bundan kaynaklanıyor olabilir mi sizce?

Dosya Ekleri

• 20220531_113453.jpg
    20220531_113453.jpg
    147,1 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleme:
@Recep Baltaş

Recep bey, elzem sorunlar olmasa etiket atmazdım. Hiçbir problemin çözümünü Türkçe/İngilizce aramalarımda internet üzerinden bulamadım. Belki siz biliyorsunuzdur.
Güncelleme:

Sorun 1 ile ilgili olarak Power kablolarını söküp tekrar takarken bir şey fark ettim.

Resimde görüldüğü gibi pinlerin biri bir değişik. Sıkıntı bundan kaynaklanıyor olabilir mi sizce?

Hocam benim 24pin kablom veya slotum anakartta problemliydi. Nasıl desem PC'yi kapatmak istediğimde anahtarı indiriyordum ama anahtar kalktığı gibi çalışıyordu bu sefer görüntü gelmiyordu gelmesi içinde 24pini sertçe bastırmak gerekiyordu. Bunu garantiye yolladım gelsin bakalım bir problem var mı diye eğer sorun çözülürse benim tahminimce 1. problem belki anakarttan olabilir.

Sorun 1'i video olarak da ekledim daha açıklayıcı olabilir belki.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaki elektrik süpürgesi sesini mazur görün :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Evet hocam bendekide aynısı sadece bende ışık gelmeden saliseler önce bip sesi geliyor.

Bence anakartın kablosundan kaynaklı olabilir dediğiniz gibi gücü geç iletiyor bileşenlere.

Yeni konular

Geri
Yukarı