RTX 3070 Gigabyte Vision'ın yanına sistem toplama

Bütçe
Ekran kartı hariç 6000 TL
Hocam aslında 5600X ucuzlamış :)

Mouse padin büyük olması sıkıntı yaratmayacaksa (bazı kullanıcılar sevmiyor) 90x40 alabilirsiniz. Ayrıca profesyonel vs. değilseniz bir mouse pade 150 vermeye gerek yok.

Klavye olarak çok fazla seçenek var, %60 klavye sever misiniz? RGB'ye, daha doğrusu görselliğin güzel olmasına özen gösteriyorsunuz, pudding key caplere sahip klavyelere bakabilirsiniz.

Eğer çok pahalı gelirlerse normal key capli bir klavye alıp ileride harici olarak da satın alabilirsiniz gerçi.

Paugge kablolar hep kaliteli olmuştur, kendim kullanmasam da bunu önerebilirim.

Hocam ellerim biraz standarttın üzerinde büyük basketçi eli gibi diyeyim. 😄
O yüzden küçük klavyeler pek cazip gelmiyor. 5600X'i hiç sormayın aldığım sitede 2580 falan gördüm.
Hayırlı olsun hocam güle güle kullanın. Klavye konusunda ben de epey kafa yordum. En mantıklısı switchleri değiştirilebilen bir klavye almak olduğu sonucuna vardım. Ben şahsen "GMMK" yani Glorious modüler klavye kullanıyorum. Glorious GMMK - Full-Size - Brown Switches - Glorious Modular Gaming Mechanical Keyboards Standart tuş takımı ve "hot swap" yani kolayca değişen switchleri var. Bu bütçeyi biraz aşıyor.(https://www.amazon.com/gp/product/B071KGHZY4/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&th=1 buradan yine 700 lira civarına alınabilir. Used diyor fakat kusursuz ürünler) Standart tuş takımı olması ileride keycap'leri yani tuş takımını değiştirmek açısından önemli. Mesela yukarıda arkadaşın link attığı Gigabyte klavyeye bakarsanız alt sıranın(ctrl,alt,win tuşları) hepsi aynı boyutta olduğunu görürsünüz. Ne yazık ki Logitech ve Razer gibi üreticiler standarta uymayıp tuşların boyutlarını değiştiriyor. Böyle olduğunda yedek tuş yahut tuş takımı bulmak neredeyse imkansız oluyor.
Bu doğrultuda ayrıca eğer Türkçe layout olması çok mühim değilse ANSI US layout bakmanızı öneririm. Yine en fazla seçenek bunun için var.

Switchlerin değişir olması hem olası bir bozulma, hem de isteğinize göre değiştirme açısından bence önemli. Mesela şuan ben normal tuşlar için Gateron Red, bazı Enter Caps Lock gibi tuşlar için Kailh Burnt Orange kullanıyorum. Switch konusu çok gelişti ve çok iyi switchler nispeten ucuza bulunabiliyor. Tabi herkesin uğraşacağı bir şey değil. Bir tane alırım kullanırım diyorsanız yukarıdaki Gigabyte iyidir. Bunu da tavsiye edebilirim Compact bir tasarım istiyorsanız Royal Kludge RK61 bluetooth Kablolu Çift Mod 60% Altın / Buz Mavisi Arkadan Aydınlatmalı Mekanik Oyun Klavye bunu tavsiye ederim. 400TL civarına geliyor. RGB yok. Fakat hem kablolu hem kablosuz kullanılabiliyor. Türkiye'de bulabileceğiniz ürünler açısından Redragon K530 yahut diğer Redragon klavyeleri, yukarıdaki arkadaşın attığı Gigabyte olabilir. Biraz daha bütçe yukarı çıkarsa CoolerMaster/HyperX klavyeleri olabilir (bence çok gerekli değil) mesela https://www.hepsiburada.com/hyperx-...ent=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.71.2

Eğer dediğim gibi tamamen modüler olsun isterseniz bu olabilir. RGB yok fakat iyi bir klavyedir. US $50.59 8% OFF|HEXGEARS GK707 87 anahtar oyun mekanik klavye Kailh kutusu anahtarı Hot Swap Anti Ghosting beyaz LOL oyun klavyesi PC için /Mac/tur|Klavyeler| - AliExpress
Hocam Türkiye'de bulamadım attıklarınızın bazılarını ama klavyede maksimum verebileceğim 500 gibi şu an o da birine hediye aldırtacağım kendime.😄
Sistemden para kalmadı. Düşük markalardan mekanik mi almalıyım yoksa iyi markaların
Logitech G213, Oyuncu Klavye, USB, Siyah: Amazon.com.tr bu tarz klavyelerini mi almalıyım bilemedim.

Hocam ellerim biraz standarttın üzerinde büyük basketçi eli gibi diyeyim. 😄
O yüzden küçük klavyeler pek cazip gelmiyor. 5600X'i hiç sormayın aldığım sitede 2580 falan gördüm.

