RTX 3060 sistemde oyunlarda ses var ancak görüntü donuyor

321maximum321

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, öncelikle hepinize iyi sosyaller dilerim. Yaklaşık bir ay önce yeni bir sistem topladım, oyunlarda bazen görüntü donması sorunu yaşamaktayım ancak sorunu Windows içerisinde takılırken asla yaşamıyorum. Sorunu özetlemek gerekirse sabit zamanlarda yaşamıyorum ara sıra yaşadığım bir sorundur. CS:GO oyununu açıyorum bir maç rekabetçi oynuyorum ve ikinci maçın içerisindeyken oyunun görüntüsü donuyor ancak oyun arkada işlemeye devam ediyor ve sesleri geliyor. Mecburen oyunu kapatıp yeniden açmak zorunda kalıyorum. Bazen ise hiç böyle bir sorun yaşamıyorum ve oyundan sıkılıp çıkana kadar hiç bu sorunu yaşatmıyor. Sorunun oyunda veya dosyalarında olabileceğini düşünüp Forza Horizon 5 indirdim ve aynı sorunu bu oyunda da yaşamaktayım ancak söylediğim gibi bazen hiç sıkıntısız oynatabiliyor. Konuyu araştırdım ama bilgisayara herhangi bir müdahalede bulunmadan önce sizlere danışmak istedim.

Sistem özellikleri.
Anakart: MSI A520M-A Pro.
RAM: 2X G.Skill 8 GB 3600MHz CL 18.
İşlemci: AMD Ryzen 5 5500 (stok soğutucu ile)
Ekran kartı: MSI Gaming X RTX 3060 12 GB.
PSU: MSI MAG A550bn 550W 80+ bronz.
Kasa: MSI MAG Forge M100a.
SSD: WD SN350 480GB M.2
Monitör: ASUS TUF Gaming VG24VQR.
İşletim sistemi: Windows 11 Home SL orijinal lisanslı.

Ayrıca belirtmeliyim ki bilgisayarda tüm sürücüler ve yazılımlar en güncel durumdadır. Yardımlarınızı beklemekteyim ve şimdiden hepinize çok teşekkür ederim.

Ekran kartı güç girişi 8+6 pin olarak görünüyor, bunları ayırın, 8 pin için bir kablodan çıkış alın, 6 pin için PSU'dan gelen 2. PCI-e kablosunu kullanın, yani karta tek kablodan güç vermeyin, bu şekilde oyunlarda deneyin.
Hocam öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. PSU içerisinden gelen yalnızca bir adet PCI-e kablo bulunmakta ve bu kablo iki farklı uca sahip yani bu şekilde 2x 6+2 pin toplamda 16 pin olmuş gibi düşünebilirsiniz. Bu yüzdan maalesef ekran kartındaki 6 pin olan güç girişine ikinci bir kablo ile bağlanamıyorum bu ikiye ayrılan kablonun ikinci ucundaki +2 pini söküp 6 pin şeklinde bağlayabiliyorum. Yardımlarınızı beklemekteyim.

Hocam öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. PSU içerisinden gelen yalnızca bir adet PCI-e kablo bulunmakta ve bu kablo iki farklı uca sahip yani bu şekilde 2X 6+2 pin toplamda 16 pin olmuş gibi düşünebilirsiniz. Bu yüzdan maalesef ekran kartındaki 6 pin olan güç girişine ikinci bir kablo ile bağlanamıyorum bu ikiye ayrılan kablonun ikinci ucundaki +2 PIN'i söküp 6 pin şeklinde bağlayabiliyorum. Yardımlarınızı beklemekteyim.

Evet tek PCI-e kablo görünüyor, bu durumda kartın gücünü biraz kısıtlayıp, daha az güç çekmesini sağlayın, oyunlarda deneyip, net sonuç elde edebilirsiniz.

Kart gücü azaltıldığında sorun ortadan kalkıyorsa, alternatif çözümlere bakarız.

Son düzenleme:
Evet tek PCI-e kablo görünüyor, bu durumda kartın gücünü biraz kısıtlayıp, daha az güç çekmesini sağlayın, oyunlarda deneyip, net sonuç elde edebilirsiniz.

Kart gücü azaltıldığında sorun ortadan kalkıyorsa, alternatif çözümlere bakarız.
Bu önerinizi nasıl yapabileceğimi bilmiyorum açıkçası. Anlatabilirseniz veya örnek bir video, rehber bırakabilirseniz çok memnun olurum.

