RTX 3070, Doom Eternal Ray Tracing testinde RTX 3060 ve RX 6800'ün gerisinde kaldı

RTX 3070, Doom Eternal Ray Tracing testinde 8 GB VRAM sınırına takılıp 2K çözünürlükte RTX 3060, 6700 XT ve RX 6800 tarafından geçildi. 1080P çözünürlükte rakibi RX 6800'ün gerisinde kaldı. 4K çözünürlükte ise 10 GB altı tüm kartlar RTX 3060, 6700 XT gibi kartlardan ciddi fark yedi.

2K çözünürlük performans değerleri;
image-21.png

4K çözünürlük performans değerleri;
image-23.png

1080P çözünürlük değerleri,
image-22.png

Ekran kartlarının 1080P, 2K ve 4K çözünürlükte VRAM kullanım değerleri;
image-24.png

Kaynak;

Son düzenleme:
@Paytak Penguen benim kartımı aldığım günden beri (Nisan 2020) her sürücüye direkt geçtim WHQL olsun olmasın. Tabii geçen yaz 5600 XT/5700 XT kullanıcıları sık sorun yaşıyordu ben de riske atmamak için AMD Cleanup Utility ile mevcut sürücüyü kaldırıp yenisini sıfırdan yüklüyordum. Evet performans artışını bizzat gördüm, sürücü hatası hiç almadım işler bu tarafta iyiye gitti. Senin için de sorun olacağını sanmıyorum. 6700 XT'nin daha piyasada olmadığı tarihlerdeki sürücüyü yüklemenin nasıl bir faydası olabilir?

@Paytak Penguen benim kartımı aldığım günden beri (Nisan 2020) her sürücüye direkt geçtim WHQL olsun olmasın. Tabii geçen yaz 5600 XT/5700 XT kullanıcıları sık sorun yaşıyordu ben de riske atmamak için AMD Cleanup Utility ile mevcut sürücüyü kaldırıp yenisini sıfırdan yüklüyordum. Evet performans artışını bizzat gördüm, sürücü hatası hiç almadım işler bu tarafta iyiye gitti. Senin için de sorun olacağını sanmıyorum. 6700 XT'nin daha piyasada olmadığı tarihlerdeki sürücüyü yüklemenin nasıl bir faydası olabilir?
Hocam onu yükleyeyim demiyorum zaten. Genel olarak, sistemi kurunca, en son sürücüyü yükleyip onda uzunca bir süre kalayım mı diye soruyorum. Ama siz son sürümü yüklememi öneriyorsunuz. Teşekkür ederim, öyle yapacağım.

Çıktığından beri söylüyorum şu karta 8 GB az diye, linçlenmediğim Türk veya yabancı forum kalmadı desem yeridir. Aynı şekilde RTX 3080'in de VRAM'i az kartın gücüne göre. AMD tarafında da 6900 XT gibi bir karta niye mimarideki diğer kartlarla eşit miktarda VRAM koyulmuş onu anlayamıyorum. Ve söylediklerime rağmen 3070 Ti almayı düşünüyorum, mecburum aslında, çünkü aktif olarak NVENC kullanıyorum... AMD'nin encoder konusunda yol katetmesi gerek.

AMD kartlarda bu tarz Vulkan oyunlarında daha iyi FPS alırsınız, çünkü Vulkan'ın geliştirici ortaklarından birisi AMD ve kartlarında daha iyi çalışıyor NVIDIA'ya göre.

Geri
Yukarı