RTX 3060 Ti almaya değer mi?

@sinancaglar, RTX 3060 Ti bana göre 1080P için bir tık fazla. Zaten olası darboğaz durumlarını da hesaba katınca lükse kaçıyor biraz. Kartınız RTX 2070 Super ile yarışıyor. Oyundan oyuna öne geçmeler hakim. 1-2 sene içinde "ekstrem" bir gelişim olmazsa kartınız 1080P için fazlasıyla yeterli. Evet RTX yok DLSS yok ama güçlü. Çünkü RTX 3060 Ti'a geçiş ile bir dizi yükseltmeleri de yapmanız gerekiyor. Bunlar ekstra maliyet demek. He frekans konusunda da o sayısal değerleri baz almayın. Mimari, güncel teknoloji gibi farklar var.

Evet biraz maliyet olabilir ama işlemcim o kadar kötü olduğunu sanmıyorum ha evet hafifde olsa darboğaz olabilir orasına bir şey diyemem illa ileride maliyet gerekiyor dediğiniz gibi son dediğiniz kısımda mimari yapı teknolojisi yeni olanlar her zaman iyidir evet ama sayısal değerler de önemli değil mi örneğin ASUS RTX3060TI 8GB DUAL RTX3060TI-O8G GDDR6 256bit HDMI DP PCIe 16X v4.0 bu kartın değerleri düşük ama nasıl oluyor da daha iyi oluyor veya PNY NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti Uprising 8 GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı Fiyatları ve Özellikleri bu kartın nasıl oluyor kusura bakmayın aşina değilim bu tür teknik detaylarda :) fazla bir bilgim yok.

@sinancaglar

İşlemci konusunda karar sizin. RTX 3060 Ti ile oyundan oyuna darboğazlar olabilir. RTX 2080 Super'i geçebilen bir karttan söz ediyoruz sonuçta.

Gelelim GPU konusuna. Şimdi: Bir ekran kartının yapabilecekleri belirlidir. Fabrika çıkışlı OC yapılmış kartlarda ufak tefek frekans farklılıkları mevcuttur ama temelde bunun FPS'e faydası 1-2 falandır. Hissedilmez bile. Bu ürün bilgilerinde yer alan taban ve tavan frekans değerleri her marka ve modelde değişiklik gösterir. Lakin paylaştığınız iki kartta da aynı GPU var. Aşağı-yukarı aynı performansı verirler.

@sinancaglar

İşlemci konusunda karar sizin. RTX 3060 Ti ile oyundan oyuna darboğazlar olabilir. RTX 2080 Super'i geçebilen bir karttan söz ediyoruz sonuçta.

Gelelim GPU konusuna. Şimdi: Bir ekran kartının yapabilecekleri belirlidir. Fabrika çıkışlı OC yapılmış kartlarda ufak tefek frekans farklılıkları mevcuttur ama temelde bunun FPS'e faydası 1-2 falandır. Hissedilmez bile. Bu ürün bilgilerinde yer alan taban ve tavan frekans değerleri her marka ve modelde değişiklik gösterir. Lakin paylaştığınız iki kartta da aynı GPU var. Aşağı-yukarı aynı performansı verirler.

Anladım teşekkürler peki siz olsaydınız benim yerime ne yapardınız ekran kartımı değiştireyim mi yoksa böyle devam mı?

Anladım. teşekkürler. Peki siz olsaydınız benim yerime ne yapardınız? Wkran kartımı değiştireyim mi yoksa böyle devam mı?
İşlemci ve monitör güncellemesi yapmayacaksanız bence kartınız oldukça yeterli ve güçlü. Olası bir durumda az para çıkmayacak sonuçta. Başka şeylere harcarsınız.

İşlemci ve monitör güncellemesi yapmayacaksanız bence kartınız oldukça yeterli ve güçlü. Olası bir durumda az para çıkmayacak sonuçta. Başka şeylere harcarsınız.

Tamamdır teşekkürler yardımlarınız için bu arada YouTube'den Ryzen 5 3600X + RTX 3060 Ti performansına baktım ama 1080P'de öyle aman aman bir performans kaybı darboğaz göremedim. Belki fake olabilir ama birden fazla video izledim hepsinde neredeyse aynı performans var.

Tabii ki değer ama diğer sistem bileşenleride önemli. 1080P için biraz fazla gelen bir kart kendisi.

@sinancaglar, ne demek. Şu videolardan buraya da bir paylaşın. Merak ettim.

Genelde 3600 ile kıyaslamışlar ama bazı oyunlarda yetersiz kalabiliyor az önce izlediğim Microsoft Flight Simulator gibi mesela 1-2 tane 3600X ile işlemci deneyen var ama onlarda FPS göstermiş
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Tabii ki değer ama diğer sistem bileşenleride önemli. 1080P için biraz fazla gelen bir kart kendisi.

Evet biraz öyle hafif de olsa darboğaz olabiliyor.

@sinancaglar, dediğim gibi bazı oyunlarda darboğaz olabilir. Bu kayıplar R5 3600 nezdinde %15 iken sizde %10 olabilir.

Aynen bende öyle düşünüyorum ama o kadar da sıkıntı olmaz benim için tabii uzun vadede bileşenler için ne olur sıkıntı olur mu bilemem bu arada şu an benim ekran kartımın değeri ne kadar ben piyasayı bilmiyorum şu an.

Geri
Yukarı