RTX 3060 Ti sisteme MSI 2K 27" 240 Hz vs Alienware 1080p 24.5" 360 Hz monitör

• Konuyu başlatan Yaqiz
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 24
  • Görüntüleme 895
AAA oyunlar Red Dead Redemption 2, God of War gibi oyunlar. Bu oyunlar sistemini zorlar, 240FPS değerlerini göremezsin bu oyunlarda (Ultra ayarlar için konuşuyorum). 2K monitör alıp 1080p kullanmayı düşünmeyin bence. Görüntü 24 inç 1080p monitörden daha bulanık olacaktır. Benim demek istediğim size en uygun monitörü alın fazlasına gerek yok. 1080p 24 inç 165hz+ bir monitör gayet işinizi görür. Paranızı ben düşünmem çok fazla ise tabiki de en iyi monitörü alabilirsiniz. Ancak attığınız monitörlerin fiyatları bana pahalı geldi, neredeyse 5000TL daha ucuza işinizi görebilecek bir model almanız bence daha iyi olur. Ama derseniz ben ileride RTX 5060 vs. takarım o zaman 2K 144hz+ bir monitör alabilirsiniz.
MSI GeForce RTX 3060 Ti Gaming X Trio (1830 MHz)
Corsair Vengeance RGB 32 GB 6000 MHz DDR5 Ram (CMH32GX5M2B6000C40)
MSI MPG Velox 100P Bilgisayar Kasası
MSI MAG Coreliquid P360 İşlemci Soğutucu
MSI MPG A650GF
Samsung 980 Pro SSD (250 GB) (MZ-V8P250BW)
Intel Core i5-13600K (BX8071513600K)
MSI MAG Z690 TOMAHAWK WiFi 6400mhz(OC) M.2 1700p ATX Anakart

Sistemim bu şekilde. 2-3 sene sonra 50 serisi bir MSI kart takacağım. AAA oyunlardan ziyade FPS ağırlıklı oyun oynuyorum. Beni biraz idare eder diye düşünüyorum o yüzden 2K 240hz MSI monitörü tercih edeceğim galiba. Bütçemde sıkıntı yok monitör konusunda.

MSI GeForce RTX 3060 Ti Gaming X Trio (1830 MHz)
Corsair Vengeance RGB 32 GB 6000 MHz DDR5 Ram (CMH32GX5M2B6000C40)
MSI MPG Velox 100P Bilgisayar Kasası
MSI MAG Coreliquid P360 İşlemci Soğutucu
MSI MPG A650GF
Samsung 980 Pro SSD (250 GB) (MZ-V8P250BW)
Intel Core i5-13600K (BX8071513600K)
MSI MAG Z690 TOMAHAWK WiFi 6400mhz(OC) M.2 1700p ATX Anakart

Sistemim bu şekilde. 2-3 sene sonra 50 serisi bir MSI kart takacağım. AAA oyunlardan ziyade FPS ağırlıklı oyun oynuyorum. Beni biraz idare eder diye düşünüyorum o yüzden 2K 240hz MSI monitörü tercih edeceğim galiba. Bütçemde sıkıntı yok monitör konusunda.
Ekran kartı değiştireceğim diyorsunuz. O zaman 2K olan modeli almanızda bir sakınca yok. Hayırlı olsun şimdiden.

FPS ağırlıklı oynuyorsan ve paran varsa düşünmeden 360Hz alabilirsin. Tabii oynadığın oyunlara önce bir bak 360+ FPS alıyorsan al gitsin. İnanılmaz fark var diğer monitörlere kıyasla. FPS oynuyorsan zaten 27inch monitör büyük gelir. FPS oyunlarında 2K veya 4K oynaman + bir etken olmaz. Ağırlıklı olarak AAA oyunlar oynasaydın o zamanda 360Hz monitör almak saçma olurdu. Tamamen senin kullanacağın şekle bağlı. Film dizi için ise masanda oturup izliyorsan 24inch monitör küçük gelmez zaten. En kötü ileride 2. monitör alırsın dizi film izlemelik.

