RTX 3060 sistemde EA Sports FC24'ü PC'de 120Hz oynayamama

İşletim sistemi
Windows 11

Ertan Baba

Centipat
Daha fazla  
RAM
Kingston Fury Beast RGB 32 GB (8x4) 3600 MHz DDR4
Ekran kartı
ZOTAC GAMING GeForce RTX 3060 Ti Twin Edge
Anakart
Asus TUF GAMING X570-PRO WIFI II
İşlemci
AMD Ryzen 7 5700X
PC'den TV'ye görüntü aktarımı yapıyorum. TV modelim, Philips 50pus8807, 100/120 Hz yenileme hızı.
Aktarım kablosu: Paugge HDMI 2.1 fiber kablo (48 Gbps bant genişliği, 4K - 120Hz)
Ekran kartı: Zotac Gaming GeForce RTX 3060 Ti Twin Edge (bağlantı HDMI standardı: 2.1)

HDMI kablosunu TV'deki 4K/120Hz yazan porta takıyorum.

Oyun, görüntü ayarlarından 60Hz yenileme hızı yaptığımda hiçbir sıkıntı olmadan oyun oynayabiliyorum. Ancak; 120Hz yaptığımda 5-10 dakika sonra oyundan atıp, oyun tamamen kapanıyor. FPS seçenekleri ile ilgili bir durum söz konusu değil; FPS limiti yok veya 120FPS kilitli yaptığımda; yukarıdaki sorun devam ediyor. Hata mesajı vermeden direk kapanıyor.

Ekran kartı güç yönetimini, maksimum performans olarak ayarladım. Sorun devam etti.

Buraya kadar yazdım ama şu an aklıma geldiği için belirtmek istedim. Konuyu yine de paylaşmak istedim, belki kaçırdığım bazı noktalar vardır.
Oyun ayarlarından her zaman 2K veya 1080P'de 120Hz denedim ve oyun kapandı. Oyunu 4K/120Hz hiç denemedim, kasma olur diye düşündüm, bilmiyorum :)
Nasıl olsa HDMI kablosu için 4K/120Hz destekliyor yazmışlarsa daha düşük olan 2K/120Hz veya 1080P/120Hz'yi de destekler diye tahmin ettim. Sonuçta daha düşük ayar olmuş oluyor. Böyle bir şey söz konusu olabilir mi? Yani yazılandan daha düşük çözünürlük ile yapınca sorun çıkma durumu olabilir mi? Eve gidince bunu deneyeceğim.

Böyle bir sorunu başka yaşayan var mı merak ettim; çözüm bulabildiniz mi?

4K/120Hz olarak da denedim, sonuç aynı, oyuna giriş yapıyor, 5 dakika sonra oyun kapanıyor. Yani 120Hz olarak hiçbir şekilde oynayamıyorum FC24'ü.

Sizce sorun nerede olabilir? TV'de mi, Ekran kartında mı, HDMI kabloda mı? Ya da oyunun kendisinde mi bir sıkıntı var?

Son düzenleme:
Hocam selamlar,

Peki 120hz'de oynadığınız 5-10 dakika boyunca oyun akıcı mıydı?
Bende de şöyle bir sorun var, sizinle aynı ekran kartlarını kullanıyoruz fakat, oyun ultra ayarlarda 90-100 arası FPS veriyor ve özellikle uzun toplarda sürekli takılmalar meydana geliyor, asla bir akıcı oynanış olmuyor. Acaba sizde de durum böyle mi?

Hocam selamlar,

Peki 120hz'de oynadığınız 5-10 dakika boyunca oyun akıcı mıydı?
Bende de şöyle bir sorun var, sizinle aynı ekran kartlarını kullanıyoruz fakat, oyun ultra ayarlarda 90-100 arası FPS veriyor ve özellikle uzun toplarda sürekli takılmalar meydana geliyor, asla bir akıcı oynanış olmuyor. Acaba sizde de durum böyle mi?
Selamlar,
Evet oyun akıcıydı; 120hz oynarken 5-10 dakikalık bölümde herhangi bir takılma olmadı ancak birdenbire kapanması şöyle oluyordu; oyun bir anda takılmaya başlıyor ve bu ilk takılmadan 3-4 saniye sonra tamamen oyun kapanıyordu.
Tabii düşük fps alacağımı tahmin ettiğimden dolayı; 4k ultra ayarlarda hiç denemedim. Denediğim seçenekler genelde; 4k orta ayarlarda, 2k orta ayarlarda, 2k yüksek ayarlarda, 1080p ultra ayarlarda denemeler yaptım.

Bu arada; ekleme yapayım yeni bir sorun oluştu son 1 haftada. Madem 120hz oynayamıyorum deyip 60hz oynuyorum; oyun kapanmıyor, akıcı oynanıyor ancak arka plan oyun sesinde cız cız cız diye sürekli tekrarlanan sesler geliyor. Oyun menüsünde bu ses yok; oyuna sırasında var.

