RTX 3060 Ti vs RX 6700XT

Bütçe
18.000
WattMan'den bahsediyorum, birkaç kere de driver yükleyip restart attığımda Windows gelmiyordu. CW konularına bakarsan çoğunun ASUS Dual olduğunu görürsün, bu modelde çok var. Ayrıca fanlar son seviyeyle bir önceki seviyede çok farklı çalışıyor, bahsettiğim şey de bu zaten. Ara seviyeler yok gibi bir şey. B550-A Pro, R5 5600, G.Skill Ripjaws 2x8GB 3200 CL16, CV550.
TLOU gibi bir oyunda 1080p yayın ve ultra ayarlarda ne wattman ne crash ne donma ne takılma ve ne de driver çökmesi yaşadım. Ayrıca daha geçen gün, 10 kez AMD Adrenalin sürümü ve mantıken driverlarımı değiştirdim. 1 kez olsun restart attığımda pc ne geç açıldı ne de bozuldu.
Fanların son seviye ve önceki seviye farklı çalışması birinin turbo birinin FULL SPEED olmasından olabilir mi? Ara seviyeleri şart koyarak ayarlarsın (ayarlanmıyordur belki bilmem) olmadıysa da zaten sesi insanı etkilemiyor. Coil Whine problemi dediğim gibi, her ekran kartında var. Ben bu ekran kartında şahsen çok fazla yaşamıyorum ve duymuyorum, bu konu tamamen şans zaten. 4000 serisinde bile var yani.

@partylikeits1941 hocam her şey VRAM'de bitmiyor demek istiyoruz orada. Üretcilerin gelistirdigi teknolojiler de önemli demek istiyorum.

Zaten bana göre de teknolojiye yön veren firma kesinlikle NVIDIA. İnanılmaz yazılımlar üretiyorlar bu konuda hiç lafım yok. Ama eleştirilecek yönleride çok. Birçok kartın önünü VRAM ile kestiler. 4060-4060 Ti gibi modellerde 8 GB olacağı konuşuluyor. O kadar reklamı yapılan DLSS 3 ile bu kartlar 4K bile oyun açabilir normalde. NVIDIA buna izin vermemek için kartlara 8 GB VRAM koydu. Ama unuttukları şey 8 GB VRAM 1080p için bile yetersiz kalmaya başladı. İlerleyen yıllarda bütün serilerin VRAM kapasitesi artacak kesinlikle. V2 modelleri duymaya başlarız çok geçmeden.

RT zaten şu noktada 3060 üstü kartlarda iyi bir şekilde kullanılabilir bence.
3060'a paranız yetmiyorsa AMD'ye bakabilirsiniz, 3050'yi önermem. Ama bu fiyat aralığına çıkabilirseniz ilk tercihiniz NVIDIA olsun. FPS değerine bakıp orgazm olan tipleri dinlemeyin. O güç kart b*ktansa hiçbir şey ifade etmiyor. NVIDIA al kafan rahat olsun.
NVIDIA aldım kafam rahat falan olmadı çünkü kartın kas gücü yetmesine rağmen VRAM yetmediği için oyunlarda sıkıntı yaşıyorum. Tüm paranı basıp almıyorsan Nvidia pişmanlıktır. Cidden Nvidia'nın düşük ve orta segment ürünleri pişmanlıktan başka hiçbir şey değil, aldıktan 2 sene sonra yeni kart arayışına girmeye başlıyorsun çünkü.

Bir firma işini iyi yapıyor diye dolandırılmayı kabul etmek istemiyorum ben, Nvidia orta segment kullanıcıları bildiğin dolandırıyor çünkü. Aldığım son Nvidia kartı olacak şu an elimdeki RTX 3060 Ti.

@partylikeits1941 hocam her şey VRAM'de bitmiyor demek istiyoruz orada. Üretcilerin gelistirdigi teknolojiler de önemli demek istiyorum.
Önemli zaten, aksini demedim ben de. NVIDIA VRAM ihtiyacını bypass edecek bir teknoloji getirsin başım gözüm üstüne ama böyle bir teknoloji şu an yok. DLSS max. bir nebze yük azaltabilir, bypass etmesi söz konusu değil.

RT konusunda rakibi firmanın kartlarından daha güçlü bir kart üretip sonra o kart sahibine "RT açsam VRAM sınırına takılır mıyım" diye düşündürten firma eleştirilir. Eleştirilmezse 4070Ti gibi kartta 12 GB VRAM, 4060Ti'da (söylentiler doğruysa)128 bit veri yolu ve 8 GB VRAM görürüz.

Zaten bana göre de teknolojiye yön veren firma kesinlikle NVIDIA. İnanılmaz yazılımlar üretiyorlar bu konuda hiç lafım yok. Ama eleştirilecek yönleride çok. Birçok kartın önünü VRAM ile kestiler. 4060-4060 Ti gibi modellerde 8 GB olacağı konuşuluyor. O kadar reklamı yapılan DLSS 3 ile bu kartlar 4K bile oyun açabilir normalde. NVIDIA buna izin vermemek için kartlara 8 GB VRAM koydu. Ama unuttukları şey 8 GB VRAM 1080p için bile yetersiz kalmaya başladı. İlerleyen yıllarda bütün serilerin VRAM kapasitesi artacak kesinlikle. V2 modelleri duymaya başlarız çok geçmeden.

Doğru diyorsunuz hocam.

NVIDIA aldım kafam rahat falan olmadı çünkü kartın kas gücü yetmesine rağmen VRAM yetmediği için oyunlarda sıkıntı yaşıyorum. Tüm paranı basıp almıyorsan Nvidia pişmanlıktır. Cidden Nvidia'nın düşük ve orta segment ürünleri pişmanlıktan başka hiçbir şey değil, aldıktan 2 sene sonra yeni kart arayışına girmeye başlıyorsun çünkü.

Bir firma işini iyi yapıyor diye dolandırılmayı kabul etmek istemiyorum ben, Nvidia orta segment kullanıcıları bildiğin dolandırıyor çünkü. Aldığım son Nvidia kartı olacak şu an elimdeki RTX 3060 Ti.
8gb vram'i aştığın noktada 3060 gibi bir kartın gücü zaten yetmez. Tamamen yanlış anlamışsın.

Geri
Yukarı