Ayrıca belirtmek isterim ki dünden beri görüntü donmasıyla kalmıyor oyun aniden kapanıyor hocam. Ancak bilgisayar kapanması veya yeniden başlaması gibi bir sorun yaşamıyorum.

Son düzenleme:
Bu önerinizi nasıl yapabileceğimi bilmiyorum açıkçası. Anlatabilirseniz veya örnek bir video, rehber bırakabilirseniz çok memnun olurum.

Ayrıca belirtmek isterim ki dünden beri görüntü donmasıyla kalmıyor oyun aniden kapanıyor hocam. Ancak bilgisayar kapanması veya yeniden başlaması gibi bir sorun yaşamıyorum.

Ekranın donup arka planda sistemin çalışması ekran kartından, onun için 6 pin girişe satadan 6 pine dönüştüren bir dönüştürücü kullanıp denemek lazım , oyunun kapanması RAM sorunu olabilir, önce RAM'lerin frekanslarını düşürüp deneyin düzelme olacakmı.

Ekranın donup arka planda sistemin çalışması ekran kartından, onun için 6 pin girişe satadan 6 pine dönüştüren bir dönüştürücü kullanıp denemek lazım , oyunun kapanması RAM sorunu olabilir, önce RAM'lerin frekanslarını düşürüp deneyin düzelme olacakmı.
Hocam söylediğinizi araştırdım ancak bu şekilde dönüştürücülerin kullanılması sistem için zararlı olabiliyor diye söyleniyor. Açıkçası üniversite öğrencisiyim ve bu sistemi maddi açıdan güç bela toplayabildim. O yüzden biraz korkak yaklaşıyorum bu gibi çözümlere, lütfen bağışlayın.. RAM konusunda ise Windows'un Bellek Tanılama özelliği ile kontrol ettiğimde herhangi bir sorun bulamadım ve sanırım bir önceki yorumda bahsettiğim kapanma sorunu kendiliğinden düzeldi çünkü bu akşam itibariyle oynadığım oyunlarda herhangi bir kapanma sorunu yaşamadım. Aynı şekilde ilginçtir ki bu akşam üç maç CS:GO oyunu oynadım, sanırım iki saat boyunca oyun içerisinde kaldım ve herhangi bir şekilde görüntü donması sorunu da yaşamadım.

Sistemde bir sorun var evet ancak çözemiyorum, aklıma herhangi bir çözüm yolu gelmiyor, sizlerin tavsiyelerini uygulamak istiyorum ancak sisteme zarar veririm korkusu var ister istemez... Sanırım sorunun tekrarlaması halinde güvenilir bir bilgisayarcıya gitsem daha iyi olacak.

Kıymetli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim, hakkınızı helal ediniz lütfen.

Rica ederim, dönüştürücüyü uzun vade de kullanım için uygun değil, sorun çözülüyor mu denemek için önermiştim.
Hocam bir son durum geçmek istiyorum. Nasıl olduğunu anlamadım ancak 6 pin olan kabloyu tekrar 8 pin yaptım ve 8 pin olan girişe taktım, başta 8 pin olan kabloyu da 6 pine düşürerek diğer girişe taktım ve sanırım sorunum çözüldü. Son zamanlarda oynadığım oyunlarda herhangi bir görüntü donma sorunu yaşamamaktayım. Yani evet sorunun çözülmesine çok sevindim ancak kafama takıldı, sizce neden bu şekilde çözülmüş olabilir? Ayrıca yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Hocam bir son durum geçmek istiyorum. Nasıl olduğunu anlamadım ancak 6 pin olan kabloyu tekrar 8 pin yaptım ve 8 pin olan girişe taktım, başta 8 pin olan kabloyu da 6 pine düşürerek diğer girişe taktım ve sanırım sorunum çözüldü. Son zamanlarda oynadığım oyunlarda herhangi bir görüntü donma sorunu yaşamamaktayım. Yani evet sorunun çözülmesine çok sevindim ancak kafama takıldı, sizce neden bu şekilde çözülmüş olabilir? Ayrıca yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Bazen bu şekilde düzelebiliyor, tekrar aynı sorunu yaşatma ihtimali yüksek.

Geri
Yukarı