RTX 3060 Ti ve 5600X'e overclock önerisi

AytKrZ02

Kilopat
RAM
Corsair vengance 16gb
Ekran kartı
Gigabyte 3060 ti
Anakart
B550M
İşlemci
5600X
Overclock yapmak istiyorum. Bilgim yok. Ondan dolayı bilgili arkadaşlar yardım ederse sevinirim. Soğutucum iyi, NZXT Kraken X53.

3060Tİ için video önerin varmı hocam.
Yok maalesef. AMD CPU çok OC yaptım, GPU'da yaptım ama Nvidia hiç bilmem etmem.

Genel öneririm. OC yapmanın bir anlamı yok. Özellikle CPB'yi kapatıyorlar. Zaten bunu kapatmak CPU'nun sürekli stok frekansta sabit çalışmasını sağlıyor. Bir de OC yaparsan daha yüksek frekansta sürekli sabit çalışıyor. Boşta bile bilgisayarın en yüksek hızda çalışmasına olanak sağlamak yani.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Burada verilen değerleri 0.900mV'da frekans arttırarak 0.925mV diye yavaş yavaş arttırarak overclock yapabilirsin. Ya da en basitinden 125core +1000 Memory %105 powerlimit yaparakta yapabilirsin.

Ben MSI GTX 1660 Super Ventus XS ekran kartıma MSI Afterburner üzerinden ve FurMark ile test ederek overclock yaptım normalde overclock modeli değil ancak çok darboğaz aldığım için overclock yapmıştım. Kart için en stabil değerleri bulurken sınırı biraz geçince testte ve ana menüde ara ara %15 20 şeffaflıkta lacivert kareler ara ara oluşuyordu daha stabil çalışması için değerleri hafif kıstım onlar yok oldu sınırı da bulmuş oldum. Kartı overclocklarken herhangi bir videodan falan yardım almadım tek başıma ChatGPT yardımı ile yaptım ne yalan söyleyim :D o bana neleri overclock yapmam gerektiğini ne kadar yapmam gerektiğini falan anlattı ben de ona göre yaptım mesela Core ve mem değerlerini 100 birim 100 birim arttırarak overclock yapmıştım sorun da yaşamadım. Sonuç olarak da ortalama 98 99 FPS'ten 104 106 FPS yanlış hatırlamıyorsam bu değerlere çıkmıştı etkisini görmüştüm. Sen de istersen yaoay zeka veya forumda yardım isteyerek ya da videolardan yardım alarak overclock yapabilirsin değerleri artırırken yavaş yavaş arttır bir anda 300 birim arttırma 100 birim ya da 50 birim arttır ve her değeri kaydettikten sonra bir güzel test et en az 5 dakika.

Geri
Yukarı