RTX 3060 Ti sistemde GPU kullanımı %100'ün üzerine çıkıyor

ayhan0770

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, ekran kartımda bir problem olduğunu düşünüyorum. Sebebi ise önceden ekran kartım FiveM adlı oyunda %40 ile %75 arası kullanım harcıyordu ve FPS gayet stabil drop kasma vs. şeyler yoktu. Daha sonrasında bilgisayara format attım ve oyunda GPU removed hatası almaya başladım. 1 hafta boyunca hatayı aradım ve kendiliğinden hata düzeldi. Şimdi ise ekran kartımın şöyle bir sorunu var, %90'dan aşağı inmeyen bir kullanım %140'lara kadar çıkıyor ve FPS düşük veriyor ve drop yiyip kullanımı %40'a düşürüyor. DDU ile Driver'i silip geri yüklüyorum, maksimum 2 gün stabil düzgün halde kullanıyorum. Sonra tekrardan kendiliğinden %90'dan aşağı inmiyor. Problem ekran kartından mı yoksa başka bir şeyden mi anlayamadım, yardımcı olur musunuz?

Ryzen 7 3800X.
Gigabyte 3060 Ti Windforce.
G.Skill 8x4 32 GB RAM 3600 MHz.
Gigabyte B550 Gaming X V2 anakart.
Thermaltake 750W Gold + Power.

1702484926106.png
Bu resimdeki düzgün haali bu şekildeyken oyun kaymak gibi oluyor ama aradan bir veya iki gün geçince berbat bir hal alıyor ve tekrardan GPU %100'den aşağı inmiyor FPS yerlerin dibine çöküyor.

bu da şuan ki haali ve single modda oynuyorum ilk fotoğraftaki online halde aldığım fps ti şuan bu yazının üstündeki fotoğraftaki gpu %100 sürekli ve fps 40 lara kadar düşüyor dalgalı

1702485352788.png
Bu da şu anki haali ve Single modda oynuyorum ilk fotoğraftaki Online halde aldığım FPS Ti şu an bu yazının üstündeki fotoğraftaki GPU %100 sürekli ve FPS 40'lara kadar düşüyor dalgalı.

Ah sorunuda geforce Experience üzerinden yeniden tam kurulum yaparak düzeltiyorum ve bu şekilde 2 gün düzgün kullanıyorum sonra tekrardan aynı sorun oluyor her defasından bu şekilde yaparak düzeltiyorum service göndersem hatayı bulabilirler mi?

Evet ekran kartını servise gönderdim ve bir sorunu olmadığını termal macununu değiştirip gönderdiler sizce bu sorunu neden olabilir anakart ekran kartı yuvasında bir sorun olma gibi bir olasılığı var mı?

Evet arkadaşlar uzun süredir sorunum için araştırmalar teknik destekler arıyordum sorun gözümün önündeki anakartımın yuvasındaymış benim anakartta iki tane ekran kartı takma yuvası var büyük bir ihtimal benim eski Power arızalıydı o anakartın ekran kartı yuvasını bozmuş olmalıki böyle bir sorun oluyordu diğer kullanmadığım yuvaya ekran kartını taktığımda sorun düzeldi keşke ekran kartım arızalı diye servise göndermeden deneseydim diyorum boşu boşuna 7 gün bekledim neyse en azından bakımları yapılmış oldu :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı