RTX 3060 sistemde FPS yüksek ama kasma hissi oluyor

Baran Gölge

Hectopat
Daha fazla  
Selam dostlar, Apex Legends oynuyorum genel olarak ve bütün oyunlarda FPS'i 144 Hz e sabitliyorum. Ara sıra FPS düşüyor normal olarak bunu hissedebiliyorum ve anlayabiliyorum. Ancak 144 FPS sabit olduğu halde arada akıcılık gidiyor sanki bir anda 60 Hze düşüyormuş gibi FPS düşüyormuş gibi yani ancak FPS hep sabit sürekli kontrol ettim ve hiç düştüğünü görmedim bu anlık kasma hissiyatında. Sorun tam olarak nedir? Nasıl çözebilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

• Omen15 laptop.
  • RTX 3060.
  • i7 10870h.
  • 16 GB RAM.
  • 500 GB SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam, aynı sıkıntı bende de var şu ana kadar ne yaptıysam çözemedim. Bir konuda okuduğumda prizlerden prizlerin voltajlarından bile kaynaklanabiliyorlar dediler. Lanet bir sıkıntı bütün oyun zevkini kırıyor mallesef.

Selam, aynı sıkıntı bende de var şu ana kadar ne yaptıysam çözemedim. Bir konuda okuduğumda prizlerden prizlerin voltajlarından bile kaynaklanabiliyorlar dediler. Lanet bir sıkıntı bütün oyun zevkini kırıyor mallesef.
Sorunun tek bir çözümü olmadığını biliyorum ancak bilenlerin bir şeyler söylemesi yeter. Denemeye değer en azından.

Sorunun tek bir çözümü olmadığını biliyorum ancak bilenlerin bir şeyler söylemesi yeter. Denemeye değer en azından.

Kanka vallah birazdan gelenleri görürsen yok monitörün 144 Hz'nin altında alıyorsun üstüne çıkmış cart curt sallıyorlar.

Dediğin gibi belki bilen biri çıkar fakat 2020'den beri takip ediyorum konuları bilen çıkmadı.

Kanka vallah birazdan gelenleri görürsen yok monitörün 144 Hz'nin altında alıyorsun üstüne çıkmış cart curt sallıyorlar.

Dediğin gibi belki bilen biri çıkar fakat 2020'den beri takip ediyorum konuları bilen çıkmadı.
Haklısın valla. Yıllardır takip ediyorum bu konuları bilen birine denk gelmedim sadece yazmak için yazıyorlar. Fpsim sabit diyorum sıcaklıktan fps düşüyor diyorlar.

Kardeşim o kadar iyi anliyorum ki seni. Maalesef aynısı olmuştu bende. GTX 1060 vardi ve 165 Hz monitor vardi. Akici değildi. RX 6600 XT aldim taktim FPS yukseldi evet ama akicilik ayni extra bir şey katmadi bana. Zaman gecti RAM degistirdim. 3600 MHz CL16 RAM kullanıyordum, 4000 MHz CL14 RAM'e geçtim. Abiii kaymak gibi kayiyor bir akici oldu yeminle ekran kartını boşa aldigimi düşündüm. 60 FPS'yi gecsin yeter tüm oyunlarda çok büyük degisiklikler var. Videolardan anlasilmiyor hissetmen lazim. Hatta Apex'te bariz GeForce daha iyi. Yani karşılaştırdığımızda MSI GTX 1060 3 GB Gaming X vs ASUS ROG RX 6600 XT arasinda GTX fazlasiyla bana yetiyormus haberim yokmuş. İstedigin kadar ayar değiştir oyundaki akıcılığı sağlamayacak. Bende sistem uprage yaparken fark ettim RAM'den dolayi olduğunu. Milletimizin tek baktigi maalesef FPS değeri. AIDA64 programi ile RAM gecikme degerine bir bak. Benimki 50ns. Kesinlikle arkadaşlar sorun bu.