FPS ağırlıklı oynuyorsan ve paran varsa düşünmeden 360Hz alabilirsin. Tabii oynadığın oyunlara önce bir bak 360+ FPS alıyorsan al gitsin. İnanılmaz fark var diğer monitörlere kıyasla. FPS oynuyorsan zaten 27inch monitör büyük gelir. FPS oyunlarında 2K veya 4K oynaman + bir etken olmaz. Ağırlıklı olarak AAA oyunlar oynasaydın o zamanda 360Hz monitör almak saçma olurdu. Tamamen senin kullanacağın şekle bağlı. Film dizi için ise masanda oturup izliyorsan 24inch monitör küçük gelmez zaten. En kötü ileride 2. monitör alırsın dizi film izlemelik.
Tesekkurler cevabiniz icin ancak coktan siparisi verdim. MSI'i tercih etmemin sebebi 240hz ile 360hz arasindaki farki anlamak zor ancak 1080p ile 2K arasinda goruntu acisindan bariz fark var. Ayrica her FPS oyununda 360 fps alma kismini da bilemedim. Her iki monitor de cok guzel ama kisiden kisiye degisebilen bir durum gercekten.

@Saint Lucia Hocam bu konuyu bir tık hortlatıyorum. 27" 1440p 240hz 1ms ile 24.5" 1080p 240hz 1ms ile arada kalmıştım ancak galiba 27" olanda kalmaya devam edeceğim. Güvendiğim bilgisayardan anlayan kişiler 27" olanın daha mantıklı seçim olacağını söyledi ama yine de sizin fikrinizi de önemsiyorum açıkçası.

Son düzenleme:
Hocam bu konuyu bir tık hortlatıyorum. 27" 1440p 240Hz 1ms ile 24.5" 1080p 240Hz 1ms ile arada kalmıştım ancak galiba 27" olanda kalmaya devam edeceğim. Güvendiğim bilgisayardan anlayan kişiler 27" olanın daha mantıklı seçim olacağını söyledi ama yine de sizin fikrinizi de önemsiyorum açıkçası.

Monitör her zaman değişen bir ürün değil. Aldığımızda uzun yıllar gidiyor.
Sen sistemine göre sağlam bir monitör almışsın ve ileride ekran kartı upgrade edeceğim de demişsin. Bu konunu yeni gördüm.
360Hz güzel oluyor fakat her oyuncu için mantıklı olmuyor.
240Hz güncel sistemlere en ideali. İnç olarak 27 asla üzmez. Yakında 24 inç millete ufak gelmeye başlayacak çünkü. Buraya da yazıyorum ebediyen kalsın.
Önceki konunda olduğu gibi bir seçime asla gitme. Elindeki monitör sağlam çünkü.
Bir ölü piksel var demiştin galiba. Kimden aldın ürünü?

Monitör her zaman değişen bir ürün değil. Aldığımızda uzun yıllar gidiyor.
Sen sistemine göre sağlam bir monitör almışsın ve ileride ekran kartı upgrade edeceğim de demişsin. Bu konunu yeni gördüm.
360Hz güzel oluyor fakat her oyuncu için mantıklı olmuyor.
240Hz güncel sistemlere en ideali. İnç olarak 27 asla üzmez. Yakında 24 inç millete ufak gelmeye başlayacak çünkü. Buraya da yazıyorum ebediyen kalsın.
Önceki konunda olduğu gibi bir seçime asla gitme. Elindeki monitör sağlam çünkü.
Bir ölü piksel var demiştin galiba. Kimden aldın ürünü?
2 adet renkli 2 adet renksiz ölü piksel mevcutmuş monitörde. Amazon'dan almıştım. MSI en az 3 renkli 3 renksiz ölü piksel ile değişim yapıyormuş. Bugün de 14 günlük cayma hakkının son günüydü. Bilmiyorum açıkçası saldım gibi. Garantisi devam ediyor sence artar mı? Umarım artar da direk paketleyip yollarım. Sinir bozucu. Birde MSI monitörlerde sıkça olabilen bir durum olduğunu da söyledi bilgisayarı toplamamda yardım eden kişi yani yenisini de yollasalar 1-2 tane muhtemel çıkar dedi. Ne yapmalıyım? Devam mı edeyim kullanmaya?
Edit: Siyah ekranda yeşil, beyazda kırmızı olduğu için stuck pixel olabilir yazıyordu bir yerde. Deneyeceğim çözümleri.

