Çözüldü RTX 3060 Ti FPS düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Svarog

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Kingston HyperX 3200 Mhz 2x16GB
SSD veya HDD modeli
Kingston NV1 1TB 2100MB/1700MBs NVMe PCIe M2 SSD (
Ekran kartı
Galax RTX3060 Ti (1-Click OC) LHR 8GB 256Bit GDDR
Anakart
AsRock B550M-HDV AM4, DDR4, 4733MHz+ HDMI / DVI /
İşlemci
AMD Ryzen™ 7 5800X 3.8GHz (Turbo 4.7GHz) 8 Core 16
Merhaba;

Sistem Özelliklerimle başlayayım önce:

AMD Ryzen 7 5800X 3.8GHz, RTX3060 Ti 8 GB, 32 GB DDR4 3600 MHz, 1TB M.2 SSD ASRock B550M-HDV anakart​

Şimdi bu sistem ile bana kalırsa ( ki sizin için de aynı şey geçerlidir ) FPS düşmesi yememem gereken bir durum. Ancak konu öyle başlamıyor...

GTA 5 Full ayarlarda oynarken birden FPS değerlerim 20-10'lara kadar düşüyor 3-5 saniye arası ve tekrar düzeliyor ama bu 5 dk da bir olan bir durumda değil 2 dakika da bir 3 dakikada bir falan.

Valorant'ta 600 800 arası FPS alıyorum ama onda da aynı şekil FPS birden diplere çakılıyor. // Buna çözüm olarak FPS sabitleme yaptım ve drop çok nadir girdi bu şekilde.

Rust oynarken FPS 300 400'lerde ve yine çakılıyor 20'lere... Sürekli oyunlarda ki bu FPS farkını yazarak sizi de bunalt miyim ve yaptığım adımları sayim sizlere.

• Öncelikle sürücülerinin hepsini en son çıkan güncellemelerini resmi sitelerinden kurarak yaptım.
  • Anakart chipsetlerini anakart resmi sitesinden kurdum.
  • İşlemci driverlarını kurdum
  • RAM'lerin BIOS'tan 2400'den 3200'e çıkarttım.
  • Afterburner gibi programlardan sıcaklık kontrol ettim ve ekran kartı Max 50 Dereceyi... İşlemci ise 50-55 dereceyi gördü. Sıcaklık sorunu da yok diyelim.
  • BIOS'u son çıkan sürümü ile güncelledim.
  • fTPM 2.0 özelliğini Windows 11 kurmak istediğim için açtım ama formlarda gezerken AMD tarafından fTPM özelliği oyunlarda vs FPS düşmesi sebep olduğunu okudum ev kapayarak test ettim yine FPS düşmesi yedim. :(
  • Windows 11 22H2 versiyonunu kurdum. Windows güncelleştirmeleri de sorunsuz.
  • Ekran kartının 1-Click OC özelliği ile OC yapıp test ettim yine FPS düşmesi yedim.
Daha ne yapabilirim sebebi ne olabilir bilmiyorum ama bana bir yardımcı olur musunuz cidden canımı çok sıkan bir konu oldu bu eğer çözülmezse en kötü Windows 10'a çevirip bir test edeceğim onda da olmazsa ürünü iade edeceğim. :(

Çözüm
Arkadaşlar Sorun 3060Ti da değil sorun işlemcideymiş. İşlemci üzerinde sıvı soğutma olmasına rağmen işlemci stres testlerinde 90 derecelere kadar geliyor ve bundan dolayı frekansını düşürüp ısısını azaltmaya gidiyor ama 5 saniye sonra tekrar en yüksek frekansa vuruyor kendisini ve böylelikle başta oluşan drop ile sonda oluşan drop sıklığı artıyor. Gariptir ki ilk test aşamasında CPU kullanımını %85'e çektim ve sıcaklık stres testlerinde 50-55'i geçmedi ve drop yaşanmadı. 95'e çektiğimde sıcaklık 60-62 dereceleri gördü. Bir de 99'u deneyeyim dedim bu seferde 65 dereceleri gördü ve drop yine yaşanmadı. Sorunu mu çözdüm acaba diye düşündüğümde %100'e tekrar aldığımda tekrar FPS Droplar yemeye başladım.

CPU Kullanımını nereden düşürdün diye soranlar oluçaktır illaki.

Denetim masası > Güç Seçenekleri > Performans Modu ( Seçili olsun ) > Plan ayarlarını değiştir > Gelişmiş güç ayarlarını değiştir > En düşük işlemci durumu ile En yüksek işlemci durumu -- Oranlarını aynı yapın ve farkı gözlemleyin.
NVIDIA Studio driver ile değiştirin şimdiki sürücünüz Game Ready ise. YouTube'dan bakabilirsiniz. Game Ready2'den %2-3 daha hızlı. Şahsen ben de aynı sorunu 2060 Super'de yaşamıştım. Studio driver ile problem düzeldi.

Arkadaşlar Sorun 3060Ti da değil sorun işlemcideymiş. İşlemci üzerinde sıvı soğutma olmasına rağmen işlemci stres testlerinde 90 derecelere kadar geliyor ve bundan dolayı frekansını düşürüp ısısını azaltmaya gidiyor ama 5 saniye sonra tekrar en yüksek frekansa vuruyor kendisini ve böylelikle başta oluşan drop ile sonda oluşan drop sıklığı artıyor. Gariptir ki ilk test aşamasında CPU kullanımını %85'e çektim ve sıcaklık stres testlerinde 50-55'i geçmedi ve drop yaşanmadı. 95'e çektiğimde sıcaklık 60-62 dereceleri gördü. Bir de 99'u deneyeyim dedim bu seferde 65 dereceleri gördü ve drop yine yaşanmadı. Sorunu mu çözdüm acaba diye düşündüğümde %100'e tekrar aldığımda tekrar FPS Droplar yemeye başladım.

Denetim masası > Güç Seçenekleri > Performans Modu ( Seçili olsun ) > Plan ayarlarını değiştir > Gelişmiş güç ayarlarını değiştir > En düşük işlemci durumu ile En yüksek işlemci durumu -- Oranlarını aynı yapın ve farkı gözlemleyin.

Son düzenleme:
Çözüm

Hocam aynı sorun bende de var ve bunu denedim olmadı ?

Yeni konular

Geri
Yukarı