Kardeşim o kadar iyi anliyorum ki seni. Maalesef aynısı olmuştu bende. GTX 1060 vardi ve 165 Hz monitor vardi. Akici değildi. RX 6600 XT aldim taktim FPS yukseldi evet ama akicilik ayni extra bir şey katmadi bana. Zaman gecti RAM degistirdim. 3600 MHz CL16 RAM kullanıyordum, 4000 MHz CL14 RAM'e geçtim. Abiii kaymak gibi kayiyor bir akici oldu yeminle ekran kartını boşa aldigimi düşündüm. 60 FPS'yi gecsin yeter tüm oyunlarda çok büyük degisiklikler var. Videolardan anlasilmiyor hissetmen lazim. Hatta Apex'te bariz GeForce daha iyi. Yani karşılaştırdığımızda MSI GTX 1060 3 GB Gaming X vs ASUS ROG RX 6600 XT arasinda GTX fazlasiyla bana yetiyormus haberim yokmuş. İstedigin kadar ayar değiştir oyundaki akıcılığı sağlamayacak. Bende sistem uprage yaparken fark ettim RAM'den dolayi olduğunu. Milletimizin tek baktigi maalesef FPS değeri. AIDA64 programi ile RAM gecikme degerine bir bak. Benimki 50ns. Kesinlikle arkadaşlar sorun bu.
Akıcılık sadece sende ram kaynaklı olabilir eğer bende de ram upgrade ile çözülürse bu sorun billuruna sağlık kardeşim.

Akıcılık sadece sende RAM kaynaklı olabilir eğer bende de RAM upgrade ile çözülürse bu sorun billuruna sağlık kardeşim.

Patriot 4000 MHz CL19 var bu Samsung b die chip e sahip RAM. Şu anda fiyatı uçmuş durumda. 4 adet sipariş vermiştim. 2'si bana 2'si arkadaşa. İkimizde RAM'leri takıp overclock ile CL14'e düşürdük. Gecikme değeri çok iyi oldu.

3 defa Apex oyununu bırakıp tekrar başladım. Akıcı oyun dedim monitör aldım 165 Hz 0.5 ms pek fark yoktu. Dedim ki la oyunda 110 FPS aliyorum monitor 165 Hz belki ondandır, ekran kartı aldım 165 FPS minimum vallaha bir fark yok tabii düşük ayarlarda. Ama RAM aldım uçaktan atlayanlar atladığı anda ufak takilmalar oluyordu kasma yoktu ama tepeden haritaya bakinca istedigim akıcılık yoktu şimdi kaymak gibi. Eskiden ilk karsilastigim adam vuruyordu beni ölüyordum defalarca oyunu biraktim skr... Boyle oyunu diye simdi 2 k damageden assa damage yok. Vuramadigim zamanlarda YouTube'dan adamlari izlerdim lan nasıl oynuyor derdim, abi akici olunca reflexler yerine oturuyor. Aldigim RAM pVR416G400C9k.

Arkadaşlar 2 sezondur Apex'in serverları çöp paket kaybı Lost falan oluyor sıkıntınız onlardır o akıcılığı kalmdı. Bazı eller düzgün çoğu el berbat. Biz ilk sezondan beri oynuyoruz biz bile bırakma noktasına geldik başka oyunda deneyin sorun Apex'te. Oyunun seçeneklerinden FPS ms takibini açın takipleyin losta bakın Ms'ye bakın anlarsınız.

Arkadaşlar 2 sezondur Apex'in serverları çöp paket kaybı Lost falan oluyor sıkıntınız onlardır o akıcılığı kalmdı. Bazı eller düzgün çoğu el berbat. Biz ilk sezondan beri oynuyoruz biz bile bırakma noktasına geldik başka oyunda deneyin sorun Apex'te. Oyunun seçeneklerinden FPS ms takibini açın takipleyin losta bakın Ms'ye bakın anlarsınız.
Oyunu çıktığından beri oynuyorum kanka sezon bile yoktu ortada. İnan bilgisayarla ilgili bu sorun. Yoksa sadece apexte olurdu çünkü başka oyunlarda da aynı sorun var.

Yaşadığım sorunu hala çözebilmiş değilim. Rainbowsix ten örnek bir video çektim 8. saniyede 2. düşmanı öldürürken çok belli oluyor kasma hissi ancak birkaç defa izlemeniz lazım.https://www.youtube.com/watch?v=0i5vlix8K88

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı