RTX 3060 Ti'lı sistemde anlık %99 FPS düşüsü

İşletim sistemi
Windows 10

AgantaBorina

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

Sistemim kötü olmasa bile %99 FPS göstergesi anlık olarak 20-30'lara düşerek anlık takılmalara sebep olmaktadır. Donanım değiştirmeye gerek kalmadan bilgisayar içinden düzeltebileceğim yöntemlerde yardımcı olabilir misiniz? Yaptığım testlerde hiçbir problem çıkmıyor. Ekran kartı kullanımım Valorant oynadığım sırada %20'lerde oluyor ve sıcaklık 55 derecede seyrediyor. FPS değerimi 144'e sabitledim monitörümden kaynaklı.

FPS değerini limitsiz yaptığımda drop olayı ile karşılaşmıyorum fakat ben gereksiz yere güç tüketerek ömrünü azaltmak istemiyorum. Bu nedenle monitörümün izin verdiği kare hızına sınırladım. İlk bilgisayarı aldığım zamanlar böyle bir durumla karşılaşmamıştım, zaman içerisinde oldu. Güncellemelerden şüpheleniyorum. Güncellemeleri herkes gerekli ve çok güzel bir şey olarak lanse ediyor. Fakat stabil çalışan bir sistem varsa güncellemelere yanaşmayı pek mantıklı bulmuyorum.

Konu hakkında görüşlerinizi ve desteğinizi rica ederim.

Sistemim:
12th gen Intel(R) Core(tm) i3-12100F
Adata 700 SSD.
ASUS Dual 3060 Ti GDDR6X 256 bit.
ASUS H610M anakart.
FSP Hyper 80+ Pro 650W PSU.
16 GB XPG RAM.

Arada sırada darboğaz yiyorsun ve bu da anlık ciddi FPS düşüşlerine sebep oluyor.

darboğaz.png

Merhaba,

Sistemim kötü olmasa bile %99 FPS göstergesi anlık olarak 20-30'lara düşerek anlık takılmalara sebep olmaktadır. Donanım değiştirmeye gerek kalmadan bilgisayar içinden düzeltebileceğim yöntemlerde yardımcı olabilir misiniz? Yaptığım testlerde hiçbir problem çıkmıyor. Ekran kartı kullanımım Valorant oynadığım sırada %20'lerde oluyor ve sıcaklık 55 derecede seyrediyor. FPS değerimi 144'e sabitledim monitörümden kaynaklı.

FPS değerini limitsiz yaptığımda drop olayı ile karşılaşmıyorum fakat ben gereksiz yere güç tüketerek ömrünü azaltmak istemiyorum. Bu nedenle monitörümün izin verdiği kare hızına sınırladım. İlk bilgisayarı aldığım zamanlar böyle bir durumla karşılaşmamıştım, zaman içerisinde oldu. Güncellemelerden şüpheleniyorum. Güncellemeleri herkes gerekli ve çok güzel bir şey olarak lanse ediyor. Fakat stabil çalışan bir sistem varsa güncellemelere yanaşmayı pek mantıklı bulmuyorum.

Konu hakkında görüşlerinizi ve desteğinizi rica ederim.

Sistemim:
12th gen Intel(R) Core(tm) i3-12100F
Adata 700 SSD.
ASUS Dual 3060 Ti GDDR6X 256 bit.
ASUS H610M anakart.
FSP Hyper 80+ Pro 650W PSU.
16 GB XPG RAM.
Hocam gereksiz yere güç tüketmez siz kullanın diye onlar dayanıklı üretiliyor o parçalar. Ayrıca valorant tabanlı oyunlarda önemli olan işlemci gücüdür ekran kartı o kadar önemli değildir.

Arada sırada darboğaz yiyorsun ve bu da anlık ciddi FPS düşüşlerine sebep oluyor.

Eki Görüntüle 1952496
Hocam ben bu testlerin pek doğru olmadığını duymuştum bu kadar değildir darboğaz ama gayet fazla olir yinede.

Darboğaz olduğunu sanmıyorum çünkü daha ağır oyunlarda ekran kartına yük bindiğinde 75 derecelere çıkarttığımda dahi takılma olmadan oynayabiliyorum rahatça. Valorant ve lol gibi basit oyunlarda 144 fps sabitlediğimde oluyor bu drop girme olayı. fps sabitlemesini kaldırdığımda olmuyor. Çok dert edilecek bir mevzu değil aslında ama başlarda olmuyorken şimdi olmaya başlayınca sebebini merak ettim sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı