Çözüldü RTX 3060 sistemde FIFA 23 30 FPS'e kilitleniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

Furkanakkoyun06

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Corsair 16 GB
Ekran kartı
Gigbayt 3060 12 GB
Anakart
Gigabayt H610M
İşlemci
İntel i3 12. Nesil
Merhaba;

FIFA 23'te FPS'im kilitleniyor. 30 sabit kalıyor.
Oyun içinden FPS kilidi kaldırılmış halde. Ekran kartım NVIDIA 3060 olduğu halde 30 FPS alıyorum. Windows'dan NVIDIA Denetim Masası'ndan V-Sync kapalı şekilde denediğimde de aynı sonuç. G-Sync monitörden kaynaklandığını düşünüp onu kapattığımda sorun devam etmekte. Arkadaşlarımın hiçbirinde bu problem yok ekran kartları daha düşük versiyon olmalarına rağmen. Araştırmayı severim internette yazan neredeyse her şeyi denedim fakat düzelmiyor hala aynı. İngilizce aratıyorum daha fazla kaynak bulmak için fakat çaresini bulamadım. Son çare buraya sizden bu problemi yaşayan ve çözümü bulmuş biri vardır diyerek başvurmak istedim. İvedilikle yardımlarınızı bekliyorum :)

Teşekkürler.

Öncelikle selam, konunun altındaki benzer konular başlığı altında görülen konulardan anlaşılacağı üzere sorun sizde değil oyun kaynaklı bir bug gibi görünüyor.

Öncelikle selam, konunun altındaki benzer konular başlığı altında görülen konulardan anlaşılacağı üzere sorun sizde değil oyun kaynaklı bir bug gibi görünüyor.

Evet fark ettim. Alttaki başlıklarda farklı ekran kartlarında da sorunu yaşayan insanlar var. Ama çözümü olduğuna inanıyorum. İnanmak istiyorum :) Aynı sistemlerde sorun yaşamayan insanlarda var.

Merhaba, sistemin oyun için gayet yeterli önceden bu sorunu bende yaşıyordum ki 30 FPS'e takılmakla kalmayıp üstüne donup kalıyordu ve hiçbir müdahale yapamıyordum. Çözüm kısmına gelirsek ben türlü türlü yollar denedim bunlardan çözüm olasılığı en yüksek olan soğutma oluyor fakat bunun gibi bir sistemde soğutmaya dikkat etmeyeceğini sanmıyorum o yüzden NVIDIA ayarlarına bir bakıp düzenlemeni önerebilirim, onun dışında oyunun uyumluluk ayarlarını teker teker dene, ha diyelim hepsini denedin yine olmadı, biraz zorlu olabilir fakat oyunu silip yeniden yüklemeni öneririm haliyle diğer arkadaşlarında olmuyorsa oyunun dosyalarında bir karışıklık meydana gelmiş olabilir. Örnek olarak ben CoD: Warzone oynarken PC'ye attığım format sonrası oyun sabit 60 FPS de takılı kalıyordu normalde 140-150 olmasına rağmen (kullanıcı imzamda laptopumun sistem özellikleri yazılı ona aldırış etmeyin) ben hala 60 FPS de oynuyordum ve ne kadar oyunumu engellemesede rahatsız edici bir durumdu, meğerse oyun nasıl olduysa PlayStation sürümü düzenlemesini yapmış ve oyunu silip tekrar kurduktan sonra sorunum çözüldü.

Bu arada, bu konunun üzerine araştırdım biraz. Oyunu oynarken Görev Yöneticisi'nden kullanımlara bakar mısınız? Çünkü diğer konulara baktığımda RTX 3060 ve üzerinde böyle problemler oluyor, aklıma takıldı acaba oyun ekran kartını algılayamıyor mu diye 🧐

Son düzenleme:
Merhaba, sistemin oyun için gayet yeterli önceden bu sorunu bende yaşıyordum ki 30 FPS'e takılmakla kalmayıp üstüne donup kalıyordu ve hiçbir müdahale yapamıyordum. Çözüm kısmına gelirsek ben türlü türlü yollar denedim bunlardan çözüm olasılığı en yüksek olan soğutma oluyor fakat bunun gibi bir sistemde soğutmaya dikkat etmeyeceğini sanmıyorum o yüzden NVIDIA ayarlarına bir bakıp düzenlemeni önerebilirim, onun dışında oyunun uyumluluk ayarlarını teker teker dene, ha diyelim hepsini denedin yine olmadı, biraz zorlu olabilir fakat oyunu silip yeniden yüklemeni öneririm haliyle diğer arkadaşlarında olmuyorsa oyunun dosyalarında bir karışıklık meydana gelmiş olabilir. Örnek olarak ben CoD: Warzone oynarken PC'ye attığım format sonrası oyun sabit 60 FPS de takılı kalıyordu normalde 140-150 olmasına rağmen (kullanıcı imzamda laptopumun sistem özellikleri yazılı ona aldırış etmeyin) ben hala 60 FPS de oynuyordum ve ne kadar oyunumu engellemesede rahatsız edici bir durumdu, meğerse oyun nasıl olduysa PlayStation sürümü düzenlemesini yapmış ve oyunu silip tekrar kurduktan sonra sorunum çözüldü.

Bu arada, bu konunun üzerine araştırdım biraz. Oyunu oynarken Görev Yöneticisi'nden kullanımlara bakar mısınız? Çünkü diğer konulara baktığımda RTX 3060 ve üzerinde böyle problemler oluyor, aklıma takıldı acaba oyun ekran kartını algılayamıyor mu diye 🧐

Oyunu silip yüklemeyide denedim sonuç maalesef aynı. Dediğiniz gibi hangi grafik kartını kullanıyor diye baktığımda RTX 3060 kullanılmakta ve cihazın ısısı ortalama 35-40 derecelerde.

Oyunu silip yüklemeyide denedim sonuç maalesef aynı. Dediğiniz gibi hangi grafik kartını kullanıyor diye baktığımda RTX 3060 kullanılmakta ve cihazın ısısı ortalama 35-40 derecelerde.

Sizin için biraz daha araştırma yaptım, oyun Steam üzerinde mi? Nasıl oluyor anlamıyorum ama EA Games üzerinden alınan FIFA 23 de böyle bir sorun yok fakat Steam üzerinden oynanmaya çalışılan çoğu FIFA 23 bu sorunla burun buruna kalmış.

Sizin için biraz daha araştırma yaptım, oyun Steam üzerinde mi? Nasıl oluyor anlamıyorum ama EA Games üzerinden alınan FIFA 23 de böyle bir sorun yok fakat Steam üzerinden oynanmaya çalışılan çoğu FIFA 23 bu sorunla burun buruna kalmış.

Teşekkürler. Steam'den satın alımı iade edip EA'den satın aldım şu an hiçbir sorun yok.

Ben de Rtx 3060 kullanıyorum. Oyunu satin aldim ve bugün indirdim. Steam'den aldim fiyati 280tl diye. Ben de 30 35 arası fps aliyorum. Komedi mi bu Steam'den alinca kasıyormuş 😂 Oyun çıkalı 2 ay olmadi mi böyle bir sorunun çözülmemiş olması garip. Bununla ilgili güncelleme gelecek mi?

Teşekkürler. Steam'den satın alımı iade edip EA'den satın aldım şu an hiçbir sorun yok.

Sorununun çözüldüğüne sevindim, iyi günler iyi oyunlar :) 👍

Ben de RTX 3060 kullanıyorum. Oyunu satin aldim ve bugün indirdim. Steam'den aldim fiyati 280TL diye. Ben de 30 35 arası FPS aliyorum. Komedi mi bu Steam'den alinca kasıyormuş 😂 oyun çıkalı 2 ay olmadi mi böyle bir sorunun çözülmemiş olması garip. Bununla ilgili güncelleme gelecek mi?

Dostum Steam'in devri yavaş yavaş geçmeye başladı. Artık ben bile kullanmıyorum sadece bulamadığım oyunları oradan indiririm, son zamanlarda sunucularında sıkıntı var, 150 Mbps indirme hızına sahip olmama rağmen Steam'den 300Kbps-2Mbps arası indiriyor. Umarım önceki kalitesine ulaşır ve yine paşa paşa oyunumuzu oynarız.

Arkadaşlar bende Steam üzerinden aldım cidden bu şekilde ekran kartım 6900XT 30 FPS de kalıyor yani iade mi edelim şimdi EA App de oyun kaç para ona göre iade edelim.

Geri
Yukarı