RTX 3060 sistem toplama

ZAFER ABİ

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba,

Başlıktan da anlaşılacağı üzere pek bir bilgiye sahip değilim, bana bu konularda yardımcı olur musunuz?

Aşağıdaki listede aldığım ürünleri paylaştım.

İnternet üzerinden okuduğum ve edindiğim bilgilerle yaptım bunları, tabii hatalı bir şey almış olabilirim belki. Bu parçaların uyumluluğu nedir, darboğaz yapar mı, sıkıntı oluşur mu, ısınması soğutması falan gibi gibi gibi...
Sizlerin de bilgilerine ve önerilerine başvurmak istedim. Sevgilerim ve saygılarımla.
Şimdiden emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

(Şu notu da eklemek istiyorum, özellikle bana fiyat performans dedikleri şeylerden öneri sunmayın arkadaşlar. Hem ucuz olacak hem performans olacak diye bir şey yok bunu aklımdan sildim ben, kimse kaliteli hizmet sunacak olan bir parçayı üretip ucuza satmaz. Hem canavar gibi çalışacak hem de ucuz olacak var mı öyle bir dünya :))) ucuz etin yahnisi olmaz.

-AMD Ryzen 5 5600X 3.7/4.6GHz 100-100000065box
-Corsair Vengeance RGB RT 32 GB (2 X 16 GB) DDR4 3.600MHz C16 bellek (dinamik RGB aydınlatma, AMD 300/400/500 serisi için optimize edilmiş, Intel 300/400/500 serisi) siyah.
-Samsung NVMe 980 Pro dahili katı hal sürücüsü SSD, 1 TB.
-Corsair RM850X 80 Plus altın tam modüler 850 watt ATX güç kaynağı (manyetik rulmanlı 135 mm fan, kapsamlı uyumluluk, Japon kondansatörleri, son derece hızlı uyanma) AB - siyah.

Bunlara ek olarak alacağım birkaç parça daha var onları da alta listeliyorum.

-ASUS GeForce TUF RTX 3060 O12g V2 Gaming 12 GB GDDR6 192 bit 1882 MHz OC 2 HDMI ve 3 DP ekran kartı
-ASUS TUF Gaming VG279qm 27" inç HDR oyuncu monitörü, IPS FreeSync ve G-Sync uyumlu, 1920x1080, 1 ms, 280 Hz, DP HDMI mm VESA 3 yılelmb Sync pivot

(?) Anakart Wi-Fi'li bir şey olursa iyi olur gibi düşünüyorum.
(?) Kasayı da mid Tower ATX diyorlar gidip görerek alacağım onu da. Orta boy bir kasa istiyorum, çünkü ne küçük ne de devasa büyük olmamalı. Karar vemedim.

Uyumsuzluk olur mu bu parçalar arasında acaba, herhangi bir sorun benı beklıyor olabılır mi? Bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim şimdiden.

Toplam bütçe nedir?
benim kafamda bilgisayara şu kadar bütçe ayırıyorum diye bi planım yok kardeşim, önemli olan sağlıklı ve sorunsuz çalışması :)
çalışıyorum bütçem var, aldığım 4 parçaya 13.000 verdım zaten
senin fikirlerini de öğrenmek isterim tabikide yanlış bi seçim yapmış olmayayım pek bi bilgim yok internetten sürekli araştırıp okuyorum bilgi sahibi olmaya çalışıyorum boş zamanlarımda

RAM olarak sadece oyun kısmında 32 GB şu an için fazla uzun bir sürede 16 GB geçeceğini sanmıyorum ama tercih tabii.
Anakart olarak B550 bir anakart işini görecektir. Anakart için çok yükseklere çıkmana gerek yok çünkü 7000 serisinde zaten soket değişiyor. İşlemciyi 7000 serisine çekip daha güncel bir anakart da alabilirsin. Örnek olarak RAM'leri 16 GB çekip oradaki bütçe ile 7000 serine geçebilirsin. RAM her zaman yükselir ama 5000'den 7000'e geçiş yapamazsın.
Ekran kartı olarak 3060 bu sisteme az gelir. En azından 3060 Ti veya muadili AMD kartlardan başlaman daha mantıklı olur.

RAM olarak sadece oyun kısmında 32 GB şu an için fazla uzun bir sürede 16 GB geçeceğini sanmıyorum ama tercih tabii.
Anakart olarak B550 bir anakart işini görecektir. Anakart için çok yükseklere çıkmana gerek yok çünkü 7000 serisinde zaten soket değişiyor. İşlemciyi 7000 serisine çekip daha güncel bir anakart da alabilirsin. Örnek olarak RAM'leri 16 GB çekip oradaki bütçe ile 7000 serine geçebilirsin. RAM her zaman yükselir ama 5000'den 7000'e geçiş yapamazsın.
Ekran kartı olarak 3060 bu sisteme az gelir. En azından 3060 Ti veya muadili AMD kartlardan başlaman daha mantıklı olur.
Ben zaten ram işlemci ssd ve psu 4 parçayı satın aldım.
Çoğu forum sitesinde 5600x ile 3060 ekran kartının sorunsuz çalışacağını yazmışlardı sizin az gelir derken ne demek istediğinizi daha anlaşılır biçimde açıklarmısınız acaba bilgi amaçlı öğrenmiş olayım bende.
Peki msı b550 anakartlarından hangisini almalıyım tomahawke mı game plus mı yada önereceğin bişey varmı.

+ASUS GeForce TUF RTX 3060 O12g V2 Gaming 12 GB GDDR6 192 bit 1882 MHz OC 2 HDMI ve 3 DP ekran kartı
Nvidia ekran kartlarının daha soğuk çalıştığı yönünde bütün araştırmalarım 3 fanlı olanından yana şuan tercihim

İlerde işlemci ve anakartı değiştiririm şimdilik benim işimi görse yeter orta segmen bi sistem toplamaya çalışıyorum işte kendimce. Sizlerin bilgi ve önerileri doğrultusunda hatasız ve kusursuz bişeyler yapabilirsem ne mutlu bana.
Şimdiden yardımcı olan olmayan herkese ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum

Son düzenleme:
Ben zaten RAM işlemci SSD ve PSU 4 parçayı satın aldım.
Çoğu forum sitesinde 5600X ile 3060 ekran kartının sorunsuz çalışacağını yazmışlardı sizin az gelir derken ne demek istediğinizi daha anlaşılır biçimde açıklar mısınız acaba bilgi amaçlı öğrenmiş olayım bende.
Peki MSI B550 anakartlarından hangisini almalıyım Tomahawk'e mı Game Plus mı ya da önereceğin bir şey var mı?

+ASUS GeForce TUF RTX 3060 O12g V2 Gaming 12 GB GDDR6 192 bit 1882 MHz OC 2 HDMI ve 3 DP ekran kartı.
NVIDIA ekran kartlarının daha soğuk çalıştığı yönünde bütün araştırmalarım 3 fanlı olanından yana şu an tercihim.

İleride işlemci ve anakartı değiştiririm şimdilik benim işimi görse yeter orta segmen bir sistem toplamaya çalışıyorum işte kendimce. Sizlerin bilgi ve önerileri doğrultusunda hatasız ve kusursuz bir şeyler yapabilirsem ne mutlu bana.
Şimdiden yardımcı olan olmayan herkese ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

Ben B450 Tomahawk'e kullanıyorum memnumum bir sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar.
Kurduğunuz sistem iyi bu sisteme 3060 az gelir demek istedim 3060 Ti veya 3070 hem birçok oyunu Ultra ayarlarda yüksek FPS ile oynamanızı sağlar hem de biraz daha geleceği yönelik olur.

Geri
Yukarı