PC'den TV'ye görüntü aktarımı yapıyorum. TV modelim, Philips 50pus8807, 100/120 Hz yenileme hızı.
Aktarım kablosu: Paugge HDMI 2.1 fiber kablo (48 Gbps bant genişliği, 4K - 120Hz)
Ekran kartı: Zotac Gaming GeForce RTX 3060 Ti Twin Edge (bağlantı HDMI standardı: 2.1)

HDMI kablosunu TV'deki 4K/120Hz yazan porta takıyorum.

Oyun, görüntü ayarlarından 60Hz yenileme hızı yaptığımda hiçbir sıkıntı olmadan oyun oynayabiliyorum. Ancak; 120Hz yaptığımda 5-10 dakika sonra oyundan atıp, oyun tamamen kapanıyor. FPS seçenekleri ile ilgili bir durum söz konusu değil; FPS limiti yok veya 120FPS kilitli yaptığımda; yukarıdaki sorun devam ediyor. Hata mesajı vermeden direk kapanıyor.

Ekran kartı güç yönetimini, maksimum performans olarak ayarladım. Sorun devam etti.

Buraya kadar yazdım ama şu an aklıma geldiği için belirtmek istedim. Konuyu yine de paylaşmak istedim, belki kaçırdığım bazı noktalar vardır.
Oyun ayarlarından her zaman 2K veya 1080P'de 120Hz denedim ve oyun kapandı. Oyunu 4K/120Hz hiç denemedim, kasma olur diye düşündüm, bilmiyorum :)
Nasıl olsa HDMI kablosu için 4K/120Hz destekliyor yazmışlarsa daha düşük olan 2K/120Hz veya 1080P/120Hz'yi de destekler diye tahmin ettim. Sonuçta daha düşük ayar olmuş oluyor. Böyle bir şey söz konusu olabilir mi? Yani yazılandan daha düşük çözünürlük ile yapınca sorun çıkma durumu olabilir mi? Eve gidince bunu deneyeceğim.

Böyle bir sorunu başka yaşayan var mı merak ettim; çözüm bulabildiniz mi?

4K/120Hz olarak da denedim, sonuç aynı, oyuna giriş yapıyor, 5 dakika sonra oyun kapanıyor. Yani 120Hz olarak hiçbir şekilde oynayamıyorum FC24'ü.

Sizce sorun nerede olabilir? TV'de mi, Ekran kartında mı, HDMI kabloda mı? Ya da oyunun kendisinde mi bir sıkıntı var?
Hocam bende de aynı problem var bi çözüm bulabildiniz mi ?

Hocam bende de aynı problem var bi çözüm bulabildiniz mi ?
Maalesef bir çözüm bulamadım. Tv'de 60 hz olarak oynuyorum. Tahminim bağlantı kablosu ile ilgili... Piyasada satılan en pahalı kablolardan biri var; Paugge HDMI 2.1 fiber kablo. (Uzun mesafe olduğundan dolayı 15 metre fiber kablo satın almıştım. Güncel fiyatı: 1700 tl)
Şöyle ki 60hz olan monitörüme displayport kablosu ile bağlantı kurduğumda oyun sırasında cız cız cız diye garip sesler gelmiyor ama tv'de 60 hz olarak oynadığımda cız cız diye garip sesler geliyor.

Maalesef bir çözüm bulamadım. Tv'de 60 hz olarak oynuyorum. Tahminim bağlantı kablosu ile ilgili... Piyasada satılan en pahalı kablolardan biri var; Paugge HDMI 2.1 fiber kablo. (Uzun mesafe olduğundan dolayı 15 metre fiber kablo satın almıştım. Güncel fiyatı: 1700 tl)
Şöyle ki 60hz olan monitörüme displayport kablosu ile bağlantı kurduğumda oyun sırasında cız cız cız diye garip sesler gelmiyor ama tv'de 60 hz olarak oynadığımda cız cız diye garip sesler geliyor.
Bende aynı kabloyu bugün satın almayı düşünüyordum (2 metre) sizin problem kablo uzunluğundan dolayı olabilir mi ?

Bende aynı kabloyu bugün satın almayı düşünüyordum (2 metre) sizin problem kablo uzunluğundan dolayı olabilir mi ?
entepeteknoloji.com internet sitesinden araştırma yapıp satın almıştım. Zaten bu optik fiber kablo olduğu için 5 metre sonrasında herhangi bir sıkıntının olmadığını özel bir kablo olduğu yazılmış. Buraya copy-paste yapıyorum:

"HDMI LLC laboratuvarları tarafından yapılan testlerde, hdmi 2.1 için gerekli olan 48 Gbps görüntü ve ses taşıma band genişliğinin bakır kablolarda en çok 5 metre hdmi kablo tarafından sağlanabildiği; daha üst metrajlara çıkıldığında 48 Gbps band genişliğinin sağlanamadığı görülmüştür. Bu sebeple standart bakır kablolarda gerçek hdmi 2.1 kablo en uzun 5 metre olabilir. 5 metrenin üstündeki standart bakır bir hdmi kablo asla hdmi 2.1 olamaz.

5 metrenin üstündeki uzunluklarda 48 Gbps band genişliğine sahip hdmi 2.1 kablo ihtiyacı olduğunda fiber hdmi teknolojisi devreye girer.

Paugge; fiber iletim teknolojisi ile 1m, 2m, 3m, 5m, 10m, 15m, 20m, 25m, 30m, 40m, 50m, 75m, 100m uzunluklarda 48 Gbps band genişliğine ve 8K 60Hz, D-HDR, e-ARC, Dolby Vision, Dolby Atmos, HDCP 2.2 gibi özelliklere sahip fiber hdmi 2.1 kablo çözümleri sunar."

Diğer standart bakır kablo ile olan aktarımlarda kablo uzunluğunun 5 metreyi geçmemesi gerektiği, TV kullanım kılavuzu kitapçığında belirtiliyor. Bu fiber kablo olduğu için almıştım ama maalesef dediğim sorunu yaşadım. Satış siteleri kullanıcı yorumlarında, Paugge kablolar genel olarak beğenilmiş, memnun kalınmış; belki bir istisna olarak bana böyle denk geldi, bilemiyorum.

Bilgiler için teşekkürler, bende denedikten sonra sonucu paylaşırım.

hocam yeni pauuge marka hdmı 2.1 kablo aldım denedim problem düzelmedi laptop üzerinden monitör phılıps tv seçili olduğunda hz arttırmaya çalıştığımda 60 hz üstüne çıkmıyor manuel ayarlama yaptığımda ise tv de ekran kararıyor daha sonra üzerinde sinyal yok uyarısı alıyorum. (TV DE HDMI120 HZ GİRİŞİNE TAKILI)
TV: philips 50 pus 8807
laptop : victus i513 rtx4050

hocam yeni pauuge marka hdmı 2.1 kablo aldım denedim problem düzelmedi laptop üzerinden monitör phılıps tv seçili olduğunda hz arttırmaya çalıştığımda 60 hz üstüne çıkmıyor manuel ayarlama yaptığımda ise tv de ekran kararıyor daha sonra üzerinde sinyal yok uyarısı alıyorum. (TV DE HDMI120 HZ GİRİŞİNE TAKILI)

Hocam yeni pauuge marka HDMI 2.1 kablo aldım denedim problem düzelmedi laptop üzerinden monitör Philips TV seçili olduğunda Hz arttırmaya çalıştığımda 60 Hz üstüne çıkmıyor manuel ayarlama yaptığımda ise TV de ekran kararıyor daha sonra üzerinde sinyal yok uyarısı alıyorum. (TV DE HDMI120 Hz GİRİŞİNE TAKILI)
TV: Philips 50 pus 8807
Laptop: Victus I513 RTX4050

Son düzenleme:

Selamlar, birebir aynı tv var bende de. Dediğiniz gibi ben de 4k/120hz yazılı olan girişe takıyorum hdmi kabloyu.

Bu arada bende yeni bir sorun oluştu. Artık 60hz olsa bile oynayamıyorum tv'den.
Oyuna giriş yapıyor, 15-20 dakika sonra oyundan atıyor, oyun ekranı tamamen kapanıyor.

Amazon'da ilgili kablonun müşteri yorumlarını okudum. Bir kullanıcı, özellikle hdmi kablo kaynak tarafındaki bağlantıda aşırı ısınmadan bahsetmiş.

Şunu yazmış:
"Ekran kartının kullanımda olduğu, bir süre sonra (yaklaşık 15dk) görüntü kesildi. Problem, almadan önce de tedirgin olduğum gibi sıcaklık problemi. Kablonun iki tarafında da çip var ve bakır sinyali fiber sinyale çeviriyor. Fakat 3090FE blower bir kart ve portlara doğru üflüyor. Isı yükseldiğinde de kablonun kaynak tarafındaki çip kendini korumaya alıyor. Çıkarıp soğutup tekrar bağlandığında görüntü iletmeye devam ediyor.

Bu problemi çözmek için kaynak tarafına bir uzatma alıp kaynak ucunu porttan uzaklaştırmayı denedim ve sonuç başarılı oldu. Yıldız kırmamın sebebi bu fiyatta bir kabloda bu uzaklaştırma ara kablosunu da pakete dahil edilmesi gerekli. Hem kaynaktan hem de hedeften uçların uzaklaştırılmasına imkan sağlanmalı."

Buradan hareketle; test ettim. Oyun ekranı yine kapandıktan sonra hemen kablo ucunu kontrol ettim; çok sıcaktı. Anladım ki sorunun kaynağı; kablo uçlarının aşırı ısınması. (Özellikle kaynak tarafı, tv tarafına bakmadım, emin değilim)

Sonra gittim uzatma için şu ürünü "UGREEN 8K HDMI 2.1 Uzatma Kablosu Dişi Erkek HDMI Uzatma" satın aldım. Ancak bu uzatma ile hiçbir şekilde tv'ye görüntü aktarımı yapamadım.

uzatma kablosu

Başka bir uzatma kablo alıp tekrar deneyeceğim. Buradan yine yazarım.

Geri
Yukarı