RTX 3060 R5 3600 düşük ekran kartı kullanımı ve düşük FPS

İşletim sistemi
Windows 10

ZaferAk

Centipat
Daha fazla  
RAM
Crucial 1x16 3600MHz
Ekran kartı
Palit RTX 3060 DUAL OC
Anakart
MSI B450M A Pro Max
İşlemci
Ryzen 5 3600
Bazı oyunlarda ekran kartı kullanımı darboğaz nedeniyle olması gereken değerlerin altına düşüyor ve FPS düşük oluyor. Ancak baktığım benchmark testlerinde aynı sistemin benim aldığımdan daha yüksek FPS (BF5 için neredeyse 50FPS gibi bir fark var) aldığını gördüm. Yabancı kaynaklardan gördüğüm DDU ile driverları silme gibi çözümleri denesem de sorun çözülmedi. Belki bir çözüm buradan bulurum diye danışıyorum.

Bazı oyunlarda ekran kartı kullanımı darboğaz nedeniyle olması gereken değerlerin altına düşüyor ve FPS düşük oluyor. Ancak baktığım benchmark testlerinde aynı sistemin benim aldığımdan daha yüksek FPS (BF5 için neredeyse 50FPS gibi bir fark var) aldığını gördüm. Yabancı kaynaklardan gördüğüm DDU ile driverları silme gibi çözümleri denesem de sorun çözülmedi. Belki bir çözüm buradan bulurum diye danışıyorum.
Ram ini 16 değilde 2x8 yap. Fazla fps alırsın. Bir de 3600 3060 1080pde bazı oyunlarda darboğaz yapar. Bu normaldir. Darboğazdan kurtulmak için ya işlemcine OC yap (sıcaklığın 70 i geçmemesi şartı ile yani sıvı soğutma kullanmam lazım OC yapman için) yada böyle az darboğaz olur normaldir. Ama 2x8 ram kullanmanı şiddetle tavsiye ederim.

Nvidia denetim masasında önceden oluşturulan kare sayısı diye bir ayar olmalı. Onu 1 yapın. Yükü biraz daha ekran kartına aktarır. Ek olarak ekran kartı önceliği arttırmayı araştırın onu uygulayın. Oyunlarda yükü ne kadar ekran kartına bindirirseniz işlemci o kadar rahat besler.

Ryzen 5 3600 CPU yetmiyor maalesef. Aynı GPU, 5600X işlemciyle neredeyse iki kat daha fazla performans artışı sağlayabiliyor. Ayrıca RAM'in de Single Channel olduğundan ötürü de FPS'in biraz düşüyor.

Dostlar sorunun darboğaz olduğunu ve işlemci kaynaklı olduğunu biliyorum ve en yakın zamanda 5600X yükseltmesi yapmayı planlıyorum fakat benim takıldığım nokta aynı sistemin benchmark testlerinin neredeyse yarı yarıya daha fazla FPS alması. Acaba parçalardan birinde arıza mı var?

NVIDIA denetim masasında önceden oluşturulan kare sayısı diye bir ayar olmalı. Onu 1 yapın. Yükü biraz daha ekran kartına aktarır. Ek olarak ekran kartı önceliği arttırmayı araştırın onu uygulayın. Oyunlarda yükü ne kadar ekran kartına bindirirseniz işlemci o kadar rahat besler.
Deneyeceğim.

Dostlar sorunun darboğaz olduğunu ve işlemci kaynaklı olduğunu biliyorum ve en yakın zamanda 5600X yükseltmesi yapmayı planlıyorum fakat benim takıldığım nokta aynı sistemin benchmark testlerinin neredeyse yarı yarıya daha fazla FPS alması. Acaba parçalardan birinde arıza mı var?

Deneyeceğim.
Bencmark testinde 2x8 ram olması lazım. Bence 5600x e geçmene gerek yok. Maddi durumun iyiyse geç tabi. Ama hiç gerek yok. 2x8 ram kullan. Ax bir şey OC yap işlemcine. Darboğaz azalır.

Tek kanal RAM'den buyuk ihtimalle.

Bencmark testinde 2x8 RAM olması lazım. Bence 5600X e geçmene gerek yok. Maddi durumun iyiyse geç tabii. Ama hiç gerek yok. 2x8 RAM kullan. Ax bir şey OC yap işlemcine. Darboğaz azalır.

OC deneyebilirim hocam ama işlemci değiştirene kadar idare edebilirim. Dual channel olmaması tek başına bu kadar sıkıntı yaratır mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı