RTX 3060 Ti vs RX 6700XT

Bütçe
18.000
Ayarlarım bu şekilde:
Eki Görüntüle 1753531

Özellikle sıfır RPM denen nane yüzünden ekran kartı oyuna girince birden fan döndürüp soğutmaya çalışıyor, zorlanıyor; o yüzden de fazla çalışıyor. Benim gözlemim bu. Şart değilse kapatın bence.
Ayarları uyguladım, fan sesi inanılmaz azaldı. Yalnız junction temperature 70 lerden 95 lere çıktı. Sizce kart ömrü üzerine bir etkisi olur mu?

Ayarları uyguladım, fan sesi inanılmaz azaldı. Yalnız junction temperature 70 lerden 95 lere çıktı. Sizce kart ömrü üzerine bir etkisi olur mu?
95 junction için normal bir değer -oyunlar için - ama sizi endişelendiriyorsa değerleri ikişer üçer artırabilirsiniz. 28-32-38 gibi misal.

90 altı kalacak şekilde ayarlayacağım. Bir de bende fan hızı %30 un altına inmiyor, var mı bir fikriniz?
Sıfır RPM kapadıysanız ondandır tahminen. Max RPM 3000 olarak düşünsek (tam ne kadar bilmiyorum) yüzde 30'u 900 yapar ki benim fanlarım da 800-900 RPM arası çalışıyor. Normal yani.

Hatta daha önceden de söylediğim için böyle olması daha iyi çünkü fanlar daha önceden çalışır vaziyette olduğu için oyuna girince "ne oluyoruz" moduna girmiyorlar, daha az efor harcayarak fan RPM yükseltiyorlar, birden uçak kaldırıyormuş gibi olmuyor yani. Soğutma olarak da daha başarılı oluyor gözlemlerime göre.

Geri
Yukarı