RTX 3060 sistem olması gerekenden düşük performans veriyor

İşletim sistemi
Windows 11

eyupayilmaz

Hectopat
Yer
Radyatör Kasabası
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
GoodRam IRDM PRO 8GB Deep Black 3600 MHz CL18 DDR4
SSD veya HDD modeli
Samsung 1TB 980 NVMe 3500MB/3000MB M.2 SSD
Ekran kartı
Gigabyte GeForce RTX 3060 Gaming OC 12G 12GB GDDR6
Anakart
Gigabyte B450M-H mATX
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600 4.40 Ghz 6 Çekirdek 35MB AM4 7nm
Arkadaşlar oyun oynarken drop giriyor arada sırada, bilgisayarı alalı 1 yıl bile olmadı. Aldığımdan bu yana BIOS'a bir kere girdim o da RAM'lerin MHz ayarları doğru yapılmış mı diye kontrol etmek içindi. Test videosunda izliyorum Ryzen 5 5600 RTX 3060 sistemle Ultra ayarlarda MSAA X2 açıkken 1080P'de ~140FPS alıyor. Aynı sistemle kimi normal kimi yüksek ama hiçbiri yüksek olmayan ayarlarda FXAA MSAA V-Sync kapalıyken 1080P'de ~80 FPS alıyorum. Bu nedendir, nasıl düzeltirim bilmiyorum. Aynı sorun Minecraft'ta da başıma geldi adamlar cillop gibi FPS alıyor ben 12 chunkta 70 FPS alıyorum. Yani nedir benim talihsizliğim mi anlamadım. Var mı yardım edebilecek bir babayiğit? Bu arada oyunları oynarken arkada hiçbir şey açık değil.

Arkadaşlar oyun oynarken drop giriyor arada sırada, bilgisayarı alalı 1 yıl bile olmadı. Aldığımdan bu yana BIOS'a bir kere girdim o da RAM'lerin MHz ayarları doğru yapılmış mı diye kontrol etmek içindi. Test videosunda izliyorum Ryzen 5 5600 RTX 3060 sistemle Ultra ayarlarda MSAA X2 açıkken 1080P'de ~140FPS alıyor. Aynı sistemle kimi normal kimi yüksek ama hiçbiri yüksek olmayan ayarlarda FXAA MSAA V-Sync kapalıyken 1080P'de ~80 FPS alıyorum. Bu nedendir, nasıl düzeltirim bilmiyorum. Aynı sorun Minecraft'ta da başıma geldi adamlar cillop gibi FPS alıyor ben 12 chunkta 70 FPS alıyorum. Yani nedir benim talihsizliğim mi anlamadım. Var mı yardım edebilecek bir babayiğit? Bu arada oyunları oynarken arkada hiçbir şey açık değil.
reis ramden darboğaz yapıyo olmasın rtx 3060 için bence ramler yetersiz

Driverları güncelleyin. Ayrıca Minecraft'da 70 FPS almanızın sebebi OptiFine kurmamanız. OptiFine'sız RTX 40 serisi bile kötü sonuçlar verebiliyor.

RAM'i 8x2 yapmazsanız da bu FPS'ler devam edecektir.

Ramden kaynaklı olabilir tam hakim olmasam da MUX Switch özelliği olması rahatlatıyor. Olması için çift ram kullanman gerekiyor. 8+8 yapsan performansın artar.

Driverlerin günceldir diye düşünüyorum, ve oyun sırasında ki sıcaklığı da bizimle paylaş. Ayrıyeten sana ayrı bir güç planı oluşturalım sistem soğutma ilkesi edilgen ise sıcaklık 90'a çıkınca gücü kesiyor ve drop yiyorsun.

Driverlerin günceldir diye düşünüyorum, ve oyun sırasında ki sıcaklığı da bizimle paylaş. Ayrıyeten sana ayrı bir güç planı oluşturalım sistem soğutma ilkesi edilgen ise sıcaklık 90'a çıkınca gücü kesiyor ve drop yiyorsun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

12 gb kullanıyor zaten ramlerin yetersiz kaldığı doğrudur teşekkürler ilginiz için

Bir de ram markasını nerden öğrenebilirim faturada 8gb ram yazıyor da benimkisi 16 gb, uygulaması var mı

Geri
Yukarı