Son düzenleme:
Peki AAA oyunlar için küçük gelir mi hocam? Ben de ağırlıklı olarak FPS oynuyorum ama AAA girersem küçük gelir diye korkuyorum.

2 adet renkli 2 adet renksiz ölü piksel mevcutmuş monitörde. Amazon'dan almıştım. MSI en az 3 renkli 3 renksiz ölü piksel ile değişim yapıyormuş. Bugün de 14 günlük cayma hakkının son günüydü. Bilmiyorum açıkçası saldım gibi. Garantisi devam ediyor sence artar mı? Umarım artar da direk paketleyip yollarım. Sinir bozucu. Birde MSI monitörlerde sıkça olabilen bir durum olduğunu da söyledi bilgisayarı toplamamda yardım eden kişi yani yenisini de yollasalar 1-2 tane muhtemel çıkar dedi. Ne yapmalıyım? Devam mı edeyim kullanmaya?
Edit: Siyah ekranda yeşil, beyazda kırmızı olduğu için stuck pixel olabilir yazıyordu bir yerde. Deneyeceğim çözümleri.
Arkadaşım harddisk almıştı amazon üzerinden. 14 günlük koşulsuz iade süresi dolmuştu üstünden 2 hafta geçmişti. Disk bozuk diye iade talebi açtı, talebi onaylandı, para iadesini aldı. Şansınızı deneyebilirsiniz.

Merhaba konudaki birçok mesajı okumaya çalıştım.
Benim de size tavsiyem 2K monitör almanız yönünde. Bende MAG251RX 240Hz 1ms MSI monitör kullanıyorum sisteminde şu anda 3080 var ekran kartını ileride tekrar güncellemeyi de düşünüyorum. Eğer ekran kartı upgrade düşünüyorsanız kesinlikle marka hariç 2K bakmalısınız.

Merhaba konudaki birçok mesajı okumaya çalıştım.
Benim de size tavsiyem 2K monitör almanız yönünde. Bende MAG251RX 240Hz 1ms MSI monitör kullanıyorum sisteminde şu anda 3080 var ekran kartını ileride tekrar güncellemeyi de düşünüyorum. Eğer ekran kartı upgrade düşünüyorsanız kesinlikle marka hariç 2K bakmalısınız.
Dead veya stuck pixel var mi monitorunde? Bir de ekran kartiniz cok iyi ve daha da iyisini alacagim diyorsunuz. Sizin icin de 2K 240hz monitor daha uygun olmaz mi? Benim ekran karti hadi neyse ama hocam yazik etmeyin karta. :)

Arkadaşım harddisk almıştı amazon üzerinden. 14 günlük koşulsuz iade süresi dolmuştu üstünden 2 hafta geçmişti. Disk bozuk diye iade talebi açtı, talebi onaylandı, para iadesini aldı. Şansınızı deneyebilirsiniz.
Hocam acikcasi monitor isi beni yordu. Iade ettim varsayalim, yeni gelen kusursuz olmadigi surece beni bundan sonra tatmin etmez cunku gercekten ugrastim. Boyle kullanacagim umarim stuck pixel zamanla gider, gitmese bile umarim alisirim.

Peki AAA oyunlar için küçük gelir mi hocam? Ben de ağırlıklı olarak FPS oynuyorum ama AAA girersem küçük gelir diye korkuyorum.
Ben monitore goz sagligim icin ve kisisel yakindan bakmayi sevmedigim icin uzaga koyuyorum ancak 24 inch hafif kucuk kaldigindan aim alirken veya oyun oynarken ister istemez yaklasiyordum monitore. Suan yatarak oynuyorum. Tercih meselesi.

Geri
Yukarı