RTX 3060 Ti sistem iyi mi?

Hasan Aslivar

Hectopat
Sinerji'den aldim sistemi. Zotac RTX 3060 Ti LHR modeli, Ryzen 5 5600X, 16 GB RAM 3600 MHz, anakart sisteme gore düşük kalmış biliyorum ama overclock falan yapmayacağım. İşlemci isiniyormus, Cooler Master soğutucu aldim. Monitör aldim, görsel yükledim zaten oradan bakabilirsiniz. Bir de kac güne gelir sizce? Dun sipariş ettim hava soğutucu yeterli mi, aldığım 650W PSU sisteme yeter mi, bu RAM'in MHz'sini nasıl? 3600 yapabilirim ve ekran kartı ayrı geliyor sanırım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2021-09-07-11-47-39-893_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-09-07-11-47-39-893_com.android.chrome.jpg
    65,5 KB · Görüntüleme: 125
  • Screenshot_2021-09-07-11-47-46-402_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-09-07-11-47-46-402_com.android.chrome.jpg
    63,9 KB · Görüntüleme: 123
  • IMG_20210907_114922.jpg
    IMG_20210907_114922.jpg
    35,6 KB · Görüntüleme: 138
Son düzenleyen: Moderatör:
Birebir aynı sistemi satın aldım yaklaşık 5 saat önce, siparişini verdim ben de bekliyorum. Hafta sonuna kadar gelir diye umuyorum. Anakart'ı Asus Prime almış olman kötü olmuş ama. Çıplak bir anakart geliyor, keşke B450M S2H V2 olarak kalsaydı. Sorularına gelecek olursak, soğutucu alman iyi olmuş stok soğutucu yetersiz gelecektir fakat seçmiş olduğun soğutucunun performansı hakkında bir bilgim yok maalesef, PSU gayet yeterli geliyor sisteme. RAM'leri de muhtemelen Sinerji zaten montaj ve test esnasında ayarını yapar fakat gözden kaçar veya yapılmaz ise BIOS'a girip D.O.C.P kısmından profili seçip F10 ile kaydettiğiniz zaman otomatik olarak 3600MHz hızında çalışmaya başlayacaktır. Farklı bir sorunuz varsa sorabilirsiniz, siparişi vermeden önce 1 ay kadar sorup soruşturma evresi geçirdim ben de.

@Nailed It olabilir B550 S2H ve A-Pro varken daha fazla verip Prime seçmek de ayrı bir başarıymış. Sen de bu sistemi aldıysan güzel zaten bu 10-12K civarında bir bu var bir de 6600 XT'li Wolf. Zotac kartın performansı umuyorum iyidir, model olarak çok giriş seviyesi koymuşlar. Ama kalan parçaları güzel hayırlı olsun.

@Nailed It olabilir B550 S2H ve A-Pro varken daha fazla verip Prime seçmek de ayrı bir başarıymış. Sen de bu sistemi aldıysan güzel zaten bu 10-12K civarında bir bu var bir de 6600 XT'li Wolf. Zotac kartın performansı umuyorum iyidir, model olarak çok giriş seviyesi koymuşlar. Ama kalan parçaları güzel hayırlı olsun.
Normalde bir ara stokları bitip yeniden geldiğinde Zotac 3060Ti normal LHR modelini koymuşlardı, eğer öyle olsaydı bu sistemi almaktan vaz geçecektim fakat tekrar O.C. versiyonunu koymuşlar, ben de şans vermek istedim. Hayırlısıyla 2-3 aya da Anakart'ı X570 Aorus Elite, soğutucuyu da kaliteli bir hava veya 240mm sıvı ile değiştirmeyi düşünüyorum. Teşekkür ederim bu arada.

@Nailed It çok fazla USB ve SATA'ya ihtiyacın yoksa X570'i pas geç direkt B550'ye odaklan derim. Örneğin bir Tomahawk çoğu ihtiyaca yeter de artar. Soğutucu almadıysan o öncelikli hedefin olsun 5600X gibi agresif voltajlı ve frekanslı işlemcilerde undervolt yerine soğutmaya abanmak en güzeli derim. Benim 3300X de böyle CPB, PBO açıyorum o yardırsın, yapısını bozmaya gerek yok. Performansını en iyi seviyede veriyor bu şekilde. 3600'lere bir UV çekiyorlar sonra gelip rekabetçi oyunlarda performans sorunu diye konu açıyorlar.

@Nailed It çok fazla USB ve SATA'ya ihtiyacın yoksa X570'i pas geç direkt B550'ye odaklan derim. Örneğin bir Tomahawk çoğu ihtiyaca yeter de artar. Soğutucu almadıysan o öncelikli hedefin olsun 5600X gibi agresif voltajlı ve frekanslı işlemcilerde undervolt yerine soğutmaya abanmak en güzeli derim. Benim 3300X de böyle CPB, PBO açıyorum o yardırsın, yapısını bozmaya gerek yok. Performansını en iyi seviyede veriyor bu şekilde. 3600'lere bir UV çekiyorlar sonra gelip rekabetçi oyunlarda performans sorunu diye konu açıyorlar.
Bütçem her ikisini de tek kalemde almaya yetiyor teknik olarak, almışken bir defa alayım ilerleyen dönemlerde güncellemeye açık bir bilgisayar olsun diye düşünüyorum. Belki de dediğiniz gibi X570 fazla gelebilir, B550 modellerine dönebilirim ama örneğin bundan 2-3 sene sonra kafama eser R9 3950X gibi bir işlemciye geçmek isterim, bütçem olur ekran kartımı değiştiririm vs.vs. gibi durumlara önceden hazır olayım diye bir düşüncem var. Abartıyor da olabilirim bilmiyorum. Soğutucu zaten kesin alacağım, sadece önümüzdeki 2 aylık süreçte ödeme listem biraz kalabalık, o süreci Dark Freezer X94 ile atlatmayı düşünüyorum, sonrasında kaliteli bir soğutucuya geçeceğim elbette.

Yeni konular

Geri
Yukarı