RTX 3060 sistemde CS:GO'da FPS 30'a düştü

Melih KÖKTEN

Decapat
Daha fazla  
RAM
32 GB
SSD veya HDD modeli
ADATA 1TB M2 SSD
Ekran kartı
ASUS DUAL RTX 3060 12GB
Anakart
ASUS PRİME H610M-K-D4
İşlemci
İNTEL i5 12400
Herkese selam.
Beni korkutan, endişelendiren bir durumla karşılaştım.
Bu konuda yeterli bilgim olmadığı için, sizlere de danışmak istedim.

CS:GO'da RTX 3060 ile Ultra ayarlarda standart halde 300-400 arası FPS alırken bir anda FPS 30'a düştü ve yükselmedi, sabitlendi diyebilirim. Altına da indi bir yandan. O sırada fark ettiğim önemli durum ise şu oldu, NVIDIA GeForce Experience'tan FPS sayacım açıktı. Bu durum yaşanınca o da kapandı. NVIDIA sayacını bile kapatan ne olmuş olabilir? Bir süre sonra düzeldi ama eski performansını vermedi sanki. İlk kez böyle bir durumla karşılaştım. Neredeyse her gün Windows Defender ile tarama yapıyorum, herhangi bir virüs bulgusuna ulaşmadım, Windows Defender'ın dediğine göre tabii ki. Virüs ihtimali varsa da, ki sanmam ama, Radmin VPN yüklemiştim Assetto Corsa için, bir de contentmanager, tek korkum Radmin VPN de virüs olabileceği idi ama kurarken de, kurduktan sonra ve kaldırdıktan sonra da hiçbir tarama sonrasında ona dair bir uyarı veya hiçbir taramada virüse dahil bir uyarı almadım.
Ekran kartı sürücüm en son sürümde, bu olay olamadan önce kulladığım sürümdeydi yani, yeni yüklediğim bir sürüm de olmadı.
-
Sistem bilgileri:
Intel i5 12400.
ASUS Dual RTX 3060 12 GB V2 OC Edition.
ASUS Prime H610M-K-D4
Crucial 16x2-32 GB RAM.
Adata Legend 750 1TB M.2 SSD.
-
Şimdiden ilgilenen herkese teşekkür ederim.

Ekran kartı sürücüsünü DDU ile silin, güncel sürücüleri tekrar yükleyin.
DDU işlemini hiç yapmadım, yapan arkadaşım olmuştu, bu durumu izlemeye başlayacağım, boşta kullanıma baktım, onda sorun yok, %0 veya anlık %1. Diğer yandan Windows Defender Offline ile tarama yaptım, bunda da bir sorun çıkmadı. Ama neden öyle oldu, hala anlamış değilim.. Eğer devam ederse, tekrarlanırsa DDU ile sürücü kaldırıp, tekrar yükleyeceğim.

DDU işlemini hiç yapmadım, yapan arkadaşım olmuştu, bu durumu izlemeye başlayacağım, boşta kullanıma baktım, onda sorun yok, %0 veya anlık %1. Diğer yandan Windows Defender Offline ile tarama yaptım, bunda da bir sorun çıkmadı. Ama neden öyle oldu, hala anlamış değilim.. Eğer devam ederse, tekrarlanırsa DDU ile sürücü kaldırıp, tekrar yükleyeceğim.
Bir önceki sürümü yüklemeyi deneyebilirsiniz. Belki Windows Update'in işlerinden biridir. 😀

Ekran kartı ısı değerlerini kontrol edebilirmisiniz?
MSİ Afterburner ile takip edicem, normalde açık olurdu, ama şansa verileri görmüyordum. Bu güne kadar sıcaklık konusunda sorun yaşamadım. Olması gereken değerlerdeydi hep.

MSI Afterburner ile takip edeceğim, normalde açık olurdu, ama şansa verileri görmüyordum. Bu güne kadar sıcaklık konusunda sorun yaşamadım. Olması gereken değerlerdeydi hep.

MSI Afterburner ile takip etmek yerine FurMark testi yapın 1 saat. Fakat gerek yok. Zaten DDU ile sürücü silmek için 1000 tane video var hocam.

Driver çökmesi yaşanmıştır hocam ondan söyledim onu.
Sağ olasın hocam, şuanlık beklemedeyim diyebilirim. Bir durum ile karşılaşacak olursam, tavsiyelerinizi uygulayacağım. Windows Update'de isteğe bağlı güncellemelerde BİOS güncellemesi gördüm, oysa ki PC'ye Windows kurunca güncellemiştim, şimdi tekrar gelmiş. Bir ihtimal ondan ise, güncelledim. Düzelir inşAllah.. Tekrardan sağ olun. PC'nize drop değmesin :D

Bir önceki sürümü yüklemeyi deneyebilirsiniz. Belki Windows Update'in işlerinden biridir. 😀
UçanMuz hocama da dediğim gibi, tekrarlanma durumunda gerekeni tavsiyeleriniz üzerine yapacağım hocam. Tekrardan teşekkür ediyorum. PC'nize drop değmesin :D

Yeni konular

Geri
Yukarı