RTX 3060 sistem FPS düşmesi

İşletim sistemi
Windows 10

Yasin Babadag

Femtopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Hukukçu
Arkadaşlar 3 hafta kadar önce bir sistem topladım. Sistem özellikleri;
-AMD Ryzen 5 5600X işlemci.
-ASUS ROG STRIX RTX 3060 ekran kartı.
-PNY Epic-X RGB 8*2 = 16 GB 3600 MHz CL18 RAM.
-ASUS TUF Gaming B450 Pro Gaming anakart.
-ASUS ROG STRIX LC240 white Edition sıvı soğutucu.
-Cooler Master TD500 mesh white kasa.
Şu an için diğer oyunlarda deneme imkanım olmadı ancak Valorant gibi grafik değerleri düşük bir oyunda ilk başlarda 300-350 FPS alırken şu an 170 FPS civarlarında kalıyorum. İnternette izlediğim bazı sistemlerin Valorant performansları yüksek grafik ayarlarında bile 140-150 FPS civarlarında oluyor. Örneğin 1660 Ti ekran kartı ve i3 işlemci ile bu değerlere ulaşan sistemler gördüm. FurMark'ta yaptığım testlerde 350-410 arasında FPS değerlerini görüyorum. Sorunun ne olduğu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Ya da ne gibi bir sorunla karşı karşıya olabilirim? Lütfen yardımcı olur musunuz?

Hocam görüntü ayarlarını yükseltip dener misiniz yani belki GPU kullanmadığı için öyle oluyor, görüntü ayarlarını arttırıp GPU kullanımını arttırırsanız düzelebilir.

Hocam görüntü ayarlarına girdim ve 144 Hz ile GPU hızını artırın/Performanslı çalıştırın diye bir kısım vardı. Oradan ayarları yükseğe çektim ancak hâlâ durum aynı. Yani benim bu sistem ile Valorant gibi bir oyunda daha fazla FPS almam gerekiyor ancak sorunu bir türlü çözemedim. Farklı bir öneriniz var mıdır?

Hocam görüntü ayarlarına girdim ve 144 Hz ile GPU hızını artırın/Performanslı çalıştırın diye bir kısım vardı. Oradan ayarları yükseğe çektim ancak hâlâ durum aynı. Yani benim bu sistem ile Valorant gibi bir oyunda daha fazla FPS almam gerekiyor ancak sorunu bir türlü çözemedim. Farklı bir öneriniz var mıdır?
Hocam eğer 144FPS üstü alıyorsanız zaten gerisi önemli değil, ekranın size verdiğimi maksimum FPS değerini kullanıyorsunuz zaten, eğer AAA oyunlarda bu sıkıntı oluyorsa sorun olur yoksa kafaya takılacak bir dert değil çoğu kişide aynı durum oluyor.

Hocam eğer 144FPS üstü alıyorsanız zaten gerisi önemli değil, ekranın size verdiğimi maksimum FPS değerini kullanıyorsunuz zaten, eğer AAA oyunlarda bu sıkıntı oluyorsa sorun olur yoksa kafaya takılacak bir dert değil çoğu kişide aynı durum oluyor.

Anladım, teşekkür ederim bilgilendirmeleriniz için...

Hocam şaka gibi ama değerler 144 FPS altında seyrediyor. Yani neden böyle bir sorunla karşı karşıya olduğumu bir türlü çözemedim. Arkadaşlarımdan biri anakartın besleme konusunda sorun yaratıyor olabilir dedi. Yani B450 serisi yerine AMD R5 5600X için B550 serisinden bir anakart olması daha sağlıklı olur dediler. Bu konuda ne dersin?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı