RTX 3060 sistem oyunlarda olması gerekenden düşük FPS veriyor

Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel i3 12100F

Asus prime H610M K-4

Asus Dual Rtx 3060LHR 12gb V2

Adata Xpg 2x8 16gb ram

WD SN570 500GB Blue GEN3X4 M.2 SSD

FSP HYPER H3-550 80+ PRO 550W Güç Kaynağı
Merhaba. Çok canımı sıkan bir durum aktaracağım sipariş ettiğim sistem mart ayında elime ulaşmıştı ve ilk işim her zamanki gibi oyun indirmek oldu. İlk başlarda tatmin edici sonuçlar almış olsam da sonrasında bayağı bir fark olduğunu fark ettim. Linkini atacağım videoda olan oyunlar 3050 performansı ve benim sistemimde bulunan ekran kartı 3060 12 GB hiçbir zaman videoda ki performans üstü görmedim. Ayarlarımın birçoğu videodaki gibi tahminimce 20-25 belki 30 FPS fark var arada. Özellikle RDR2 ve Cyberpunk DLSS açsam bile Cyberpunk 40-50 FPS'lerde dolaşıyor. İşlemcim i3 12100F işlemci sıcaklığım ortalama 68-70 derecelerde ekran kartı sıcaklığım 72-75 arası değişiyor sürücüler vb hepsi güncel BIOS güncel ve ayarları da güncel. Oyunları Epic Games tarafından oynuyorum metro serisini Steam üzerinden almıştım metro serisi karlı bölümde ve kapalı alanlarda ortalama FPS 70 olsa da ormanlık alanlı bölüme gelince FPS yerlere düşüyordu. Tüm oyunlarda DLSS açık oynuyorum benim anlamadığım videodaki ekran kartı 3050 ve benim ekran kartım 306012 GB 3050'den bile kötü performans alıyorum. Sebebini hiçbir türlü çözemedim. PC güç modu ayarlarım açık oyun modum açık sıcaklık değerlerim iyi gibi ne eksik ne fazla. Hele Witcher 3 de velen haritasına geldiğimde FPS yerleri öpüyor. Oyunları 1080p Ultra veya hight ayarlarda açıyorum Cyberpunk ve RDR 2 de birkaç ayar kısıyorum ama yine de bir şey olmuyor. Ek olarak Cyberpunk'ta DLSS açınca darboğaz oluyor ekran kartı kullanımım 53'lere düşüyor veya işlemci kullanımı yükseliyor. Windows 11 Pro kullanıyorum sistem özelliklerim tam olarak şöyle:
i3 12100F.
3060 12 GB OC.
16 GB RAM.
500GB SSD.
500GB hard disk.
250GB hard disk.
550watt PSU.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam RAM'leriniz stok frekansta çalışıyor olabilir. Görev Yöneticisi - Bellek yazan yerde hızı kaç MHz yazıyor?

Anakartım en fazla 3200MHz destekliyor ve anakartın XMP ayarını 3 yaptım her şey olması gerektiği gibi yani bilinçsiz kullanıcı değilim her şeyi araştırır bakarım ona göre uygularım ama olumsuz her şey üzüyor :/

Cyberpunk sonuç böyle.

Dosya Ekleri

• IMG_3892.jpeg
    IMG_3892.jpeg
    192 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Yazdıklarının hepsini kelimesi kelimesine dikkatle okudum, aynı sıkıntıyı bende çektim. Öncelikle sana kullanım şeklinle ilgili sorular soracam. Ekran kartını elle oc ayarı yaptın mı ve şikayet ettiğin oyunları hdd kurup mu oynadın yoksa ssd mi

Ekran kartına OC yapmaya çalıştım ama sonra vazgeçtim ince işcilik istiyor ve anlamadığım için oyunları sadece SSD de oynuyorum HDD de sadece filmler ve fotoğraflarım var.

Hocam kusura bakma ama önyargıyla yaklaşacağım sistemine bakılacak olursak sadece bir tane ssd var o da 500gb oynadığınız oyunların hepsi AA oyunlar ssd oynaman lazım zaten ama o kadar oyunu 500gb nasıl sığdırdın. RDR2 zaten 130GB

Sana yardımcı olmak çok isterim aynı sorunu ben yaşadım çözdüm ama farklı sebeplerden dolayı kaynaklanabiliyor

Hocam yalnız oyunları yüklediğimiz gibi sile biliyoruz ek olarak şu anki fotoğrafını atayım 😂

Dosya Ekleri

• IMG_3893.jpeg
    IMG_3893.jpeg
    211,7 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_3894.jpeg
    IMG_3894.jpeg
    138,8 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_3895.jpeg
    IMG_3895.jpeg
    155,7 KB · Görüntüleme: 21
O zaman senin internet uçuyor, silip yükleme yaptığına göre.
hd tune verileri atar mısın rica etsem.
Ayrıca güç kaynağının markası ve sertifikası var mı? 550w olabilir ama bana bilgilerini ver

O zaman senin internet uçuyor, silip yükleme yaptığına göre.
HD Tune verileri atar mısın rica etsem.
Ayrıca güç kaynağının markası ve sertifikası var mı? 550W olabilir ama bana bilgilerini ver.

SSD WD blue SN570 model.
Güç kaynağı FSP 550W 80+ Plus.

İnternetim 55Mbps.

Dosya Ekleri

• IMG_3896.png
    IMG_3896.png
    127,8 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_3897.jpeg
    IMG_3897.jpeg
    216,3 KB · Görüntüleme: 15

Yeni konular

Geri