Hocam Türkiye'de bulamadım attıklarınızın bazılarını ama klavyede maksimum verebileceğim 500 gibi şu an o da birine hediye aldırtacağım kendime.😄
Sistemden para kalmadı. Düşük markalardan mekanik mi almalıyım yoksa iyi markaların
Logitech G213, Oyuncu Klavye, USB, Siyah: Amazon.com.tr bu tarz klavyelerini mi almalıyım bilemedim.
O halde buna bakabilirsiniz. AOC GK500 Outemu Red Switch Türkçe RGB Mekanik Gaming Klavye | ITOPYA Kırmızı switch olan bunu buldum en ucuza (Rampage vs hariç).

Eğer ses konusu sorun olmaz diyorsanız (mavi switchler gürültülü biraz malum) o halde bunu öneririm REDRAGON Kumara Mekanik Oyuncu Klavyesi 70444 | Trendyol

@Geoffroy @WaIter White @akavora @furs0n @Ardaaa11 teşekkür ederim. (Unuttuğum varsa af ola.)
Belirttiğim limitleri biraz aştım dedim bir kere alıyorum birazda kazıklanmış olabilirim. 😅
Son olarak eğer bilginiz ve tavsiyeniz varsa ilerisi için klavye(200₺-600₺), mouse pad, termal macun(Maximum 100₺),HDMI 2.1 kablo ve monitör(2K 144Hz) tavsiyesi alabilirim. Bunları da önümüzde ki yıl boyunca para biriktirdikçe toparlamaya çalışacağım. Fikirleriniz değerli teşekkürler.
Rica ederim hocam ne demek. Benim kullandığım ekipmanların şu anki fiyatlarını bilmiyorum ama hepsinden çok çok memnunum yine de yazayım size.

Monitör:MSI MAG271CQR
Klavye: Corsair K95 Platinium RGB
Fare: Razer Deathadder Elite ( Bebek mezarı gibi elim vardır 1.95 boyum. Claw kullanımda çok memnunum.)
Mousepad: Razer Goliathus Speed Extended
Kablo: Monitörün kutusundan çıkan DP 1.4 kullanıyorum.
Termal Macun: Corsair h100i'nin kendi macununu kullanıyorum ek bir macun temin etmedim. Ama kesinlikle 80-90 liradan ucuz bir modele yönelmeyin 5-6 derece fark oynuyor resmen.

@akavora @Geoffroy teşekkürler hocam tavsiyeleriniz için.
@Geoffroy hocam standart kargo söylemiştiniz sizde bu maile TC girmek için bildirim geldikten kaç gün sonra elinize geçti ürün? Ben kargoyu gümrükte sanıyordum. Geçen cuma(05/02) de gelmişti TC maili. Şu an ürün Dubai'deymiş. 1-2 hafta sürer dediler.

Son düzenleme:
@akavora @Geoffroy teşekkürler hocam tavsiyeleriniz için.
@Geoffroy hocam standart kargo söylemiştiniz sizde bu maile TC girmek için bildirim geldikten kaç gün sonra elinize geçti ürün? Ben kargoyu gümrükte sanıyordum. Geçen cuma(05/02) de gelmişti TC maili. Şu an ürün Dubai'deymiş. 1-2 hafta sürer dediler.
Dubai ne alaka hocam napmış bunlar size.

Dubai ne alaka hocam napmış bunlar size.
Sormayın hocam Amazondan aldığımda kargo firması Australia Post Global olarak görünüyordu. mail attılar TC mi girdikten sonra Amazonda kargo takibinde güncelleme olmadı. Uzun uğraşlarım ve aramalarım sonucu ürünü şuan Aramex'in taşıdığını öğrendim. Bir şeyler oldu ama bilemiyorum içeriğini amazonda bir yerde TR ibareside var gelip geri gitti diye düşünmeye başladım.Sonuç olarak hala bekliyorum karta interrail yaptırdılar resmen.

@Geoffroy @akavora Hocam benim anakart sorunlu çıktı iade ettim yeni anakart alacağım anakart önerebilir misiniz? 5600X+3070 için. Asusun B550-A'sını düşünüyorum, @GmAssassiN de onu almış. Başka öneriniz var mıdır yoksa onu alayım mı?
Hocam ben çok araştırdım ekran kartı Gigabyte diye Aorus Pro falan düşündüm ama en Son Rog B550-A da karar kıldım beyaz olması sebebiyle, hatırladığım kadarıyla sizde beyaz kasa toplamıştınız. İlla Wİ-Fİ ve Bluetooth olsun demiyorsanız. Düşünmeden benim aldığım kartı alın derim henüz deneme fırsatım olmadı ama çok araştırdım fiyatı da diğer kartlara göre daha uygun kalıyor. Ekran kartınız da TUF modeldi diye hatırlıyorum tek programdan kontrol sağlarsınız sizin için daha kolay olur.

Dosya Ekleri

• amazon.png
    amazon.png
    50,7 KB · Görüntüleme: 33
  • aramex.png
    aramex.png
    48,7 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
@Geoffroy @akavora Hocam benim anakart sorunlu çıktı iade ettim yeni anakart alacağım anakart önerebilir misiniz? 5600X+3070 için. Asusun B550-A'sını düşünüyorum, @GmAssassiN de onu almış. Başka öneriniz var mıdır yoksa onu alayım mı?
Fiyat/performans olarak net MSI B550A-Pro. Tasarım olarak evet biraz düz ama bu bence bir avantaj zira her kasaya sisteme gider. Biraz daha afilli bir şey istiyorsanız B550 Aorus Pro da çok sağlam bir anakarttır. Kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı