RTX 3060 sistemde oyunlarda anlık donma oluyor

Steven Gerrard

Hectopat
RAM
8*2 HyperX Fury.
Ekran kartı
Gainward RTX 3060 ghost.
Anakart
MSI B460M Pro.
İşlemci
i5-10400F
Merhabalar arkadaşlar, yazdığım sisteme sahibim. Ekran kartı harici tüm parçaları 4,5 aydır kullanıyorum. Ekran kartını ise sisteme dün monte ettim. DDU ile sürücüleri kaldırıp güncel sürücüleri GeForce Experience ile kurdum. İnternet hızım çok yavaş olduğundan şu ana kadar sadece PUBG'yi indirip deneyebildim. Dün akşam PUBG'yi indirirken bilgisayara daha önce indirdiğim filmi izlerken 7-8 dakikada bir sürekli 1-2 saniye donma olduğunu fark ettim. Bugün ise PUBG oynarken aynı şekilde birkaç dakikada bir anlık takılma yaşıyorum. Sorunun çözümü hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa cevaplarını bekliyorum.

Son düzenleme:
İşlemci sayısındaki sorun için:

Windows güç seçeneklerinde güç tasarrufunu seçmiş olabilir misin?
Yüksek performansta hocam formattan sonra özellikle açıp yaptım.

BIOS'ta güç sınırlaması yok, yüksek performansta ama 15W güç çekiyor. Çok enteresan bir durum sahiden. Sorunu bulduk ama kaynağa ulaşamıyoruz.

Son düzenleme:
Sevindim çözülmesine. Artık darboğaz yaşamazsın. :)

PUBG için ideal ayarlar DX 11, ekran işleme ölçeği 100, kenar yumuşatma ve doku ultra, diğer ayarlar en düşük şekilde. Senin ekran kartın güçlü olduğu için, görüş uzaklığını da biraz yükseltebilirsin.

Sevindim çözülmesine. Artık darboğaz yaşamazsın. :)

PUBG için ideal ayarlar DX 11, ekran işleme ölçeği 100, kenar yumuşatma ve doku ultra, diğer ayarlar en düşük şekilde. Senin ekran kartın güçlü olduğu için, görüş uzaklığını da biraz yükseltebilirsin.
Bu ayarlarda ekran kartının düşük kullanılması saçma değil mi hocam? Sanırım darboğaz hala devam ediyor.

Yok değil. Oyun optimize bir oyun değil zaten. Ben bu ayarlarda %65-85 arası bir ekran kartı kullanımı alıyorum. En yüksek ayarlara alınca biraz yüksek bir ekran kartı kullanımı oluyor ama ne FPS'e ne de oynanışa bir katkısı var. İşlemci frekansı düzeldiyse ve takılmalar geçtiyse diğer kısmı çok kafana takma. Asıl testleri AAA çevrimdışı oyunlarda, yüksek ayarlarda yapmak lazım. RDR 2, AC Odyssey, FarCry 5 gibi oyunların kendi bencmark testleri oluyor, onlar daha sağlıklı. FPS oyunlarından birinde test etmek istiyorsan Apex biraz daha optimize bir oyun mesela.

Film izlerken yaşadığın takılma da düzeldi mi?

Yok değil. Oyun optimize bir oyun değil zaten. Ben bu ayarlarda %65-85 arası bir ekran kartı kullanımı alıyorum. En yüksek ayarlara alınca biraz yüksek bir ekran kartı kullanımı oluyor ama ne FPS'e ne de oynanışa bir katkısı var. İşlemci frekansı düzeldiyse ve takılmalar geçtiyse diğer kısmı çok kafana takma. Asıl testleri AAA çevrimdışı oyunlarda, yüksek ayarlarda yapmak lazım.
Anladım hocam problem yok o zaman. En kısa zamanda Ac Valhalla ve Gta V satın alıp denemelerde bulunacağım. Bir problem olursa başlığı hortlatırım yeniden :)
Oyunu test etmekten filme bakamadım ona da bakayım.
Filmde de herhangi bir sorun yok hocam. Gayet akıcı bir şekilde oynatıyor windows media player.
Tekrardan çok teşekkür ederim. Allaha emanet olun.

Son düzenleme:
Arkadaşlar selam, hortlatıyorum kusura bakmayın :). Bende de 3070 Ti 12400F sistem var. GTAV gibi oyunlarda anlık donmalar oluyor. 1080p monitörüm, Full Ultra ayarlarda. Bana da yardımcı olursanız sevinirim.

Yok değil. Oyun optimize bir oyun değil zaten. Ben bu ayarlarda %65-85 arası bir ekran kartı kullanımı alıyorum. En yüksek ayarlara alınca biraz yüksek bir ekran kartı kullanımı oluyor ama ne FPS'e ne de oynanışa bir katkısı var. İşlemci frekansı düzeldiyse ve takılmalar geçtiyse diğer kısmı çok kafana takma. Asıl testleri AAA çevrimdışı oyunlarda, yüksek ayarlarda yapmak lazım. RDR 2, AC Odyssey, FarCry 5 gibi oyunların kendi bencmark testleri oluyor, onlar daha sağlıklı. FPS oyunlarından birinde test etmek istiyorsan Apex biraz daha optimize bir oyun mesela.

Film izlerken yaşadığın takılma da düzeldi mi?
Selam hocam. Bendede var takılma cbp kapalı rx 6600 kullanıyorum saliselik donmalar bunlar base clock da çalıştığı içinmi oluyor sabit? R5 5600x işlemcim.

Yeni konular

Geri
Yukarı