RTX 3060 Ti ve R5 5600X sistem darboğaz yapıyor

Daha fazla  
Hocam selam. Benim RTX 3060 Ti ve 5600X sistemim var ve darboğaz yapıyor. Bu konuda bana yardımcı olabilecek var mı?
Önceden 400-500 arası FPS alırken birden oyunlarda performansım düştü ve Valorant gibi oyunlarda 350 gibi FPS'ler alırken birden 180'lere düşüyor.

Hocam selam. Benim RTX 3060 Ti ve 5600X sistemim var ve darboğaz yapıyor. Bu konuda bana yardımcı olabilecek var mı?
Önceden 400-500 arası FPS alırken birden oyunlarda performansım düştü ve Valorant gibi oyunlarda 350 gibi FPS'ler alırken birden 180'lere düşüyor.

İşlemci darboğazının çözümü yok hocam ekran kartı darboğazı olsaydı çözünürlüğü yükseltip bir nebze bile olsa çözüm olurdu ama işlemci darboğazında maalesef yapılacak bişy yok.

İşlemci darboğazının çözümü yok hocam ekran kartı darboğazı olsaydı çözünürlüğü yükseltip bir nebze bile olsa çözüm olurdu ama işlemci darboğazında maalesef yapılacak bişy yok.
hocam pcyi ilk aldığımda bir sorun yoktu son zamanlarda yapmaya başladı bu normal mi istersen sistemin parçalarını bi atayım sana

Bu yazdığın şeyin darboğaz olduğunu sanmıyorum çünkü işlemcin ekran kartı için yeterli. Bana daha çok islemci soğutmasında sıkıntı varmış gibi geldi.

3060 Tİ & 5600x en uyumlu işlemci ekran kartı kombinasyonlarından biridir. Yani darboğaz söz konusu değil. Bence FPS düşmesi başka nedenlerden olabilir. Bu arada grafik ayarlarını en düşük ayarlara çekersen darboğaz miktarı artar.

Hocam PC'yi ilk aldığımda bir sorun yoktu son zamanlarda yapmaya başladı bu normal mi istersen sistemin parçalarını bir atayım sana.

Performans düşüşünün darboğazla alakası yok başka sebepten olmuştur o zaman.

Kontrol ediyorum 65-70 derece üstü çıkmıyor ama CPU'nun %100 kullanmaya başlıyor bir anda.
Hafif droplar oluşuyor.

RAM darboğazı olmuş olabilir kaç GB RAM kullanıyorsunuz.

Geri
Yukarı